Salongiõhtu moedirigendiga

Suvekuu esimesel neljapäeval ehk 5. juunil algusega kell 19.00 saab Rotermanni kvartalis NORR11 showroomis toimuval Femme salongiõhtul sõna ERKI Moeshow peakorraldaja Piret Mägi, kes on olnud pealinna moemaastikul aktiivne juba üheksa pikka aastat. Tänavune ERKI Moeshow oli neljas, mis kõlas kokku Pireti dirigendikepi all.

erki

Foto: ERKI

Aukartustäratava kogemustepagasiga Piret on on sündinud ja kasvanud Pärnus. Pärast gümnaasiumi lõppu kolis ta kuurortlinnast Tallinnasse ning asus õppima Tallinna Tööstushariduskeskusesse rätsepa erialale, millele järgnesid õpingud Eesti Kunstiakadeemias, fookus moedisainil.

Hetkel on Piret Eesti Kunstiakadeemia jätkusuutliku moedisaini õppekava magistrant ning sügisese Disainiöö moeprogrammi korraldaja. Tragi naine on osalenud paljudes eripalgelistes projektides, näiteks teinud stilistikat reklaamidele ja filmidele ning andnud loenguid ja juhendanud workshope nii Eestis kui ka välismaal.

Piret ütleb, et ei armasta kasutada sõna „mood“: „See seab rõivad kindlate trendisuundade piiridesse, mis – teadagi – igal hooajal vahetuvad. Pigem pean ma lugu mõistetest „rõivadisain“ ning „rõivakunst“.“ Fookuse on naine koondanud disaini sügavamale kontseptsioonile ja rõivadisaini esteetika analüüsile – rõivaste väärtuse mõtestamisele ehk miks ja mida me teeme ning kanname.

Möödunud laupäeval Kalevi spordihallis toimunud ERKI Moeshow oli Pireti kui peakorraldaja jaoks järjekorras neljas. Nagu moesündmuse meeskond on öelnud: Piret on ERKI Moeshow süda, aju ja kops. „Iga aasta ja ürituse korraldamisega arenen ma tohutult palju. Sain mingi aimduse korraldustööst 2009. aasta ERKI korraldaja ja ERKI Moeshow teemalise valikaine juhendajalt Jaanika Terasmaalt. Pärast seda on korraldus olnud suur iseõppimise sündmusterohke teekond. Ei tea, mis altruistlik isikuomadus see on, et ühe väga huvitava õhtu nimel tehakse pool aastat räiget tööd. Kuid kui kõik osapooled saavad üritusest sügava elamuse, on eesmärk täidetud,“ mõtiskleb Piret. „ERKI Moeshow on ühiskonnas iga-aastane meeldetuletus, et noorte loovusesse tasub uskuda ja panustada. ERKI on kvaliteedimärk: koondav üritus, kus saab näha hetke põnevamaid noori moeloojaid. ERKI on kultuurne etendus, mis teritab fantaasiat ning pingutab närve. ERKI Moeshow korraldus on ambitsioonidest pungil alternatiiv kõigele, mis on „tavaline”. See paneb sees midagi keerama, kõditab kukalt ning annab tohutu annuse adrenaliini,“ märgib naine.

Salongiõhtul heidab Piret valgust ERKI Moeshow köögipoolele: saame teada, kuidas ja miks tehakse ühe huvitava õhtu nimel pool aastat ränka tööd. Kuuleme, milles seisneb või peaks seisnema ühe moeürituse väärtus – miks tuleks neid korraldada ning miks peaksid inimesed pileteid ostma ja kohale tulema. Loomulikult kuuleb lähemalt ka tänavuse show valmimisest ning sellest, mis Piretit selle kõige juures võlub.

Lisaks õhtu peakangelannale saab salongiõhtul sõna ka ERKI Moeshow 2014 võitja Anja Yelizaryeva. Uurime, kuidas valmis võidukollektsioon ning millised on talendi tulevikuplaanid.

Moeüritusest kui loomingu presenteerimise ühest vormist tuleb rääkima ka Kristjan Lorentson, kes muuhulgas esindab ERKI Moeshow stipendiumi välja andnud Tradehouse’. Kristjan on veendunud, et noorte kreatiivsust peaks julgustama ja toetama: “Andeka noore kunstniku tunneb ära võimest genereerida tõeliselt utopistlik ja täiesti naeruväärne idee ja siis anda sellele vorm, mis suudab seda ideed endas kanda. Sellisest vastuolust sünnib pinge ja see pinge haarab vaatajat – et voil?, meil on andekas disainer. Ja sellist võimatut pinget loovaid inimesi vajame me selleks, et edendada ja arendada nii Eesti kui ka miks mitte terve maailma moe- ja iluloomet.”

Maitsemeeli ergutab suupistevalik, mida täiustavad antud õhtuks valitud joogid.

Palume kõigil soovijail eelregistreeruda hiljemalt 4. juuniks, täites allpool oleva ankeedi. Osalustasu on 15 eurot (ERKI Moeshow piletiga 13 eurot). Üritus algab kell 19.00 ja kestab ca 2,5 tundi.

Lisa kommentaar