- mail kell 17.00 toimub EKA esisel muruplatsil liitreaalsusel põhinevate videomängude esitlus.
EKA UNESCO kultuuripärandi uuringute õppetooli, Keskkonnaameti ja Tartu Ülikooli projekti WoodMeadowLIFE raames valmisid Eesti Kunstiakadeemia uusmeedia ning muinsuskaitse ja konserveerimise osakondade koostöös puisniitude teemalised eksperimentaalsed mängud, mis kompavad piire videomängude ja kunsti vahel.
EKA tudengid arendasid EVA Lab´i kursuse käigus välja liitreaalsusel põhinevad mängud, mis paigutavad virtuaalse looduskeskkonna otse mängija ümber. «Väikeste elude» näituseprojekt toetub bioloogiapõhistele andmetele, aga kasutab neid andmeid kunstnikele omaselt loominguliseks loo jutustamiseks. Eesmärk on näitusel osaleja suunata puisniitude probleemide üle järele mõtlema.
“Eesti puisniidud on maailma kontekstis harukordselt liigirikkad alad, kusjuures liigirikkus on sündinud inimese ja looduse koostöös. Vahest aitab äppide esitlus EKA vastas oleval ajaloolisel glassiipuiesteel mõelda liigirikkuse väärtusele ka linnakeskkonnas,” sõnab Riin Alatalu, UNESCO Kultuuripärandi uuringute õppetooli koordinaator.
Õppejõud Andrus Laansalu sõnul ei püüta nende mängudega kedagi targaks õpetada: “Viitame mängudes esitatud teemade kaudu vajadusele saada aru, et looduse probleemid on suured ja mitte kellelgi pole enam võimalik nendest probleemidest mööda vaadata. Nüüd tuleb meil kõigil pidevalt midagi loodust taastavat teha, nii nagu paljude varasemate põlvkondade jooksul on looduse hoidmiseks vajalikud käigud suures plaanis pidevalt tegemata jäetud.”
Nooremteadur Taavi Varm lisab: “See projekt on mitmekihilisem, kui lihtsalt mängude loomine, see on osa minu doktoritööst kunstiakadeemias, kus uurin, kuidas videomängud ja koosloome protsess toetab vaimset tervist. Mind huvitab, kuidas keerulised sisemised seisundid läbi loomeprotsessi muutuvad mitte ainult nähtavaks, vaid ka toetavaks, mängitavaks ja jagatavaks.”
Videomäng kui aktiivselt kaasav kunstivorm võimaldab luua ruumi, kus mängude väljamõtlemine sünnib enesepeegeldusest ja sisemisest tähendusloome soovist.
Projekti raames loodi EKAle esmakordselt kontod nii Google Play poes kui ka Apple App Store’is, ehk need mängud on allalaetavad kõigile.
Projekti on kaasrahastanud Euroopa Liit. Väljendatud seisukohad ja arvamused on siiski üksnes autori(te) omad ega pruugi kajastada Euroopa Liidu või CINEA seisukohti. Euroopa Liit ega toetuse andja ei vastuta nende eest.
Projektijuht: Riin Alatalu
Juhendajad: Taavi Varm, Andrus Laansalu, Jaagup Irve, Amanda Warner, Camille Laurelli ja Sten Saarits
Tudengid: Ako Allik, Bob Bicknell-Knight, Kairi Getman, Mihhail Grigorjuk, Joel Jõevee, Marie (Müü) Kanger, Caitlyn Kesa, Lene Lekše, Anett Maiste, Rosa-Maria Katariina Nuutinen, Yiyang Sun
Projektis veel lähemalt.