Lihvime naha nooreks?
Dermabrasioon ehk ilukirurgiline nahalihvimine võeti algselt kasutusele armide välimuse parandamiseks. Märgates, kuivõrd siledaks ja ühtlaseks nahk dermabrasiooni tagajärjel muutus, hakati nahalihvimist kasutama ka kortsude, vanadusest tingitud “maksalaikude” ja aknearmide likvideerimiseks.
Kosmeetiline käiakivi
Dermabrasioon on sõna otseses mõttes naha lihvimine. Protseduur viiakse läbi spetsiaalse instrumendiga, mis meenutab tillukest lihvimisagregaati ning mille kiirelt pöörlev ketas on kaetud liivasarnase abrasiivse kihiga (mõnikord ka harjaga). Protseduuri viib läbi vastava väljaõppe saanud ning loodetavasti hea käega ilukirurg, kes lihvijaga nahka töötlema hakkab.
Enne, kui dermabrasiooni täiendava iluravina üldse kaaluma hakatakse, peavad arst ja tulevane patsient maha väikese nõupidamise. Konsultatsiooni käigus saab selgeks, milliseid tulemusi oodata võib, ning pannakse paika, millist tuimestust kasutatakse. Enne nahalihvimist puhastatakse nahk põhjalikult ning külmututatakse kergelt spetsiaalse sprei abil. Operatsioon kestab paarikümnest minutist tunnini ning rõõsa nahaga patsient lastakse koju juba samal päeval.
Millist imet võib oodata?
Dermabrasiooni käigus eemaldatakse naha pealmine kiht. Selle tagajärjel tulevad nähtavale tervemad ja nooremad naharakud ning üldmulje nahast jääb ühtlasem ja pinguldunum. Kortsukesed muutuvad vähemmärgatavaks või tasanduvad hoopis, kuid efekt ei kesta mõistagi igavesti – silmaümbruse joonekesed ja teised miimilised kortsud kipuvad aja möödudes uuesti tekkima.
Pärast dermabrasiooni on nahk sile, pehme ja õrn – nagu beebil. Paraku ka sama roosa, ent õnneks asendub erkroosa jume peagi naha loomuliku värvusega. Hästi tehtud dermabrasiooni järgselt on naha jume ühtlane, kadunud on pigmentatsioonierinevused. Noorendav efekt on silmaga näha, ehkki mitte nii mõjuv nagu pärast näo ringlõikust või mitmekordset laserravi.
Kuu teine külg
Igal asjal on ka oma miinuspool. Enne, kui hakkate õhinal ilukirurgi juurde aega kinni panema, tuleks rahulikult läbi mõelda, kas olete ka katsumusteks ja riskiks valmis. Iga operatsioon, ka pealtnäha nii lihtne nagu nahalihvimine, toob kaasa ebameeldivusi.
Kohe pärast protseduuri on nahk võrdlemisi hell, mõnel juhul päris valusalt tulitav. Kipitus kestab tavaliselt mõned päevad ning vaja võib minna kergemaid valuvaigisteid.
Kes naha roosat värvi hirmsasti ei armasta, peab esimese kuu jooksul pärast naha paranemist kasutama katvaid jumestuskreeme.
Oodatud kauni ja ühtlase nahapinna asemel võib lohakas ilukirurg põhjustada naha pigmentatsiooni häireid ja isegi armistumist (juhtub siiski haruharva).
Tavaliselt läheb soovitud tulemuse saavutamiseks tarvis mitu dermabrasiooniseanssi. See omakorda võib põhjustada naha püsivat kahvatust.
Elu pärast dermabrasiooni
Enne, kui uuenenud välimusega sõbrannade ette patseerima saab minna, tuleb veidi kannatust varuda. Naha paranemine võtab aega vähemalt nädala, selle aja jooksul tuleb nahka pesta spetsiaalsete põletikuvastaste ja rahustavate toodetega. Töölt tuleb mõnda aega puududa – kui te ei soovi just erkroosa põrsanahaga teiste silmade ette sattuda. Enam-vähem kõlbulikku välimust (koos rohke meigiga) võib oodata umbes 10 päeva pärast.
Päikese kätte minek värskelt pärast dermabrasiooni pole kuigi arukas, nahk on õrn ja vastuvõtlik. Soovitavalt peaks esimese kuu jooksul päikesest üldse hoiduma ning järgneva paari kuu vältel kasutama kõrge UV-kaitsega päikesekreeme.
Kellel seda vaja on?
Nahalihvimine sobib peaaegu kõigile, vastunäidustusi on vähe. Dermabrasioon sobib näiteks kergeks noorendavaks protseduuriks neile, kes kõva päikesevõtuga oma naha varavanaks muutnud. Kui aga inimene pole elus oma naha eest hoolt kandnud, pole mõtet ka 60-sena dermabrasiooni katsetada. Siis aitab ainult nuga, kui seegi. Nahalihvimise efekt on mõistagi seda suurem, mida vähem kortse ja pigmendilaike inimesel on.
Väidetavalt on väga häid tulemusi saavutatud aknearmide ravis – enne selle sammu astumist aga tasuks kindlasti konsulteerida nahaarstiga.
Dermabrasiooni on praktiseeritud paarkümmend aastat, viimasel ajal on selle asemel küll üha rohkem hakatud laserit kasutama. Ent lasernoorenduselgi on omad head ja vead. Sellest aga mõni teine kord.