Moekuulutaja Piret Vapajeva

Täna Tartu Kaubamaja keskuses algava Moekuulutaja üks stilistidest on Piret Vapajeva, kelle elu on igast küljest seotud moega. Uurisime Piretilt, kuidas ta moe juurde jõudis ning miks see teda köidab.

piret

Foto: Erakogu

Piret, sinu elu on seotud moega. Kuidas ja millal sa moe juurde jõudsid?

Mood ja riided on mind köitnud juba varasest lapsepõlvest ja kuna minu õde Lea õmbles endal ise riideid, siis hakkasin ka mina kooli ajal endale riideid valmistama. Uurisin valmis riideid, et kuidas midagi teha, ja nii saigi tehtud. Vahel aitas ka õde, kuna tema õppis moedisaini.

Sealt edasi oli mul kindel plaan minna moodi õppimam aga keskkoolis hakkasid mind tänu kirjandusõpetajale lummama raamatud. Oskasin vene keelt teistest paremini, seega plaanisin minna õppima vene kirjandust. Viisingi paberid kahele erialale – vene keelde ja moedisaini, sisse sain esimesse. Tundsin, et see on õige valik – otsustasin Tartu Ülikooli slaavi filoloogia kasuks. Kuid saatusel oli vimka varuks. Olen lapsepõlvest peale palju joonistanud ja maalinud, seega tõmbas mind endiselt väga kunsti poole ning lõpuks lõpetasin Tartu Ülikoolis maalikunsti eriala.

Arvan, et ma poleks kindlasti see inimene, kes ma praegu olen, kui poleks õppinud nii maalikunsti kui ka filoloogiat. Maalikunstis sain ma tänu Jaan Elkenile, Anne Parmastole ja Jüri Kasele tugeva joonistamise ja maalimise kooli ning suure armastuse kunsti vastu. Väga kahju, et see osakond ülikoolis suletakse ja enam noori ei õpetata, kuna mina tundsin, et see andiski mulle tugevama lükke moemaailma suunas. Ülikooli ajal tutvusin näiteks Xenia Joostiga, kes samuti maalikunsti õppis, sealt sai alguse ka meie seni kestev sõprus.

Miks moemaailm sind köidab?

Mind köidavad mitmed teemad – aastaajad, disain, leidlikkus, uudsed lahendused, kvaliteet…

Kõige enam köidavad mind kindlasti hooaegade vahetused – iga hooaeg on oma nägu, esmapilgul miski ei kordu, kuigi kui hakata süvenema ja kui tunned hästi moeajalugu, siis näed, et kuidas paljud elemendid korduvad, kuid siis juba uutes põnevates lahendustes ja variatsioonides.

Naudin seda, kui võtan ühe asja, panen teise ja kolmanda juurde ning see kõik näeb välja hoopiski viiendat moodi. See on stilistika võlu, et sa saad kellegi teise poolt loodud asjadega luua hoopis midagi kolmandat.

Kellena sa igapäevaselt töötad?

Igapäevaselt töötan ma Tallinna Kaubamajas turundusosakonnas väljapanekujuhina, kus tegelen vaateakende ja müügisaalide kujundamiste ja korrashoiuga. Mul on hästi vahava meeskond, kes on väga loominguline ja koostööaldis. Ma naudin seda tööd, kuna sellel tööl on ka hooajad ja kõik nad on oma nägu. Saan ise välja mõelda, millist nägu on algav hooaeg, loomulikult koostöös ja arvestades trende. See töö on väga palju seotud kunsti ja moega, püüame alati inimestele pakkuda vau-efekti, et inimesed peatuksid ja imestaksid, et voh – nii ka saab.

Armastan seda tööd, sest selles on kõiki teemasid, mis teevad minust minu – mood, kunst, disain, ilu, palju huvitavaid koostöökontakte ja inimesi, kellega asju arutada ja luua.

piretv

Foto: Erakogu

Oled aastaid olnud Ülle Pohjanheimo kollektsioonide stilist. Kuidas see koosöö alguse sai?

