Biojäätmete ümbertöötlemine moetoodeteks

Nahkaksessuaaride disainer Riina Õun on laiendanud oma ampluaad biodisaini valdkonda. Material Futures Magistratuuri lõputööna Londonis Central Saint Martins´i ülikoolis arendas Riina välja keskkonnasõbraliku naha-laadse vegan materjali, kasutades selleks kombucha joogitööstuse jääkaineid. Materjaliga töötamise võimalused on esitletud kotikollektsiooni näol. Riina uurib, kuidas käsitöö peab kohanduma biomaterjalidega töötamisel. Eesmärgiks on viia materjalid katsetamisjärgust praktiliseks tööstuslikuks kasutamiseks.

RIINA_OUN_PROCESS

Foto: Tayla Horn

Eetilistel põhjustel valib aina enam inimesi nn. “vegan nahast” valmistatud tooteid nahkesemete asemel, andmata endale aru, et see on vaid rohepestud PVC- ja PU-plastik, mis on keskkonnale väga problemaatiline.

Kliimakriisi olukorras peab moetööstus pöörduma jätkusuutlikumate protsesside poole, kasutades ära jäätmevooge ja keskendudes keskkonnasõbralikumatele orgaanilistele materjalidele. Tavapärane toksiliste ainete ja meeletu prügi tootmine, mille lagunemine võtab tuhandeid aastaid ning saastab keskkonda, pole enam aksepteeritav.

RIINA_OUN_PROCESS

Foto: Tayla Horn

Alternatiiviks hetkel saadaval olevale PVC- ja PU-plastikust “vegan nahale” pakub Riina Õun välja enda arendatud uue materjali, mis kasutab ära kohalikelt kombuchatootjatelt korjatud bakteriaalse tselluloosi jäätmed. Materjali nimeks on SCOBY-compo.

Mitmeaastase uurimustöö tagajärjel valmis bakteriaalsest tselluloosist  teiste orgaaniliste koostisosade, looduslikke õlide ja vahadega vetthülgav materjal, mis on paindlik ja tugev. Isegi materjali lõhn on eeterlike õlidega kohendatud just sellele materjalile omaseks meeldivaks aroomiks. Tulemuseks on turustamisvalmis materjal, mida on võimalik toota suurtes kogustes moetööstusele kunstnaha alternatiivina.

RIINA_OUN_ kott

Foto: Yao Wang

Tõestamaks materjali eluvõimet valmistas Riina sellest kotikollektsiooni, mis demonstreerib materjaliga töötamise erinevaid võimalusi – traditsioonilisest õmblusest moodulmosaiigi ja vedelvormimiseni välja.

RIINA_OUN_DETAI

Foto: Yaou Wang

Tihedas koostöös kohaliku kogukonnaga on projekti eesmärgiks luua suletud ringmajanduse süsteem, kus biojäätmed utiliseeritakse ümbertöötluse teel müüdavaks materjaliks, mida saab toote kasutusaja lõpus ära viskamise asemel kodus kompostida, kasvõi lillepotti pistes. Selline materjal looduse reostamise asemel hoopis väetab keskkonda.

RIINA_OUN_kotikollektsioon

Foto: Yao Wang

Riina O uut keskkonnasõbralikku kotikollektsiooni näeb Disainiöö Tudengitööde näitusel Põhjala tehases 14-20.septembril. Lisaks osaleb Riina sel teisipäval, 15.septembril kell 18.00 toimuval “Mina olen disainer” kunstnikuvestlusel. Kombucha teeseenejoogi valmistamist saab aga õppida Riina läbiviidavas meistriklassis, samuti 15.septembril kell 16.00, samuti Põhjala tehases asuvas kohvikus Botik.

Lisa kommentaar