Tähenduste looja

Andekas jalatsidisainer Kärt Põldmann astus üles uues ja põnevas rollis, nimelt stiliseeris ta Viru Keskuse moesündmuse FIBIT raames eraldi jalatsimoe etenduse. Põldmanni oskus panna jalatsid, olgu stiletod või spordijalatsid, rääkima lugusid, näitab ilmekalt, kuidas jalanõud ei ole enam pelgalt aksessuaarid, vaid hoopis isikupära kandjad.

Võrreldes rõivamoega, räägitakse Eestis kingamoest ja sealses maailmas tegutsejatest üsnagi vähe. Küll aga ei tule ühelegi kingagurmaanile üllatusena Kärt Põldmanni nimi, kelle käsitööna valminud looming on ajatult elegantne ning põnevate detailidega.

Kärdi enda jaoks on jalatsid täiesti eraldiseisvad objektid, millel on oma roll tähenduste loojana: „Jalatseid kandes ja neid vahetades edastame erinevaid sümboleid ja tähendusi ning loome meeleolusid. Näiteks sama ülikonnaga kokkupandud lakknahast kingad või neoonroosad tossud. Kingamoe loomise kõrval on just see tähenduste ja maailmade loomine minu lemmikteema,” rääkis disainer.

„Mind paelub eelkõige see, et tegemist ongi puhtalt jalatsite etendusega ning jalatseid on alati keerulisem eksponeerida kui rõivaid. Näitan väga erinevat kingamoodi, alates värvilistest tossudest kuni lakknahast stiletodeni. Püüan jällegi välja tuua jalatsitega edastatavate tähenduste teema. Ilma sügavama mõtteta, ainult trende jälgides on need ebaolulised ja kaduvad.”

Sellel kevadel ja suvel teeb kingamoes ilma läbipaistev PVC, mis aga ei mõju sugugi odava kunstmaterjalina, vaid pigem uue glamuurse detailina. Populaarsed on endiselt ka kuld ja hõbe, mis lubavad kandjatel särada, aga ka 80ndate disko, moraalse vabaduse teema ja unisex jalatsid. Kärdi enda lemmiktrend on seotud mugavuse ja liikumisvabadusega, eelistades madalaid kingi. „Luban jätkuvalt seista kõrgel madalates kingades,” annab ta vihje ka enda värske loomingu kohta.

Lisa kommentaar