Üllega kohtusin ma tänu Xenia Joostile, sest alguses ma tegin stilistikatööd Xenia brändile, kus ma Üllele silma jäin. Talle meeldis minu käekiri ja stiilitunnetus. Nüüdseks olema Üllega koos töötanud aastaid, oleme teinud mitmeid väga huvitavaid moeetendusi. Vahel on Üllelt hiljem uuritud, et kas ta ikka on oma stilisti valikutes kindel. Oleme teinud mitmeid suuri ja väiksemaid photosessioone, oleme üksteist kasvatanud ja suunanud, on olnud väga töiseid ja kindlasti ka väga lõbusaid aegu. Kuna oleme mõlemad lihtsa ja kvaliteetse toote austajad, siis meil on moe teemadel lihtne ühist keelt leida.

Oled stilistiks ka Tartus toimuval Moekuulutaja üritusel. Kuidas see töö muudest stilistitöödest erineb?

Kuna olen Tartust pärit, siis mulle väga meeldib selles linnas alati Moekuulutajat teha, olen juba mitu hooaega selle ürituse kõrval seisnud ja tean aina täpsemini, mida teha ja mida võiksid inimesed oodata.

Kuna töötan Tallinna Kaubamajas, siis tean täpselt, mis kaupa pakutakse ja millele peaksin sellel korral tähelepanu pöörama. Kuna minu lemmikaastaaeg on sügis, siis mulle meeldib ülekõige mässata sügis-talviste kollektsioonidega, sest saab luua mitmeid kihte ja möllata värvidega. Mulle meeldib see hooaeg, kuna saab luua tüüneid komplekte.

Mida inimene peaks Moekuulutaja moeetendusi vaadates kogema?

Eelkõige võiksid inimesed saada hea meeleolu ning vaadata etendusi avatud meelega. Loodetavasti märkavad nad stilistide poolt kokku pandud komplekte ning vaatavad –  täitsa lahe, nii võiks tõesti rõivaid kokku panna.

Kindlasti saab etenduselt väga hea hooaja trendide ülevaate nii naiste-, meeste kui ka lastemoest.

Millised su enda selle sügise lemmiktoonid ja -trendid on?

Kuna mu enda stiil on väga tagasihoidlik must-valge-hall, siis naudin ma väga sügisstilistika tegemist, kuna siis on alati müügisaalides huvitavaid toone ja värve. Sellel sügisel on väga populaarne, kui riietud pealaest jalatallani ühe värviperekonna värvidesse, kõige populaarsem on öösinine ning veinipunane, millesse on lisatud kastanipruune toone, kõik beežid ja liivakarva merevaigutoonid ja kindlasti roheline, mis on sellel hooajal rohkem oliivikarva.

Kui palju peaks üldse oma rõivavalikute tegemisel trendidest lähtuma?

See on iga inimese sisetunde küsimus, kõige olulisem on see, et inimene ennast ise hästi tunneks ja õnnelik oleks. Minu soovitus – kanna seda, mis sind õnnelikuks teeb.

Sulle on väga lähedane ka Usbekistan ning tegutsed usbeki kultuuriseltsis. Räägi sellest.

Kuna mu isa on usbekk, siis tunnen suurt sidet selle maa kultuuriga. Oleme käinud seal sugulastel külas, ka nemad on meil korduvalt külas käinud, mulle meeldib sealne kultuur ja arhitektuur ning eriti inimesed – nad on seal ülilahked ja väga huvitavad.

piretvapajeva

Fotol Piret, isa ja isa vennalaste lastega

Kultuuriseltsi nimi on NUR ning selle lõime oma õe Leaga, kes on seal esinaine. Liikmeid pole kuigi palju, aga oleme korraldanud kultuuri tutvustavaid teemaõhtuid ja maalilaagreid. Ise oleme õppinud tantse ja õmmelnud tantimiseks ka rahvariided, suhtleme ka teiste Usbeki kultuuriseltsilistega Tallinnast ja Narvast.

Kas mood on sinu jaoks nii südamelähedane teema, et oled sellega seotud kogu elu?

Praegu on mind mood saatnud pikalt, seda toetavad kunst ja inimesed minu ümber. Kunagi ei tea, mis elu tuua võib, kuid praegu olen väga õnnelik ja tänan, et elu on mulle pakkunud suurepäraseid võimalusi ja häid inimesi minu ellu.

Piret Vapajeva nägemust algava hooaja olulisematest sügistrendidest näete sel reedel ja laupäeval Moekuulutaja moeetendustel

Lisa kommentaar