Võimalus noortele Eesti tulevikudisaineritele!

Viru Keskuse ja Eesti Kunstiakadeemia vaheline koostööprojekt VIRUxEKA Young Design Export Program, mille eesmärk on pakkuda ekspordituge noortele Eesti tulevikudisaineritele, toimub sellel aastal juba kolmandat korda.

Liis-Kalda

Foto: Liis Kalda disain

13. jaanuaril valitakse  kolmeteistkümne programmi läbinud tudengi seast pitching-sessioonide abil välja 1000 euro suuruse eksporditoetuse võitja. Eelmisel aastal sai auhinna EKA moekunsti magistrant Liis Kalda, kelle taaskasutatud materjalist kübarad võlusid jäädavalt. ​Kalda sõnul “sai programmi käigus palju selgemaks, kuidas oma brändi positsioneerida ja kuidas meiega jagatud tööriistu brändi laienemise tarbeks rakendada. Seda mitte ainult Eestis, vaid ka välisturgudel.”

EKAs südameasjaks võetud eesti disaini piiriülesele edule kaasamõtlejaks tulnud Viru Keskus näeb koostöös olulist võimalust tiigrihüppeks noorele eesti disainile. Mida varem disainerid vastavaid teadmisi omandavad, seda hoogsamalt saab ka siinse disainivälja arengule kaasa aidata. ​Viru Keskuse kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru: ​”Kui soovime pikemas perspektiivis pakkuda Eesti tarbijale eesti disainerite poolt loodud tooteid ja teenuseid, siis on see meie südameasi, toetada just disaini haridust. Viru Keskusel on EKAga tervet õppetsüklit hõlmav koostöö, kus esmakursuslaste eksperimentaalvormi näituse kaudu pakume noortele platvormi oma loomingulise plahvatuse väljendamiseks samal ajal kui VIRUxEKA Young Design Export programm keskendub juba magistritaseme disainerite kommertsedu vormimisele ja toetamisele“.

EKA disainiteaduskonna magistrantidele suunatud ekspordiprogrammi kureeris EKA külalislektor, pikaajalise ekspordikogemuseg​a ärimentor ​Fredrika Erlandsson​, kes on varasemalt kaasa aidanud mitmete Skandinaavia ettevõtete nagu Björn Borg rahvusvahelisustumisele. Lisaks on ta olnud Rootsi suurima moekaupade jaemüügiketi MQ ostujuht. Erlandsson rohkem kui 20-aastase taustaga Rootsi ja Taani moetööstuses strateegilistes juhtrollides – nii era- kui ka börsiettevõtetes. Täna juhib ta professionaalse mentorluse platvormi VOCA Mentorship.

Tänu rahvusvahelisele mentorlusele said tudengid ekspordiprogrammi raames nautida külalislektorite nagu Soome kudumibrändi Arela peadisaineri Anni Arela, Rootsi jalanõubrändi Flattered CEO Gustav Lindeni, Stockholm Fashion Districti esinaise Vanesa Leporati, Taani tuntuima rõivabrändidele mõeldud jätkusuutliku plug-in Coninued looja Peter R. Svenssoni loenguid. Viimaseid täiendasid tutvustused finantseerimisvõimalustest avalikus ja privaatsektoris.​ ​Lisaks koguti teadmisi ja kontakte Stockholmist, sealhulgas House of Dagmari, Asketi ja EYTYS brändi loojatelt ning kohtuti luksuskaubamajade NK ja Åhléns City ostujuhtidega. Seekordse tuuri tegi eriliseks Sara Winter PR agentuuriga kohtumine andmaks ülevaate turule sisenemisest läbi agentuuri. Seekordse ekspordiprogrammi täienduseks toimusid eraldi ka hinnastamise koolitused Kaie Kaas-Ojavere juhtimisel.

Disainibrändide pitchingu žüriis osalevad Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru​, Rootsi ühe suurima veebipõhise rõivabrändi Nelly.com kategooriamanager Maria Biederbeck, Katalista Ventures jätkusuutlike ärimudelite projektijuht Justina Lizikevičiūtė-Grišinė ning disainiettevõtete Bemz ja Kinship Collective asutaja Lesley Pennington​.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar