Kuldnõela nominent Lilli Jahilo

Alates 1997. aastast jagatakse Eesti parimatele moekunstnikele kuldseid nõelu. Ettevõtmise eesmärk on tutvustada Eesti kaubamärkide taga seisvaid disainereid, kes on silma paistnud viimase aasta jooksul.

Kümnes Kuldnõela ehk Eesti parima moekunstniku tiitli võitja selgub sügisese moenädala avapäeva, 19. oktoobril õhtul Kultuurikatla black box’is toimuval Kuldnõela galal. Parima tiitlile kandideerivad Kristel Kuslapuu, Lilli Jahilo ja Thea Pilvet kaubamärgiga Althea. Tutvustame teile nominente lähemalt ja uurime nende arvamust Eesti moe hetkeseisu kohta.

Esimesena intervjueerime Kuldnõela nominenti Lilli Jahilod, kes on  aegumatu ilu väljendamisele pühendunud disainer. Tema peamine inspiratsiooniallikas on aastaaegades vahelduv põhjamaine loodus ning kõrgmoe tehnoloogiad ja tikandid.

lilli

Foto: Stina Kase

Kas Eesti moel on oma nägu ja milline see on?

Arvan, et on küll. Eesti moepildis saavad oma väga naiselikul ja hillitsetud moel kokku skandinaavialik minimalism ja praktilisus ning slaavilik värviküllus ja bravuur. Eestlastel on väga eriline värvitaju, armastatakse klaare, puhtaid toone ning lõpmatus koguses roosat.

Hinda palun meie tänavapilti moe seisukohast. Mis on hästi ja mis võiks olla teisiti?

Eesti naised armastavad rõhutatult naiselikult riietuda, mis iseenesest ei ole halb. Liiga tihti hakkab silma, et pingutatakse üle kõiksugu värviliste aksessuaaride, ehete ja kulinatega. Väga omapärane on ka spordijope kandmine kontsakingade ja kleidiga või peene ridiküliga.

Mulle tundub, et kõige suurem probleem on hoopis naiste madal enesehinnang, mis kandub üle ka rõivavalikusse. Isiklikul pinnal häirib mind tugevalt, kui palju sõltuvad naised oma rõivaste valikul oma meeste arvamusest. Seega ei saa alahinnata keskmise Eesti mehe maitse mõju Eesti moepildile. Julgustaksin naisi mitte üritama teistele meeldida, vaid kuulama oma sisetunnet, tunda iseennast hästi ja enesekindlalt.

Mis on selle sügise olulisim ese Sinu garderoobis?

See on teksakleit.

teksa

Foto: Lilian Merila

Miks peaksid võitma Kuldnõela?

Auhinna võitja otsustab žürii neile esitatud kavandite põhjal ning muud õigustused siin ei loe. Töö peab rääkima enda eest.

Kuldnõela pidulikul galal esitleb Lilli Jahilo S/S17 kollektsiooni „Sahara”, mis on inspireeritud valguse värvidest ja lõpututena näivatest loodusmaastikest. Kollektsiooni keskmes on õhulised helmestikandid, hunnitud käsitsi värvitud taevatoonides šifoonkleidid ja metalse säraga lamee ja tüll.

Moeauhinna üleandmistseremoonia toimub 19. oktoobril kell 20 Kultuurikatla Black Box saalis ning pileti saab osta Piletilevist.

Lisa kommentaar