Mille pagana pärast?

Tätoveering võib olla kaunis igaveseks nahale tikitud kunst: inimkeha kaunistab mõni mõttega sümbol või pildike, hoolega läbi mõeldud muster. Tätoveerimine ei tohiks olla mõne hooajatrendi, moe või uitmõtte tulem. Kuid mida arvata sellest, kui ilusad noored naised lasevad oma puhta naha kaelani täis tätoveerida, muutudes justkui mitte selle planeedi elanikuks? Või kui mõnele tädikesele meeldib nõelasurin lihtsalt niivõrd, et ta laseb 24 aasta jooksul oma keha kuni pealaeni igasugust sodi täis joonistada?

Tätoveeritud inimesed teavad küll, et kui lasta tätoveering teha, igatseb hing mõne aja pärast juba järgmist. Kuid kas tätoveerimine võib tekitada niivõrd suurt sõltuvust, et mõni on valmis laskma oma keha kuni 95 protsendi ulatuses tindiga katta? Jah, võib küll ja mujal maailmas on naiste seas muutumas suisa trendiks, et vaid nägu jääb tindivabaks. Mille pärast küll endaga midagi sellist teha? Miks lasta end mingeid pildikesi täis joonistada ja elu lõpuni mitte näha ega näidata ainsatki puhast, vaba lapikest nahapinda oma kehal?

Californiast pärit Julia Gnuse on pälvinud maailma kõige rohkem tätoveeritud naise tiitli. 95 protsenti tema kehast on kaetud tindiga, kujutades erinevaid stseene džunglielust, mõningaid joonisfilmitegelasi ja tema lemmiknäitlejaid. Isegi, kui mu peas käiks miski klõps, et tahaks kogu keha igaveste joonistustega katta, siis Tõnu Karku ega Merle Palmistet ma küll oma nahale tätoveerima ei hakkaks! Teisest nurgast aga oli preili Gnusel selliseks teoks ka põhjus – nimelt nahahaigus porfüüria, mis muudab naha päikesevalguse suhtes eriti tundlikuks ning villid on varmad tekkima. Ehkki tätoveeringutega kaetud, tekivad tal siiski päikese käes olles nahale villid, kuid tätoveeringukunst katab armid ning annab enesekindlust end eksponeerida. 50ndates Julia tegudele leiab mõistus ehk isegi mõistmist.

Julia Gnuse

Peaaegu 100protsendiliselt tätoveeringutega kaetud on nüüdseks 70. eluaastates inglanna Isobel Varley, kelle meelest tätoveerimine on lihtsalt kaunis kunst. Tema sattus kunagi koos abikaasaga ühele tätoveerimisfestivalile, kus talle nahale tikkimine nii tohutult meeldima hakkas, et üsna pea ilutseski tema parema õla taga pisike värviline lind. Linnu tegemise õhtul armus Isobel tätoveeringusse niivõrd, et veenis oma nahakunstnikku veel samal õhtul tema vasakule reiele ka orhideed joonistama. Lihtsalt meeldimise järgi tätoveerimissalongi pildiraamatust valitud kaks pilti saidki naise pika tätoveerimisteekonna alguseks. Kibekiirelt järgnes veel trobikond pildikesi: bikiinipiirkonna juurde pisike hiireke ja mõne aja pärast oli juba kogu tema parem rind ja õlg ning alates bikiinipiirkonna juurest terve vasak puus ja reis täis tätoveeritud. Olgu, ta lasi hiljem oma mõlemad rinnad täis tätoveerida, aga ka kogu oma hargivahe ja intiimpiirkonna! No hästi, häbememokad häbememokkadeks – need on niikuinii riiete all peidus, ent oma juuksed maha ajada ja lasta kogu pea peeniseid täis tätoveerida?!  Tädi on lasknud end “nõeluda”  24 aastat ega suuda seda kuidagi jätta.

Isobel Varley

Jesse Lee Denning, kolmekümnendale eluaastale lähenev kaunis New Yorgis elav naishing on olnud veidi maitsekam kui Isobel. Paneb mõtlema, kui paljud naised julgeksid end nii suurel hulgal täis tätoveerida kui tema, kuid Jesse on seda teinud vähemalt stiilsemal moel. Tema käsivarsi, selga, tagumikku, puusi ja kõhtu katavad idamaises stiilis pildid, mis meenutavad talle tema elu erilisi hetki. Kui praegu on tätoveeritud modellikeha veel silmale ilus ja põnev vaadata, siis ära rikuks selle asjaolu, kui naine otsustaks uue vooluga kaasa minna ja kõik ülejäänud vabad nahapinnad tindiga katta lasta. Ka tõsieluseriaalist “LA Ink” tuntud nägu – tätoveerimiskunstnik Kat von D – on oma rohkete tätoveeringutega veel hea maitse piiril, kuid üsna pea võib temagi selle ületada.

Jesse Lee Denning

Kas tätoveerimise puhul võiks kehtida põhimõte, et mida rohkem, seda uhkem? Usun, et kindlasti mitte. Noor kaelani täis tätoveeritud naisterahvas ei ole äge ega lahe, pigem õõvastav. Las jääda mõned hästi läbimõeldud mustrid või mõttega sümbolid ja pildid, mis kaunistaks. Kuid eks seegi ole iga nahakandja enda otsustada…

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar