Tootmisjäägid moe hüvanguks

Tallinnas HOP galeriis saab vaadata Eesti ja Soome disainerite – Marta Mooratsi, Essi Kuula ja Marika Jylhä näitust “From Slow to Zero”.

martamoorast

Foto: Maiken Staak

Eesti ja Soome disainerid otsivad lahendusi tootmisjääkide vältimiseks rõivaste ja jalatsite loomisel.

Disainereid ühendab eesmärk kasutada oma loomingus ära enda ja teiste tootmisjäägid, rakendades neid aeglase moe hüvanguks. Eesti ja Soome disainerite ühine nägemus kujuneb näituseks juba teist korda. Varasemalt on nad oma koostööd pealkirja “From Slow to Zero” alt näidanud 2015. aastal Budapestis. Seekord minnakse uurimisvaldkonnas veelgi enam süvitsi.

Marta Cycles (Marta Moorats) keskendub väärtust tõstvale taaskasutusele, zero-waste ehk jääkideta disainile ja monomaterjalide kasutamisele. Lisaks katsetustega jääkideta rõivadisaini vallas uurib autor moodsa tehnoloogia võimalusi materjalide kombineerimise vältimiseks – eksponeeritud rõivaste detailid on ühendatud niidita, ultraheliõmblusmasinaga.

Kuula + Jylhä (Essi Kuula ja Marika Jylhä) jaoks on materjalide väärtustamine ja jääkide tekke vältimine loomeprotsessi loomulik osa. Nad töötavad nii eksperimenteerides kui ka traditsioonilisi käsitöövõtteid rakendades, Essi ja Marika disainis kohtuvad naturaalsed materjalid ja skulpturaalsed vormid.

Mõlema osapoole jaoks oli näituse loomine mänguline protsess, mis võimaldas luua ainueksemplare. Viimased on siiski  loodud silmas pidades võimalusi nende taastootmiseks, lähtudes kättesaadavast materjalist.

Näitus Hop galeriis avatd kuni 9. aprillini.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar