Piirideta etendus

Tallinn Fashion Weekile pani punkti laupäeva õhtul Erinevate Tubade Klubis toimunud tavapäratu moesündmus „Mehed moes”, mille lavastas kunstnik Kiwa. Oma moeloomingut esitlesid Reet Aus, Triinu Pungits ja Taavi Turk.

Telliskivi loomelinnaku Erinevate Tubade Klubis alanud „Mehed moes” ei olnud kindlasti moeetendus selle klassikalises mõttes. Kiwa lavastatud etendus oli pigem multimeediumi kogemus, mis lõdvendas piire publiku ja lava, ruumi ja aja vahel. Paralleelselt kolmes ruumis kulgev etendus oli tehniliselt keerukas: toimuvat jälgisid kõikjal kaamerad, neist lähtuv heli ja pilt pandi kõikjal leiduvatel ekraanidel esitamiseks kokku etenduse ajal. Puudus klassikaline moelava, modellid liikusid ka publiku hulgas. Korraga võis näha nii enda ümber toimuvat kui ka seda, mis muidu oleks olnud silma eest varjatud.

„Aus, Turk ja Pungits ongi minu kolm Eesti lemmikdisainerit. Sest mulle on omal moel südamelähedased nende kõigi kolme nii erinevad teemad: taaskasutus, soostereotüüpide lõhkumine ja psühhedeelne fantaasia,” ütles Kiwa.

„Esitusele tuli minu sellesügisene meestekollektsioon, mis on loodud väärtustava taaskasutuse meetodil Bangladeshi tekstiilitööstuse tootmisjääkidest. Esemetel on ka UpMade sertifikaat, mis näitab saavutatud ressursside kokkuhoidu. Meestekollektsiooni näitasime eraldi esimest korda,” selgitas Reet Aus oma loomingu tagamaid.

„Tegemist on mustvalge ja graafilise kollektsiooniga, mis otsib piire naiste ja meeste vahel, ning küsib, mida üldse on võimalik ühelt poolelt teisele kanda,” kirjeldas Triinu Pungits.

Kõige pikemalt on oma loomingu filosoofia sõnastanud Taavi Turk, kes näitas sel korral Narkissose metamorfoosi: „Narkissose sügavad, sinised silmad piidlevad tema enda peegelpilti ja tema meelas suu väändub irvesse. Nii ilus. Vaatab siit, vaatab sealt. Pöörab end veidi. Nii elegantne. Usjalt liibub ta vastu omaenda peegeldust ja ahmib kopsud täis omaenda lõhna: mmm… magus. Jakk, mida ta kannab, on ehitud kulla ja kalliskividega, voodriks on ämblikusiid ja nööbid on langenud tähtedest. Iga liigutusega peegeldab metall valgust üle terve ruumi. Tulesädemed tantsivad üle lae ja seinte ning tema ongi maailma keskpunkt, kõik keerleb ümber Narkissose ja tema sulni peegelduse.”

Lisa kommentaar