Eluväline ilu

Hop galeriis on avatud äsja Kunstiakadeemia ehte- ja sepakunsti eriala magistriõppe lõpetanud noore kunstniku Sofja Markarova isikunäitus „HOMEOSIS:TÄIUSLIKKUSE POOLEˮ. Näitus kätkeb endas iselaadset ülima esteetika otsingut ning intuitiivset katset püüda kättesaamatut ja kokkulepetest väljapoole jäävat nii-öelda eluvälist ilu.

Foto: Andrey Kulpin

Autor on pidanud dialoogi surmaga ja nii avaneb vaatajale inglite taevane hierarhia – kord, mille taustale võib projitseerida ka ehetele kõige olemuslikuma. Mõiste ‘surm’ lisab püüdlusele kättesaamatust ja rõhutab kogu ettevõtmise võimatust.

Ehetesse peidetud jumalikkuse manifest avaldub nii vormis, materjalis kui ka kromaatilistes valikutes. Vormi ülim sümmeetria, materjali sünteetilisus, tänapäevased töötlusvõtted ning visuaalne monokroomsus loovad Sofja esteetiliste eelistuste koodi. Üleloomulikele olevustele omase täiuslikkuse püüdlus annab ehetele jumaliku, teomorfse vormi autonoomsuse. Sõltumatus inimkehast muudab ehted peaaegu virtuaalseks.

 

Ehteseeria koosneb kaelaehetest, mille valmistamisel on kasutatud polüuretaani, uretaankautšukit, polülaktiidi, komposiitvaiku, kummi, marmorit, hõbedat ja kulda.

Näitus jääb avatuks 7. juulini.

Lisa kommentaar