Folkloristlik värviplahvatus

Eesti tarbekunsti- ja disainimuuseumis saab näha Rootsi disaineri ja omanimelise kaubamärgi rajaja Gudrun Sjödéni näitust Talv 2013 „Muhu kollektsioonˮ, mis kannab endas Muhu saarest inspireeritud folkloristlikku värviplahvatust.

37404-49_MG_0313

Foto: Mats Widen

Gudrun Sjödéni loomingut on sageli inspireerinud mõni tugev rahvuslik eripära. 2013. aasta talvekollektsiooni puhul oli selleks Muhu saare tekstiilipärand, milleni ta jõudis, paradoksaalsel kombel, New Yorgis viibides. Kollektsiooni kuulub ka „Gudruni klassikuteˮ nime kandev valik kodutekstiile, mille mustrid on Gudruni saatnud juba aastaid.

„2012. aasta sügisel New Yorgis olles leidsin rikkalikult illustreeritud raamatu Eestis asuvast Muhu saarest. Sellest sai talvine värviküllane ja rahvuslik kollektsioon alguse. Muhu saarel on naiste käsitöö õilmitsenud läbi sajandite – nende loomerõõm lausa pulbitseb kõige värvikirevamates mustrites ning oranžides, roosades ja kollastes tikandites. Nii mina kui ka minu disainerite tiim saime kogu sellest naiselikust jõust tohutult inspiratsiooni,” ütles Sjödén.

Baltimaades tehakse traditsiooniliselt väga fantaasiaküllaseid rõivaid ja aksessuaare, kasutades ootamatuid mustri- ja värvikombinatsioone. Seepärast on Muhu teemas suur osa leidlikult kootud mustritel ja tikanditel: peene ristpistes tikandiga mantel, vest, retuusid ja žakaarmasinal kootud puuvillasest trikotaažkangast kleit ning kollektsiooni keskne rõivaese, rikkaliku mustriga kootud kardigan „Muhuˮ, millel on ristpistes roosidega kandid ja ilusad väiksed metallnööbid. Kogu seeria põhivärvideks on moonipunane, mustikasinine ja looduslik valge.

Talvekollektsiooni kuuluvad ka kodutekstiilid. „Gudruni klassikudˮ on komplekt kodutooteid, nagu padjakatted, linikud, voodipesu, kardinad ja köögirätikud, mida kaunistavad täpid, lilled ja vöödid – nüüdseks juba klassikalised Gudruni mustrid. Ka värvigamma on talle tüüpiline: roosa, punane, taevasinine, mururoheline ja must/looduslik valge. Kõik on trükitud jämedale ökoloogilisele puuvillakangale. Lisaks on kodukollektsioonis tähelepanu keskmes vaibad, mille puhul on kasutatud samu mustreid ja värvikooslusi kui „Muhuˮ rõivakollektsioonis.

37603-03_MG_0606

Ettevõte Gudrun Sjödén rajati 1976. aastal. Ettevõtte äriidee on pakkuda unikaalseid ja isikupäraseid rõõmsavärvilisi riideid ja kodutekstiile. Gudrun Sjödéni rõivaloomingu aluseks on keskkonnasäästlik disain looduslikest materjalidest. Praegu müüb Gudrun oma värvikirevat disaini klientidele 50 riigis üle kogu maailma. Gudrun Sjödén on saanud oma loomingu ja ettevõtluse eest mitmete tunnustuste osaliseks, näiteks aastal 2011 nimetati ettevõte Rootsi suurimaks moe eksportijaks.

Eesti tarbekunsti-ja disainimuuseumis saab andeka Rootsi disaineri loomingulist Muhust inspireeritud näitust nautida kuni 20. septembrini.

Lisa kommentaar