Täna õhtul antakse üle Kuldnõel

Täna õhtul algab seitsmeteistkümnes Tallinn Fashion Weeki moenädal, mis toob moerahva neljaks päevaks Kultuurikatlasse ning toob 16.-19. oktoobril lavale Eesti moedisaini silmapaistvamate tegijate loomingu. Moenädala avapäev kulmineerub suurejoonelise Kuldnõela galaga, mida esitleb Kaubamaja ning mille raames antakse üle tänavused Kuldnõela ja Hõbenõela auhinnad.

TFW, Anete Toming (11)

TFW, Anete Toming

Kell 18 avab moenädala kolme disaineri loomingut esitlev moeetendus. Agne Talu-Vürmeri esimene päris oma kollektsioon jutustab loo autori tudengiajast ja tänapäeva noortest ning sellesse on põimitud ka Jaapani tänavamoe, grunge ja emokutuuri mõjusid. Kalle Aasamäe on leidnud inspiratsiooni samuti Jaapanist, kuid pigem selle iidsetest kangatöötlustehnikatest ning multifunktsionaalsest disainist, kollektsiooni fookuses on nii naistele kui meestele kandmiseks sobiv jaapani riietusese haori. Vilve Unt teeb nimetuse all PROMENADE oma “Aprés Ski” kollektsiooniga kummarduse nüüd juba müütilisena näivatele Silueti aegadele, tuues lavale nostalgiat, kudumite soojust ja põnevaid materjalikombinatsioone.

Kalle Aasamäe - foto Ingrid Tullus

Kalle Aasamäe. Foto: Ingrid Tullus

Mitmekesisele avaetendusele järgneb kell 20 Kuldnõela gala, mille esitlejaks on Kaubamaja ning mille raames jõuab publiku ette kodumaise moekunsti tipp. Eesti moedisaini auhinnaga Kuldnõel tunnustatakse silmapaistva moelooja järjepidevat tööd vähemalt viimase viie aasta vaates. Silmas peetakse kollektsioonide kvaliteeti ja funktsionaalsust, ajakohasust ja ilu, samuti pööratakse tähelepanu müügiedule ning ekspordivõimekusele. Kuldnõela auhinnale on tänavu nomineeritud Iris Janvier, Kirill Safonov ja Tanel Veenre.

Iris Janvier (loovjuht Arina Baranovskaja) on Eesti moemaja, mille disainis põimuvad modernsus, funktsionaalsus ning hoolega läbi mõeldud detailid. Brändi filosoofiaks on luua mõistlike hindadega stiilseid naisteriideid, mis oleksid ühtaegu klassikalised ja uuenduslikud. Vastandite omavahelise sümbioosi loomiseks sulatavad Iris Janvieri disainerid traditsioonilised rõivaelemendid meisterlikult kokku uute tehnoloogiate ja luksuslike kangastega. Kirill Safonov on Eesti Kunstiakadeemia magistrikraadiga disainer ja Eesti Tekstiilikunstnike Liidu liige, kes on disainerina tegutsenud juba 1999. aastast. Safonovi erilise käekirjaga loomingut on saatnud ka rahvusvaheline edu ning tema loodud disaini on eksponeeritud näitustel ja erakollektsioonides üle maailma. Disaineri viimased kollektsioonid on olnud inspireeritud linnale omasest dünaamikast, naiselikkusest ja tänapäeva inimese identiteedist. Vaatamata nooruslikule disainikeelele on Safonov aga ka konservatiivne, luues kahe vastandliku maailma vahelist harmooniat. Tanel Veenre seisab kelmika ja unenäolise kaubamärgi Tanel Veenre Jewellery taga ning troonib vankumatult kodumaise ehtetaeva tipus. TVJ lipukiri „Unistuste kuningriik“ võtab kokku ka Veenre enda filosoofia – tema loodud ehted meelitavad uskuma muinaslugudesse ja imedesse, tiivulised merihobud ja kosmilise tolmuga kaetud kõrvamarjad on aga kui taasavastatud mälestus kaotatud paradiisist. Tanel Veenre on oma loomingut esitlenud ligi 300 näitusel ja moeetendusel üle maailma, õpetanud ja andnud töötubasid mitmetes rahvusvahelistes ülikoolides ning on lisaks Eestile oma ehtebrändiga esindatud nii Euroopas kui ka Singapuris, Kanadas ja Hiinas.

