Kestliku rõivadisaini etendus
Eile, 21. septembril, toimus Balti Manufaktuuris XVII Disainiöö raames kestlikule rõivadisainile pühendatud etendus D_O_M – Disain On Moes. Vaatemängulisel etendusel astusid üles Lilli Jahilo endanimelise algatusega „Lilli Jahilo Uus Ring“, kunstnike kollektiiv SORCERER, Mare Kelpman brändiga Kelpman Textile ja valgustidisainer Tõnis Vellama SEOS Valgustusest.
Tänavusel D_O_Mil pöörati tähelepanu juba olemasolevale disainile. „Uudsuse soovist johtuv moetööstuse tagantkiirustamine ning üha järgmiste esemete maailma juurde loomine ei lahenda eesolevaid globaalseid probleeme. Niisiis esitasime rohepöörde valguses küsimuse: kui palju meil uusi riideid tegelikult vaja on? Tõstsime aupaistesse kodumaiste brändide juba maailma loodud väärt tooted ehk rõivad, mida teadlikult valides ja hooldades saab stiliseerida erinevateks otstarveteks, tarvitada maksimaalselt kaua, parandada ja pärandada,“ kirjeldab toimunud sündmuse kontseptsiooni D_O_Mi loovjuht Piret Mägi.
Oma loominguga astus üles kunstnike kollektiiv SORCERER (Agathe Peri, Alissa Naaber, Greta Liht, Gaida-Erica Pärn, Kirke Talu), kes on pühendunud materjalide taaskasutamisele ja skulpturaalsete teoste loomisele. SORCERER sulandab teadlikult kokku eheda ja sünteetilise, eeterliku ja groteskse, et luua kontraste ja vastandumisi. Kunstnike eesmärk on pakkuda emotsionaalset kogemust – eirates ja purustades traditsioonilisi soorolle, esteetilisi standardeid ja materjalide vahelist hierarhiat. Selle tulemusel valmivad aksessuaarid, rõivad ja esemed, mis mõjuvad sageli metsiku ja mõistusetuna.
Disainer Mare Kelpman esitles enda brändi Kelpman Textile alt rahva seas juba tuntud ja armastatud aksessuaare ja rõivaid. Olulised märksõnad Kelpmani loomingus on naturaalsus, kvaliteet, limiteeritud kogused ja väike jalajälg. Disainer Kelpman kontrollib kogu toodete tootmisprotsessi, koob kangad Soomes vanade tööstuslike Dornier masinatega ja viimistleb need kemikaale kasutamata. Ökoloogiline jalajälg on minimaalne, kuna kogused tehakse vastavalt tarbimisele. Ambitsioon ei ole tegeleda niivõrd moeloominguga, vaid luua põhjamaise kliima jaoks sooje ja tervislikke rõivaid.
Sündmuse üheks osalejaks oli ka hinnatud moedisainer Lilli Jahilo, kes näitas rõivaid enda 2020. aastal alguse saanud initsiatiivist „Lilli Jahilo Uus Ring“. Algatuse eesmärk on tuua tarbimistsüklisse tagasi rõivad, mis nende senistel omanikel kasutust ei leia. „Uue Ringi valikus on Lilli Jahilo brändi kleidid, mis on varem juba omaniku leidnud, ent mis erinevatel põhjustel on neil kappi seisma jäänud. Pikendamaks selliste toodete tarbimisiga, saab nad tuua moemajja müügile, kus nad leiavad tee järgmise kandja südamesse ja garderoobi,“ kirjeldab ettevõtmise tagamaid disainer Lilli Jahilo ning lisab, et kõikidele Uue Ringi kleitidele tehakse põhjalik kvaliteedikontrolli ja vajadusel vahetatakse voodrid-lukud.
Lisaks andis D_O_M etendusele mõjuvat aktsenti disainer Tõnis Vellama valgustuslooming SEOS Valgustusest. Kõrvuti asetsesid Vellama juba klassikaks kujunenud lühtrid ja disaineri uusim looming. Etenduse jooksul tekkis sakraalne installatsioon, mis valgustas välja disainerite poolt juba maailma loodud kestva loomingu, õhutamata vajadust järjekordse uue järele. SEOS Valgustus on Vellama juhtimisel tegutsenud juba 25 aastat ning lisaks disainvalgustite kollektsioonile leiab SEOSe eritellimusel valminud valgusteid ka kontserdisaalides, saatkondades, hotellides, restoranides, mõisakoolides jm.
D_O_M etenduse aitasid publikuni tuua loovjuht Piret Mägi, korraldusjuht Karin Järvet, lavastaja Anni Zupping, valguskunstnik Reelika Palk aka Lyv, helikunstnik Kenn-Eerik Kannike, visuaalide kunstnik Maria Elisaveta Roosalu, tagala juht Anne Rinne, videod Rain Jaaksoo, ilutegijad KEVIN.MURPHY ja Couleur Caramel, eritänud Haage ja Mionetto.