Moodi siit- ja sealtpoolt maakera

Mood

19. septembril, kell 19.30, toimub Uue Loomingu Majas ametlikult Eesti Kunstiakadeemia Jätkusuutliku disaini ja materjali labori ehk DiMa Avapauk, mis on ühtlasi ka XVII Disainiöö “Rohe-olemine” avasündmus.

DiMa_ringdisain_naitus
 

Uue Loomingu Majas näeb sel õhtul laval moedisaini, mis on valminud nii suurtootmise ülejääkidest kui kasutajärgsest tekstiilijäätmest, mis on prügina reisinud mööda maailma rohkem kui mõni tulihingeline matkaja unistadagi oskaks. Kuna DiMa üheks uurimissuunaks on ringdisain, täpsemalt väärtustav taaskasutus ja ümbertöötlus, siis näeb laval just eelpool mainitud meetoditel valminud rõivaid. Suur hulk tekstiiliprügi on ringlusse toodud läbi disaini.

Avasündmusel osalevad Reet Aus, Cärol Ott, Sandra Luks, Kristel Aimee Laur, Marta Konovalov, Maria Kristiin Peterson ja TOKU shoes.

DiMa_Foto_ Reet_Aus
Fotol Reet Ausi looming

DiMa tegeleb EKAs ringdisaini ning uute jätkusuutlike materjalide arendamisega. Ringdisaini roll on toodetele ja teenustele uuenduslike lahenduste loomine, rõhutades loodusvarade mõistlikku tarbimist, jäätmete vähendamist ja uute innovaatiliste ärimudelite loomist. Jätkusuutlikud materjalid on siinkohal võtmetähtsusega, mistõttu on oluline vaadelda materjaliloomet ringmajanduse kontekstis. Tekstiili- ja moetööstuse ülejäägid on suuruselt teine keskkonda reostav tootmisharu, millega peab tegelema lokaalselt: koguma, sorteerima, korduskasutama, parandama, taaskasutama ja ümbertöötlema.

DiMa_Foto_ Sandra_Luks
Fotol Sandra Luksi looming

Disainiöö raames avatakse Balti Manufaktuuris samal õhtul kell 18.00 ka Eesti Kunstiakadeemia DiMa näitus.  Esitlusele tulevad tooted ja materjalid, mis on valminud erinevate ringdisaini meetodite läbi: kohalik väärtustav taaskasutus; tööstuslik väärtustav taaskasutus, mehaaniline ümbertöötlus ja taasloov tekstiilidisain. Näha saab näiteks “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” projekti raames valminud tooteid Eestis kogutud vanadest rõivastest, mis koostöös TalTech Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori, Viljandi Kultuuriakadeemiaga mehaanilise ümbertöötluse arendatud uueks lõngaks ja komposiitmaterjalideks, mis omakorda disainitud uuteks toodeteks.  Lisaks eksponeeritakse ka väärtustava taaskasutuse meetodil valminud kollektsioone, mis on materjalina kasutanud suurtööstuse jääke ja tarbijajärgseid tekstiilijäätmeid, arvestades materjali eripära ja selle parimaid omadusi. Loodud on uued kollektsioonid väiksema ressursikuluga.

Näha saab ka taasloovat tesktiilidisaini. Teemaviite #visiblemending populaarsus sotsiaalmeedias tõestab, et rõivaste parandamisest on saanud uus trend. Pidurdamaks katastroofilist kliimamuutust saab igaüks panustada, muutes enda käitumist. Rõivaste kulumine loob võimaluse kandja ja eseme vaheliseks suhtluseks ning uute kihtide lisamine kasvatab ajas esemete väärtust. Parandamine sarnaneb seeläbi looduse võimega ennast taasluua – kasvatades uusi kihte ja ja parandades inimese tegevuse tulemusena tekkinud kahjustusi.

EKA DiMa ringdisaini uurimissuunda juhib vanemteadur Reet Aus, PhD ning jätkusuutlike ja biopõhiste materjalide suunda teadur Kärt Ojavee, PhD.

Esitlusele tulevad osaliselt tooted, mis on valminud projekti “Eestis tekkivate tekstiilijäätmete ringlussevõtu ja tootearenduste lahenduste väljatöötamine” raames, mille rahastajaks on Keskkonnainvesteeringute Keskus. Projekti koostööpartneriteks on TalTech Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labor, Tartu Ülikooli Viljandi Kultuuriakadeemia, SEI Tallinn ning Uuskasutuskeskus.

DiMa Avapauk leiab aset kell 19.30 aadressil Balti manufaktuur, Uue Loomingu Maja, Manufaktuuri Tänav 5, Tallinn. DiMa näitus avatakse Disainiöö raames koos teiste väljapanekutega sealsamas Balti Manufaktuuris algusega kell 18.00.

DiMa veeb

DiMa Facebookis
DiMa avapauk EKA veebis

DiMa näitus Disainiööl