Eve Hanson - Hõbenõela nominent_foto Krõõt Tarkmeel

Eve Hanson. Foto: Krõõt Tarkmeel

Kuldnõela kõrval antakse välja ka Hõbenõel, millega pärjatakse julge pealehakkamise, erakordse ettevõtlikkuse, särava idee ja energilise teostuse eest moelooja, kaubamärk või kollektsioon, mis on olnud viimase aasta kõige silmapaistvamaks sähvatuseks meie moetaevas. Hõbenõela nominentideks on Gita Siimpoeg, Eve Hanson ja Kersti Pohlak.

Hõbenõela nominent - Gita

Gita Siimpoeg

Gita Siimpoeg (kaubamärgiga GITA) seob rüiu vaibatehnika rõivakunstiga, luues seeläbi vastandlike esteetikate ja põnevate faktuuridega uudseid ja ootamatuid lahendusi. Eri kangakaalude ja materjalide omavahelises vastuolus on parasjagu pinget ja mõnusat intriigi. Kollektsioonide taga seisab alati ka sügavam lugu, olgu see siis täis huumorit, tõsidust või intriigi – kel silma, see haarab loost kinni ja mõistab igat detaili lennult. Eve Hansoni minimalistlik ja jätkusuutliku disainiga autorikollektsioon ühendab endas teadmised ja teadlikkuse. Lihtsate baasesemete kõrval on pilgupüüdjaiks efektsed ja ainulaadsed rõivad, mille loomiseks on kasutatud keerukamaid lõikeid, drapeerimist või spetsiaalselt kollektsiooni jaoks valminud graafikat. Volüümikad ja kõnekad rõivad on loodud kestvatest, valdavalt naturaalsetest ja funktsionaalsetest materjali. Kersti Pohlaku disainitud Ennos on Pariisi ja Tallinna vahel loodud kodumaine rõivabränd, mille kõik esemed on toodetud Eestis. Kangaste valiku ja lõigete omavahelise mänguga tuleb välja peen segu skandinaavialikust minimalismist, tugevate joontega naiselikkusest ning kaasasündinud ja Ida-Euroopale omasest praktilisusest. Ennose trumbiks on üleriided, mis nõuavad tugevat rätsepatööd nii lõigetes kui viimistlusel.dest.

Kuldnõela žürii koosseisus Kristi Pärn-Valdoja (ajakirja Säde peatoimetaja), Kristina Herodes (Postimehe moeajakirjanik), Urmas Väljaots (moeajakirjanik), Britta Ratas (Kaubamaja turundusdirektor, lapsehoolduspuhkusel), Filippo Caroti (moefotograaf), Krista Kodres (Eesti Kunstiakadeemia kunstiteaduse professor) ja Aljona Eesmaa (Portail.ee asutaja ja peatoimetaja).

Kuldnõela gala esitlejaks on Kaubamaja. Lisaks ihaldatud auhinnale ootab Kuldnõela ja Hõbenõela võitjaid ees luksuslik spaapuhkus Arensburg Boutique Hotel Spa Kuressaares, samuti pärjab võitjaid hinnaliste iPhone’idega Valge Klaar. Publiku lemmikdisainer saab Kaubamajalt kinkekaardi väärtuses 300 €. Lisaks saavad kõik Kuldnõela nominendid Kaubamajalt hinnalised kingitused. Kuldnõela gala meigiosakonna eest kannab hoolt Max Factor.

Kuldnõel on sepistatud rauast ja nõelasilma osa on kaetud kullaga, Hõbenõel on sepistatud ja poleeritud terasest. Kuldnõela ja Hõbenõela autoriks on Jaanus Valt.

Tallinn Fashion Weeki programm

Kolmapäev 16.10
18.00 Agne Talu-Vürmer, Kalle Aasamäe, Vilve Unt
20.00 Kaubamaja esitleb: Kuldnõel | Ennos, Eve Hanson, GITA, Iris Janvier, Kirill Safonov, Tanel Veenre

Neljapäev 17.10
18.00 Brand no 8, Piret Kuresaar
19.30 Alexanderling, Mammu Couture
21.00 Ivo Nikkolo 25

Reede 18.10
18.00 Trenkan, Raili Nõlvak, August
20.00 Ketlin Bachmann, Riina Põldroos, Aldo Järvsoo

Laupäev 19.10
17.00 Tauri Västrik, Perit Muuga
18.30 Natali Õnnis, NYMF
20.30 Tallinn Dolls

Lisa kommentaar