Elades värvimaagias

Eelmisel nädalal suundusime hallist ja vihmasajusest Eestimaa sügisest Tallinn Design House’i, et tutvuda lähemalt ekspressiivse värvi- ja joonekeelega kunstniku ja modelli Anna Litvinovaga ning saada osa tema positiivsete  emotsioonidega täidetud loomingust.

annalitvinona

 

Kunstnikuna on Anna justkui sõõm värsket õhku, mis raputab vaatajaid eriilmelise dünaamikaga, emotsionaalse värvikasutuse ja elava joonemänguga. Tema tööd on justkui repotaaž päris elust ja inimestest, mis talletub lõuendile oma hetkeilus ning kannab endas kunstniku seotust konkreetse koha ja situatsioonidega. Nendes töödes on elu ja liikumist.

„Aastate jooksul olen tajunud, et olen nagu reporter, kes teeb reportaaži, salvestades oma materjali talle omaste vahenditega: värvide ja pintslitega. Annan kogetut edasi läbi enda,” kommenteerib Anna. Tihti sünnivad tema maalid pealtnäha justkui juhuslikest hetkedest, mis tervikuna moodustavad võluva loomingulise mosaiigi.

IMG_9433

 

Tallinn Design House’i seintel on välja pandud valik Maroko maalidest. Kunstnikul on selle maaga tekkinud aastate jooksul niivõrd tugev side, et seal olemine on muutunud loomulikuks elu osaks, mistõttu leiab ta ennast sealt tihemini, kui ehk alguses oleks osanud ennustada.

Maroko – armastusega maalitud maal

Selle aasta septembris toimus kunstnikul suuremahuline näitus Helsingis Albert IX Galeriis, kus vaatajateni toodi 33 Maroko reisidest inspireeritud tööd.

„Sellest on nüüd möödunud juba kümme aastat, kui külastasin Marokot esmakordselt. Siis ma ei teadnud veel, et sellest kujuneb traditsioon, mis kestab siiani. Traditsiooni jätkumise peamine põhjus on kindlasti tunne, et iga kord kohtun selle maa ja iseendaga uuesti, me üllatame teineteist ja tutvume taas”, lausus Anna sügava veendumusega.

IMG_9522

 

Maroko on tema jaoks tingimusteta armastus ja värskendav vitamiin oma elulisuse, lõhnade ja värvidega, mis on emotsionaalse natuuriga kunstniku täiesti oma lummusesse haaranud. Anna sõnul on Eestis tema pere, kodu ja tegemised, aga Maroko on koht, kus on võimalik taas rahulikult iseendasse vaadata. Sealne atmosfäär ja nüansirikkus ning lihtsad ja südamlikud inimesed muutsid Maroko tema jaoks juba esimesest hetkest justkui teiseks koduks – loominguliseks koduks ja inspiratsiooniallikaks.

porgandid

 

„Ma käin Marokos tööd tegemas”, täpsustab Anna särasilmselt. Tema jaoks on loomulik avastada ennast näiteks värvilisel turul porgandeid maailmas, kui tema ümber sehkendavad müüja ja ostjad. Ta soovib olla elu keskel. Inimesed tunnevad suurt huvi Anna tegevuse vastu ja on tõsiselt pühendunud, kui kunstnik soovib neid maalida või kaasab neid muul moel oma tegevusse. Kohapeal valminud värvirikkad portreed on ausad meeleolu peegeldused, hetke võlu tabamused. Marokolaste puhul väärtustab ja imetleb Anna nende siirust, oskust silma vaadata ja tänada.

IMG_9447

 

„Hoopis mina tahan neid tänada, sest nad võtavad minu jaoks aega ja see on minu jaoks väga oluline,” täiendab ta siiralt.

Kunstnikuna soovib Anna anda edasi elu päikselisemat poolt. Seda saab ta teha siis, kui tema kodus on asjad hästi ja ta on ise tasakaalus.

Mul on kogu aeg isu maalida

Kunstiõpetust ja maalimist õppinud naine tunnistab, et soov ennast kunsti kaudu väljendada on tema jaoks bioloogiline vajadus – tahe ja vajadus rääkida värvide ning joonte abil oma impulsse ja emotsioone, kogetud hetki. Siinkohal ei pea ta oluliseks kellelegi midagi tõestada või olla kõigi silmis suur tegija, vaid sisemisest vajadusest seada iseendale põnevaid väljakutseid ja neid ületada.

IMG_9527

 

Kuna Anna on oma loominguga nii sügavalt seotud, siis on ta võtnud kunstnikuna vastu otsuse mitte oma töid dubleerida. Tema jaoks on võimatu teha sama emotsiooni ja hingamisega maal, mis on originaalkujul, sest selle võlu ja tähendus peitud konkreetses ajahetkes. Kunstnik annab edasi enda tekkinud impulsse koos illustreeriva taustalooga ja tellimuse peale kaob osa selle võlust ning väärtusest. Küll on Anna avatud aruteludeks ja ideede jagamiseks. Tegemist on värvika naishingega, kes tahab luua ja tegutseda, elada igat hetke maksimaalselt. Ehk just seetõttu tunnebki ta ennast värviküllases ja elu väärtustavas Marokos niivõrd hästi.

„Minu elu on minu enda tekitatud virvarr, mida ma väga naudin”, lausub mitmekülgne kunstnik naeratades.

Anna Litvinova Marokost inspireeritud maalide väljapanek on Tallinn Design House’is uudistamiseks väljas oktoobrikuu lõpuni.

8. novembril toimub juba uus salongiõhtu ning siis külaliseks stilist Merit Boeijkens. Meie tegemistega kursis olemiseks ja oma mõtete jagamiseks on Sul võimalik liituda Facebookis loodud Salongiõhtud kogukonnaga.

Lisa kommentaar