Kaamos tõuseb tuhast

Möödunud nädalavahetusel, 11.oktoobril avati Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis kohalike noorte aksessuaaridisainerite paremikku esitlev näitus „Mini-KAAMOS“. Tanel Veenre ja Janne Klooreni algatatud KAAMOS stipendiumikonkursi kulminatsioonina võtab näitus vaatluse alla 20 teosest koosneva unikaalse disainikeele.

Mari Masso. Foto: Toomas Volkmann

„Mini-KAAMOS“ tõestab, et  Eesti noore aksessuaaridisaini tugevus on kindlasti materjali – olgu selleks siis nahk, metall, puit või tekstiil – tundmine sügavuti, disainilahendused on kasvanud loomulikult välja materjalitunnetusest. „Näitusele valitud tööde puhul ei ole esteetika või tehniline teostus maksnud lõivu funktsionaalsusele. Tegu on ilusate ja heade asjadega, mis tahavad saada kandjaga sõbraks, “ tõdeb näituse üks algatajatest, Tanel Veenre.

Näituse kujundaja, moekunstnik Britt Samosoni sõnul oli seda näitust kokku panna üksnes suur rõõm, sest töötada nii ilusate, kvaliteetsete ja stiilsete esemetega on privileeg. „ Mitmed neist teostest on ikkagi absoluutselt maailmatasemel käsitöö ja disain. Eriti muljetavaldav oli Pariisis resideeruva Mirja Pitkäärti kollektsioon. Samuti meeldisid tohutult Kärt Põldmanni käsitöökingad ning Toomas Thetloffi ja Stella Soomlaisi portfell, “ nendib Samoson, kelle sõnul tõestab näitus, et me oleme väga arvestatav disainimaa ning suudame pakkuda kõrget ja karget kvaliteeti.

Mirja Pitkäärt. Foto: Agnes Lloyd Platt

Eesti moe suurprojekt KAAMOS startis möödunud sügisel Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis näitusest ja raamatust koosneva tervikuga. Peale publikumenukat esmaesitlust toimus KAAMOS-e jätkunäitus veebruarikuus, Londoni moenädala raames. Teekonnal kogutud auhinnad (grand prix ja kuraatori auhind Londonist, kujunduspreemiad nii näitusele kui raamatule Eestist) olid ka tõukeks tuua moepubliku ette KAAMOSe värske ja kammerlikum vaatus – Eesti noored aksessuaarimeistrid.

KAAMOS stipendium noorele aksessuaaridisainerile antakse üle 17. oktoobril ETDMis.

Näitus ETDMi trepigaleriis on avatud kuni 2. novembrini 2014.

Näituse kujundaja: Britt Samoson
Näituse graafiline kujundus: Kerli Virk ja Stella Skulatšjova
KAAMOS meeskond: Tanel Veenre, Janne Klooren, Kätlin Teesalu
KAAMOS žürii: Ketli Tiitsar (ETDM), Filippo Caroti (moefotograaf, London), Aapo Nieminen (stilist, Helsinki), Britt Samoson (moekunstnik), Janne Klooren ja Tanel Veenre (projekti algatajad ja toetajad).

Lisa kommentaar