Miks eelistada looduskosmeetikat?
Nahk on meie suurim organ ning kõik ained imenduvad selle läbi kehasse. Seetõttu tasub olla teadlik, milliseid hooldustooteid oma kehale määrida, et vältida erinevate mürkide imendumist vereringesse. Looduskosmeetika pakub võimaluse olla oma naha vastu sõbralikum. Kuid mida täpsemalt looduskosmeetika sisaldab ning miks tasub seda tavakosmeetikale eelistada?
Mis on looduskosmeetika?
Looduskosmeetika puhul kehtib nõue, et 95% tootest peab olema looduslik ja 5% võib olla sünteetiline. Tasub aga tähelepanelik olla – kui tootele on märgitud “looduslik”, tuleks siiski sildilt koostisosasid lugeda, et veenduda mida toode täpsemalt sisaldab. Koostisosad on tootele märgitud kahanevas järjekorras. Mida on kõige rohkem, see on märgitud kõige esimesena. Koostisosade puhul tasub meeles pidada, et ained nagu “mineraalõlid”, “parabeenid”, “sünteetilised lõhnaained” viitavad keemiale, mitte loodusele.
Kellele sobib looduskosmeetika?
Looduskosmeetika on puhas ja sobib peaaegu kõigile. Suuremat tähelepanu looduskosmeetika koostisosadele peaksid pöörama need, kellel on allergia näiteks õietolmu vastu, sest loodusliku kosmeetika valmistamisel kasutatakse sageli ka õisi. Kuid kui üks koostisosa ei sobi, saab selle asendada mõne muuga ning looduskosmeetikast loobuma ei pea keegi.
Milleks eelistada looduskosmeetikat?
Looduskosmeetika koostis on nahasõbralik ning puhas, mis aitab vältida enda keha koormamist mürgiste lisaainetega. Looduskosmeetika ei tekita sõltuvust ning on nahale vastuvõetavam ja loomulikum. Sünteetilisi aineid täis toode võib küll anda kohese mugavustunde, kuid see mõju võib jääda lühiajaliseks. Looduskosmeetika mõju avaldub pikema aja peale, ent selle toime on kokkuvõttes tõhusam ja pikaajalisem.
1. Puuduvad sünteetilised koostisosad
Looduslikud tooted ei sisalda parabeene, mineraal- ega silikoonõlisid ega sünteetilisi lõhna-, värv- ja säilitusaineid. Need koostisosad põhjustavad paljudel inimestel naha punetust ja ärritust ning tekitavad allergiat. Looduskosmeetikas kasutatakse säilitusainetena selliseid looduslikke säilitusühendeid, mida kasutatakse ka toiduainetööstuses. Need sobivad erinevatele nahatüüpidele ning on täiesti ohutud ega tekita allergilisi reaktsioone.
2. Loodusele ohutu
Sünteetilisi koostisosi sisaldavad nahahooldustooted on kahjulikud ka keskkonnale. Juba tootmisprotsessis jõuab palju kahjulikke aineid vette ning atmosfääri. Suurimaks probleemiks on mikroplastid, mida kasutatakse koorivates nahahooldustoodetes. Tegemist on plastikust osadega, mis looduses ei lagune ja vees ei lahustu, jõudes oma väiksuse tõttu ka reoveepuhastist otse veekogudesse. Niisiis ei anna looduslik kosmeetika üksnes säravat näonahka, vaid on ka keskkonna vastu sõbralik.
3. Pikaajaline mõju
Looduslik kosmeetika vajab mõningast ilurituaalidesse pühendumist, sest looduslikud koostisosad töötavad nahakudedes sügavamal ja omavad seetõttu pikemaajalisemat toimet ning on tõhusamad. Looduslikke tooteid tuleks järjepidevalt kasutada 2-3 nädala vältel, et need hakkaksid paremini imenduma. Umbes kuu möödudes on märgata ka tulemusi. Võib juhtuda, et peale looduskosmeetika kasutuselevõttu nahk või juuksed muutuvad justkui kehvemasse olukorda. Sellest ei tohiks ehmuda – see on tavapärane reaktsioon, sest organism võõrdub sünteetilistest koostisosadest. Looduskosmeetikale tuleb anda aega enda tõestamiseks.
4. Taimedes peitub vägi
Ei ole olemas nahatüüpi või -probleemi, millele loodusest abi ei leiaks. Looduslikud toorained on läbiproovitud ja kindel valik, sest neid on kasutatud juba aastatuhandeid. Lisades juurde ka tänapäeva teaduse, leiab looduskosmeetika valikust aina tõhusamaid tooteid.
Säilitusained
Kuigi looduskosmeetika eesmärk on pakkuda nahale kõige loomulikumat turgutust, ei saa säilitusainete kasutamisest üle ega ümber. Säilitusainete kasutamine on toodetel kohustuslik, sest ilma nendeta pole võimalik toodet turustada. Säilitusained aitavad ära hoida näiteks bakterite vohamise. Looduskosmeetika koostise 5% protsendi sisse jääb maht, mille raames võib lisada tootele säilitusaineid. Rolli hakkab mängima vaid see, milliseid säilitusaineid ja kui palju kasutada.