EKA kutsub kandideerima disainikiirendisse LAETUS

Ilu
Eesti Kunstiakadeemia disainiteaduskonna koostööprogramm kutsub uuendusmeelseid ettevõtteid ja organisatsioone taas osalema disainikiirendis LAETUS.

Programm alustab 25. märtsil oma neljandat hooaega, kutsudes kandideerima organisatsioone, start-up’e, avalikku sektorit ja kogukondi, kes soovivad disaini, tehnoloogia ning loovuse abil arendada oma tooteid, teenuseid või strateegilisi suundi. LAETUS on mõeldud ettevõtetele ja organisatsioonidele, kes soovivad tuua oma äri- ja arendustegevustesse uue põlvkonna disaini ja avatud innovatsiooni.

Kandideerimine disainikiirendisse on avatud 5. maini ning koostööprogrammi pääsenud ettevõtted avalikustatakse 19. mail. Programmi tegevused kestavad 2025. aasta augustist kuni 2026. aasta jaanuarini, mil toimub parimate koostööprojektide esitlus EKA Design Showcase galal.

LAETUS programm toob kokku EKA disainivaldkonna kursused ning osalejate ärilised väljakutsed, mis puudutavad nii kaugemale ulatuvat vaadet tulevikku kui olemasolevate toodete ja teenuste ümberdisainimist.

Koostööprogramm toob kokku erialade ülesed meeskonnad, kes töötavad välja innovaatilisi ja jätkusuutlikke lahendusi reaalsetele väljakutsetele. Osalejad annavad oma vajadusi ja ideid kirjeldades sisendi, misjärel EKA multidistsiplinaarsed üliõpilasmeeskonnad erinevate disainivaldkondade ekspertide juhtimisel lahendused välja pakuvad.

EKA disainerite loovusel pole lage. Tuntuim näide on maailmakuulus Huumi saunakeris, mis sündis Huumi ja EKA tudengite koostöös. LAETUS on aidanud teenuseid ümber mõtestada ja digilahendusi luua nii Tallinna linnalPõhja Eesti Regionaalhaiglal kui ka teistel organisatsioonidel ja ettevõtetel.

„EKA interaktsioonidisaini tudengid suutsid arvestada nii linnakodanike kui ka linnatöötajate vajadustega,“ ütles Tallinna Strateegiakeskuse teenusedisainer Külliki KesaTallinna Linnavalitsuse ditigaalse linna “How might we enable meaningful engagements with Tallinn City’s Digital Twin?” projekti tulemuseks olid konkreetsed ja jagatavad ideed, millel on potentsiaal viia digikaksiku lahendused inimkesksemaks. „Lahendused olid inspireerivad ja konkreetsed – nendega oli lihtne edasi töötada.“

2024. aastal usaldas Eesti Pank oma uute, väikese jalajäljega mündipakendite kujunduse LAETUS disainitiimile. „Kõik tudengite tööd on uudsed, funktsionaalsed ja teostatavad,“ kinnitas Eesti Panga sularaha- ja taristuosakonna juhataja Rait Roosve, kelle sõnul soovitakse vähemalt kahte ideed tootmisse viia ning kahte kasutada eksklusiivsete eripakenditena.

Ettevõtte Granitop sai laetud ideedest, kuidas tootmisel tekkivad kivitükid pöörata kasumlikeks uuteks toodeteks. Ettevõte tõi esile, et üliõpilased aitasid avastada uusi tootekategooriaid ja pakkusid reaalseid ideid, mida kavatsetakse tootmisesse rakendada. „Tudengite värske pilk aitas meil muuta kiviplaadid esteetiliselt nauditavateks esemeteks. Töörühma loominguline lähenemine ja siiras huvi meie tootmisprotsesside vastu üllatasid ja rõõmustasid meid kõige enam,“ sõnas Granitopi turundusjuht Kristjan Terase.

Oodatud on kõik, kes soovivad lahendada olulisi väljakutseid disainipõhiste meetoditega ettevõtlussektori võtmetegijate ja disainiekspertide koostööna.Lähemalt koostööprogrammi kohta:laetus.artun.ee/

Info:
Erle Kivilo

EKA disainiteaduskonna ettevõtlussuhete spetsialist
laetus@artun.ee