Sõrmuste tüübid ja nende tähendused

Ilu

Sõrmuseid on läbi ajaloo kantud erinevate elusündmuste tähistamisel. Kuigi tänapäeval on sõrmuseid lihtsam valmistada kui aastasadu tagasi, võivad nad siiski sümboliseerida aja kulgu. Räägime lähemalt, mis tüüpi sõrmuseid on olemas ning mida need tähendavad.

rings
Foto: free stock images

Kihlasõrmused on seega järjekorras esimesed. Neile järgnevad abielusõrmused ja aastapäeva tähistamise sõrmused. Kihlasõrmusele mõeldes tuleb enamikel inimestel esimesena silme ette pilt kallimast, kes laskub ühele põlvele ning esitab tähtsa küsimuse. Ilma sõrmuseta ühele põlvele laskumine ei oma endas lihtsalt samasugust tähendust! Kihlasõrmused sümboliseerivad jäägitut pühendumust ja armastust.

Abielusõrmus on arvatavasti üks äratuntavamaid ehteid. Neid vahetatakse abielutseremoonia käigus ning neid kaunistab tihtipeale teemant või mõni muu vääriskivi. Abielusõrmus tähendab, et sinu ja sinu kallima armastus on ametlik ka riigi ees.

Pulma-aastapäeva sõrmus soetatakse alles aastaid pärast abielu sõlmimist. See tähistab aega, mille paar on koos veetnud ning ka pühendumust – see on justkui lubadus, et ka pärast kõiki neid aastaid armastatakse teineteist edasi.

Mitmed abielupaarid kasutavad pulma-aastapäeva sõrmust kui võimalust oma abielusõmust uuendada. Kui ollakse juba aastaid koos elanud ning paremale järjele saadud, on paaril finantsiliselt võimalik endale lubada uhkemat sõrmust kui abiellumise ajal.

Lubadussõrmus on vähem levinud kui kihla- või abielusõrmus. Samas on sel sarnane tähendus – see on justkui kihlasõrmuse eelne sõrmus, mis näitab armastust. See sümboliseerib paari pühendumust monogaamsele suhtele. Neid ostetakse kahe kaupa mõlemale partnerile, täpselt nagu teisigi armastust tähistavaid sõrmuseid.

Koolisõrmus saadakse Eestis tavaliselt üheksanda klassi lõpus ning gümnaasiumi poole peal ehk üheteistkümnendas klassis. Koolisõrmus sümboliseerib tähtsa eluetapi lõppu ning on noortel üks esimesi suure tähendusega ehteid.

Signeti sõrmus on ajalooline ehe. Arvatakse, et see pärineb lausa vana testamendi aegadest, kus seda kasutati oma juurte ning suguvõsa näitamiseks. See sümboliseeris võimu ning staatust. Tulenevalt Signeti sõrmuse populaarsusest meeste seas, on see tänapäeval tuntud ka kui härrasmeeste sõrmus.

Sõrmused sümboliseerivad erinevaid tähtsaid eluetappe, olgu siis tegemist kihlasõrmuse või koolisõrmusega. Sõrmuseid valides tuleb olla hoolas, sest need jäävad tähistama nii kogetud raskusi kui ka rõõme.