Marita Lumi ehtekunst mainekas moeajakirjas British Vogue

Mainekas British Vogue esitleb Marita Lumi kaelaehet „Metskits”, mis oli nomineeritud Kella- ja Kullaliidu kureeritud konkursil „Eesti Aasta Ehe 2017”.

maritalumi

 

„Metskits” on kullatud hõbekaelaehe, mis on kaetud tuhande ehtekiviga. Metskits on näituse „Džungel” kollektsiooni osa ja on disainerile omase skulptuurse ja mängulise vormiga.

Marita Lumi sõnul on British Vogue’is esinemine suur tunnustus ja kinnitus sellele, et ta teeb õiget asja. Juba on tulnud sealt ka esimesed tellimused. „See on suur kompliment, kui ühiskonnal on huvi minu loomingut kanda, see motiveerib fantastilise metallide maailmaga jätkama. Rahvusvaheline tunnustus ning võimalus jagada oma ehteid kogu maailmaga on lihtsalt imeline. Olen väga tänulik,” ütleb disainer.

Näitus „Džungel”, mis on avatud 30. märtsini Pärnu Uue Kunsti Muuseumis, analüüsib inimeste ja looduse vahelist suhet, praegusele ajale iseloomulikke ühiskondlikke tõekspidamisi. Marita Lumi usub, et elu on lugude rääkimiseks. Seda illustreerib hästi heade sõpradega koos veedetud aeg, mil võidu räägitakse mahlakaid kogemusi, mis on ka teiste liikidega seotud. Loomariigis juhtunud sündmustega saab hõlpsasti tuua paralleele inimeste maailmaga.

Üheti võib öelda, et läänestunud kultuuriga võrreldes on eestlaseks olemise osa otsene kontakt loodusega. Biosemiootik Kalevi Kull on öelnud, et eestlaseks olemise kultuuriruumi osa on ka lehtede sahin ja konnade krooksumine. Näitus „Džungel” ei otsi tõde, kuid võiks peegeldada meie ühiskonda kui metsa ennast, mis peidab endas imelist sündmuste ja aateliste rohket maailma.

Loodud galvanoplastilised loomad ja narratiivsed stseenid kasvavad elektrolüüsi lahuses. Metallikihi kasvamine elekrolüüsis sobiva paksuseni toimub kolm nädalat.
Tööprotsessi järgmine etapp on vaha välja sulatamine, pinna viimistlemine, seejärel näituse teostele kivide paigaldamine. Kokku istutatakse aasta jooksul näituse töödesse 30 000 ehtekivi. Viimase tööetapina on tööde hõbetamine ja kuldamine.

Näitust saab oma silmaga kaema minna Pärnu Uue Kunsti Muuseumisse ning
aprillis rändab Tallinna Lennujaama (avamine 02.04.2018).
Juunis ja juulis on näitus Viljandi Veetornis (avamine 01.06.2018),
augustis ja septembris Põltsamaa pArt galeriis (avamine 02.08.2018), oktoobris ja novembris Kuressaare Rae galeriis (avamine 10.10.2018), novembris Tallinna HOP galeriis (avamine 10.11.2018) ja detsembris A-Galeriis (avamine 07.12.2018).

Lisa kommentaar