Paitav algus

Femme salongiõhtute uue aastaringi avas innustav joogaõpetaja ja Joogafestivali peakorraldaja Merit Raju. Hubases keskkonnas kõneles tegus naine muutuste valust ja võlust, loomisest, naiseks olemise kunstist ning jooga olulisest rollist tema elus. Kõigest sellest, mis teda ennast inspireerib.

merit

Foto: Triin Maasik

Seni viis raamatut kirjutanud Merit on praegu mõnusas ootusärevuses. Nimelt näeb kõigi ootuste kohaselt märtsikuus ilmavalgust uus elustiiliajakiri Hingele Pai, mis sündis koostöös autori ja fotograafi Marju Randmer-Nellisega.

Uus ajakiri kõneleb kõigil täisväärtuslikuma, ehedama ja rahuldustpakkuvama elu poole pürgivale inimesele korda minevatel teemadel. Seetõttu on see hingepaitav nii sisult kui ka vormilt ja ühtlasi reklaamivaba.

„See on korraga hirmutav ja õnnistus! Samuti on see tore võimalus unistada, milline on see ajakiri, mida ma teeksin, kui poleks ühtki piirangut. Seda luues olen tundnud loovuse väge, mis on aidanud mind emotsionaalselt ebastabiilsematel hetkedel. Samuti on see andnud teadmise, et meie loomus on loov ja välised kihid pole kuigi olulised,” kõneleb autor innustunult.

Merit usub intuitsiooni ja inspiratsiooni jõusse. Palju kordi on ta tabanud ennast olukorrast, kus peas jooksevad põnevad ja uudsed ideed, kuid pole leidnud hetke neid kinni püüda ning kirja panna.

Hiljem laua taha istudes ja kontsentreeritult kirjutama hakates aga on ta taibanud, et kadunud inspiratsioonilaengut käsu peale taasluua pole enam võimalik. Ja läheb aega, millal mõjuv idee taas pähe tuleb ning kirjutamine sujuvalt kulgeb. Inspiratsioon ei küsi tulemiseks luba, vaid vajab voolavust ja märkamist.

Ka jooga teeb hingele pai

Viimased kaheksa aastat on Meriti elu loomulik osa olnud jooga.

„Tundsin selgelt, kuidas joogatehnikad aitasid mind sünnitades (Meritil on 4-aastane poeg). Laiemas plaanis on see aidanud mul inimesena küpsemaks saada. Varem olin väga emotsionaalne ja sotsiaalne. Praegu olen hoopis tasakaalukam ja veelgi tervem kui varem. Jooga on mind ka tohutult inspireerinud, näiteks raamatuid kirjutades. Samuti on see õpetanud end väärtustama ja olema tänulik, et olen sündinud naisena koos kõige erilisega, mis selle juurde kuulub,” selgitab ta.

Naiseks olemisest kõneles Merit salongiõhtul põhjalikumalt. Selgelt jäi kõlama tema mõte, et iga naise erilisusega kaasneb ka kohustus ennast väärtustada ja hoida ning puhata. Enda jaoks aja leidmine võib sageli meie kiirustavas argipäevas tunduda teisejärgulisena, kuigi peaks olema prioriteet. Kõik oleneb aja planeerimisest ja tegevuste kombineerimisest.

Merit Raju_5168_Triin Maasik_v

Merit pakkus eneselaadimiseks välja 11-minutilise lõõgastusharjutuse. Pärast seda olevat energialaeng garanteeritud, sest närvisüsteem saab puhkuse ja justkui restardi. Selleks on vaja võtta endale aega ja heita kõvale pinnale selili (ilma padjata) ning lasta oma kehal täielikult lõdvestuda, n-ö laibaasend. Jalad umbes puusade laiuselt harkis, käed nii palju kehast eemale, et oleks mugav hoida peod ülespoole.

Jooga ja mediteerimise oma igapäevaeluga põiminud naine tunnistab muiates, et laibaasend on kõige lihtsam joogaasend, aga kõige keerulisem on seda perfektselt sooritada, sest kehas võib mõni piirkond algul tõmbuda alateadlikult pingesse. Kuid mõnusa muusika või juhendamise saatel saabub ka täielik lõdvestus ja rahu. Puhkus on meie kõige tähtsam harjutus, ehkki see meie ühiskonna elukorraldusse justkui ei mahu.

Meritit laeb peale joogapraktika ja meditatsiooni ka südamelähedane töö (mis on korraga nii pingutus kui ka kulgemine), lõputu uudishimu elu ja maailma vastu, intuitsiooni vägi, loovus ja loomine ning headust täis sündmused, kohad ja inimesed. Joogas on öeldud, et kindlasti ei sobi ühelegi naisele karjumine, kritiseerimine ja kurtmine. Kui selleks siiski peaks olema vastupandamatu tung, siis on tervislikum oma sõnu valida ja mõtteid ümber sõnastada ning stressi füüsiliselt maha laadida, näiteks joostes, tantsides või kasvõi poksimas käies. Meritil on abiks teadliku muutuse kunsti tehnikad Ingvar Villido kursustelt.

Muutuste tuules olemine ja südamelähedane töö

Merit on teadlik, et muutused pole meile enamasti meelepärased. Sattudes ise samaaegselt kahe elumuutuse tormituulde, elas ta läbi kogu tundeskaala ja väljus sellest kõigest lootusrikkamana. Käsil on aktiivne uue ajakirja loomine ja oma kodu ülesehitamine. Palju jõudu ja energiat võtab ning annab ka poja kasvatamisele pühendumine.

Aktiivne naine tunnistab, et iga muutus võib inimeses tekitada tunde, et ta ei saa hakkama. Mida tegelikult see mõte tähendab? Kui me olemuslikult ei armasta muutusi (eriti ootamatuid), siis mis aitab meil edasi liikuda? Eriti siis, kui me pole kindlad, et tundmatusse hüpates või kukkudes miski või keegi meid kinni püüab.

Kindlasti toetab muutustega kohanemist selge visioon oma unistuste elust ja sisemisest usust, et me tegelikult juba elame seda. Merit innustas salongiõhtul osalejaid oma unistusi ja eesmärke märkmikusse kirja panema või visualiseerima nii meditatsiooni kui ka visioonikaardi kaudu. Ka naise enda kodukööki ilmestab 2017. aasta visioonikaart.

Vaieldamatult on tööl ja laiemalt eneseteostusel meie elus oluline roll. Meritil on olnud õnne tegutseda ja teha südamelähedasi asju. Tema jaoks on edu ja rahulolu saavutamiseks vaja kaardistada, mida oskad, mis sulle rõõmu teeb ja mis raha sisse toob, ning leida tegevusi, mis mahuvad kolme kategooriasse – ma oskan, mulle meeldib ja ma saan sellega raha teenida.

Ideaalset tööd pole iseenesest olemas, meie ise loome selle oma uskumuste, unistuste, töökuse ja tahtejõu toel. See on nauditav kulgemine, kuid samal ajal nõuavad suured eesmärgid täitumiseks ka pingutust. Kõike seda oma unistuste elu loomise ja elamise nimel.

Hingele Pai Hooandjas.

Femme salongiõhtu järgmine kohtumine toimub juba märtsikuus. Meie tegevustega kursis olemiseks on võimalik liituda Salongiõhtute Facebooki leheküljega.

Lisa kommentaar