Reet Aus toob turule rõivatööstuse ülejääkidest toodetud aluspesu

Reet Aus toob turule rõivatööstuse ülejääkidest valmistatud aluspesu: meeste ja naiste aluspüksid, bralette-rinnahoidjad ja alussärgid. Ausi pesutooted on toodetud Euroopa Liidus, Upmade-sertifitseeritud tehases Poolas.

Reet Aus Women_s briefs blue-min

Fotod: Coumba Samba ja Gretchen Lawrence

Tegu on maailma esimese rõivatööstuse ülejääkidest valmistatud aluspesu kollektsiooniga. “Meile teadaolevalt on tegu maailma esimese pesukollektsiooniga, mis on toodetud väärtustava taaskasutuse meetodil, tööstuslikult taaskasutatud kangast. Ennetamaks vääriti mõistmist, siis rõhutan, et toormaterjaliks on tööstuslik kanga ülejääk – me müüme uut aluspesu, kasutatud aluspükste ärri me ei sukeldu,” ütles Reet Aus.

Reet Aus Men_s underwear-min

Fotokunstnikuks valiti Londonis baseeruv loometandem (2006), kuhu kuuluvad Tallinnast pärit Gretchen Lawrence (varasemalt Regret) ja New Yorkist pärit Senegali juurtega Coumba Samba.

Gretchen Lawrence on performance– ja audiovisuaalkunstnik, kes on esinenud Red Bull Music Festivalil ja 58. Veneetsia biennaalil, Eesti paviljonis Kris Lemsalu näituse avapeol. Gretchen on tuntud oma hullumeelse lavaenergia poolest, mis kandub üle ka tema visuaalkeelde. Ta on teinud koostööd teiste seas Tommy Cashiga, luues ta kontsertite visuaale 2017-2022 ning disainides Cashi mullu ilmunud Mutagen NFT. Lisaks lõi ta filmimuusika post-internet kunstniku Ed Fornieles viimasele filmile Associations.

Reet Aus Women_s briefs _ tank top black-min

Coumba Samba on disainer, kunstnik ja modell, keda on nähtud Balenciaga, MiuMiu, Vivienne Westwood ja Valentino kampaaniates. Lisaks väljastab ta ajakirja Field Magazine, kus kasutades graafilise disaini võimalusi vaatleb Coumba teda ümbritsevat kunsti ja analüüsib sügavuti erinevaid kogukondi. Antud projektis on Coumba nii kaamera ees kui ka taga.

Reet Aus Women_s briefs _ tank top black

Reet Aus omandas 2011. aastal doktorikraadi. Tema doktoritöö keskmes oli väärtustava taaskasutuse (ingl upcycling) tootmismudel “Trash to Trend”. Järgnes omanimelise moemaja loomine. Esimestel aastatel tehti teadus- ja arendustööd tööstusliku upcycling-tootmise alustamiseks ning katsetati tootmise käivitamist Bangladeshis. 2017. aastal avati e-pood ja kauplus Telliskivi loomelinnakus. Ettevõtte osakud on avalikult kaubeldavad investeerimis- ja kauplemisplatvormil Funderbeam. Aus Designi enamusosalus kuulub Reet Ausile. Osanike hulka kuuluvad Inbanki asutaja Priit Põldoja, Rohetiigri eestvedaja Markus Vihma, kindlustusettevõtja Arno Ilves ja Aus Designi tegevjuht Kaspar Jõgeva. Aus Design valiti mullu Baltimaade kõige jätkusuutlikumate brändide hulka selliste ettevõtete kõrval nagu Auga, Enefit ja Grünfin.

Lisa kommentaar