Ajareis Nõukogude naise argipäeva

EKA moetudengid tõstavad Tallinna Teletorni taevatasandile põnevad leiud Nõukogude Eesti perenaise kodusest garderoobist avades sel kolmapäeval, 17. mail näituse “Kittel ja põll”.

polled

Foto: Kristjan Lepp

Kui vaadata tagasi maailma moeajalukku, asetatakse enamasti fookusesse kõrgmood. Mida kandsid aga meie oma emad ja vanaemad tehes oma igapäeva toimetusi 80. aastate Eestis?

Nostalgia viib meid tagasi defitsiitsetesse kaheksakümnendatesse ja paneb muigega meenutama aega, mil mitte midagi polnud saada, aga kõik oli olemas. Kuna riideid polnud siinmail lihtne hankida, oli kittel päästerüü, mis võis kuluda, määrduda ja rebeneda. See aga ei tähendanud, et kittel vaid igav hõlst oleks, mida koduseinte varjus kanda, et paremaid riideid mitte kulutada. Vastupidi. Vähesed võimalused tõid esile naiste loomingulisuse ning ilumeele. Lihtsakoeline sitsiriie kaunistati kaubanduses saada olevate pitside, värviliste kantide ja plastmassnööpidega. Moekaid nippe ning lõikeid jagas tollal ajakiri Siluett.

kittel

Foto: Oliver Moosus

Meenutatakse ka põllesid, mille servaga sai moosinägu puhtaks pühitud või köögis toimetades käsi kuivatatud. Näitusekülastaja ette tuuakse ajastule omased kirjud mustrid, julged värvikombinatsioonid ja leidlikud disainiideed, mis tänu meie hoolsatele emadele, vanaemadele ja tuttavatele tädidele veel kapipõhjades alles hoitud on.

Palju äratundmisrõõmu pakkuv väljapanek on osa näitusest “Banaane ei ole. Ajareis Nõukogude argipäeva” ja jääb Teletornis avatuks kuni 1. oktoobrini. Lisainfo nõuka näituse kohta leiad siit.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar