Moest väljas – lõplikult

Eile alanud XV Disainiöö juubelifestivali, mille tänavuseks peateemaks on „Vajaduspõhine disain / Design for Need“, avas Põhjala tehases Reet Ausi moekontsert „Moest väljas  – lõplikult“.  Kristina Paśkeviciuse (Elutants) lavastatud omanäoline etendus liitis ühte tarbimisühiskonnale väljakutset esitava kestliku moeloomingu Reet Ausilt ja Stella Soomlaisilt ning punkbänd Saint Cheatersburgi muusika.

Lisaks avati juba eilsest Disainiöö selle aasta põhikodus Põhjalas Eesti parimaid uudistooteid kajastava tootedisainiauhinna BRUNO 2020 nominentide tööde näitus, kus väljas konkursi teise vooru jõudnud tööd.

Külalisi ootavad avapäevast ka EKA tootedisaininäitus Spekter ning disaini- ja arhitektuurikoolide väljapanek, kus küsimusele, kas uue põlvkonna disainer, kui tootmisahela esimene lüli, on valmis probleemide- ning regulatsiooniderohkes ühiskonnas navigeerima, vastavad Eesti Kunstiakadeemia, Kõrgema Kunstikooli Pallase, Tallinna Ülikooli Haapsalu Kolledži ja Tartu Kunstikooli tudengid.

Lisaks Disainiöö avaetendusele avas Reet Aus eile Põhjalas ka intrigeeriva küsimusepüstitusega näituse “Kas teksapükstega üldse lastakse taevasse?”, rääkides loo pidurdamatult tootva liini peatamise püüdlusest ja lootusest, et inimkond peagi prügisse ei mattuks.

Disainiöö programm jätkub kogu käesoleva nädala jooksul nii Põhjalas kui ka festivali satelliitide poolt korraldatavate üritustega. Tavapäraselt kuuluvad festivali programmi erinevad jututoad / Design Talks / nagu „Mina olen Disainer“ (15.09) ning PechaKucha (16.09) õhtu. Publikuni tuuakse rahvusvaheline konverents „Design for Need“ (17.09), mis, keskendub festivali põhiteemale ja mille teises osas koos Eesti Kunstiakadeemia ja EKA partnerülikoolidega käsitletakse tuleviku disainihariduse suundi.

Sellel aastal toimub taaskord Eesti Disainiauhindade (virtuaal)gala ning selle osana ka tootedisainiauhinna BRUNO parimate tööde autasustamine Põhjalas.

Moehuviliste rõõmuks tuleb taas traditsiooniline Disainitänav ja Moepõik (19.-20.09), kust saab soetada põnevaid disaintooteid enam kui 150 disainerilt ja disainibrändilt meilt ja mujalt. Toimub ka rõivadisainietendus D.O.M „Disain on Moes“ (17.09), kus enda loomingut esitlevad Alma, MeKoome, Crystal Rabbit ning Estonian Design House.

Lisa kommentaar