Couture – julgelt kandmiseks!
Couture’i ja ready-to-wear’i kollektsioonide peamine erinevus on valmistamisele kulunud aeg ja materjalid. Couture kleidi valmistamiseks kulutab meister 300 tundi ja selle maksumus ulatub kümnetesse tuhandetesse eurodesse. Moelooja ready-to-wear’i kollektsiooni kleit valmib 100–150 tunniga ja maksab märkimisväärselt vähem. Kiirmoe kleidi tootmiseks kulub õmblusliinil vähem kui tund. Erinevates tingimustes valminud kleit on kandjale loodud ja valmistatud, selle ainuke missioon on katta ja kaunistada kandjat. Kleidi valmimise aeg ja materjali kvaliteet ei sea kandjale kasutamistingimusi. Nutikas kandja väljendab oma stiili kombineerides erinevaid kvaliteete.
Eesti couture’i üks loojaid Tiina Talumees mõtestab rõiva valmimist loomingu ja kliendisuhte vahepealseks protsessiks. Couture’i mõtestades rõhutab disainer kangakvaliteedi olulisust ja rõiva valmimise protsessi. Rõivaid võib julgelt kanda ja mitte ainult säravatel galasündmustel, vaid ka argipäeval. Moemajas valmiv rõivas on midagi enamat kui tarbeese. Õmblustööstustes valmistatakse samal liinil 20 eurot ja 200 eurot maksvaid teksapükse. Moetööstuses valmib kaks kollektsiooni aastas. Sellistes tingimustes toodetud rõivas ja mood kaotavad vajaduse kesta, pigem on nende roll sõnum, mida kandaja oma stiiliga edastab. Valikus on tarbida või niikuinii tarbida, seega tasuks läbi vaadata oma väärtushinnangud ja teha valikutel ja valikutel vahet. Couture on läbimõeldud ja väärtustega disainilahendus. Moelooja on kollektsiooni igasse tootesse panustanud isikupära. Disainer valib oma loomingu väljundiks parimad kangad ja oskuslikumad meistrid, et lõpptulemus oleks täiuslik.
Eesti andekate disainerite looming on kvaliteetne, omanäoline ja Itaalia või Prantsusmaa kolleegidega võrreldes küsivad nad oma tööde eest oluliselt taskukohasemat hinda. Näiteks Tiina Talumehe värske kollektsioon „Escape” on moeloojale kohaselt romantiline, väljapeetud ja luksuslik. Disainer rõhutab, et rõivad on praktilised, kvaliteetsed ja loodud kestma. Ta julgustab kandjaid tegema tutvust kõrgmoega ja miks mitte kombineerima seda efektsete tänavamoebrändidega, nii nagu tegi hiljutises stilistikaprojektis Johanna Eenma, kombineerides Tiina Talumehe kõrgmoekollektsiooni ning Viru Keskuse poodide moeparemikku. Disaineri loodud rõivas on omanäoline ja kvaliteetne. Kandaja saab ateljeest kaasa isikupärase ja luksusklikku rõiva, mida ta saab kanda iga päev ja kaua. Tänavamoebrändidega kombineerides võib seda kanda mitmeid hooaegu, kartmata, et selle väärtus muutuks.