Zumba trenn – juhuslik õnn

Elustiil

Zumba on hoogne ja energiat andev ning kaloreid põletav hea tuju teening, mis sisaldab liigutusi ja samme erinevatest tantsuliikidest, ladina-ameerika tantsudest, hip-hopist ja ka kantrist.

treening-zumba-gold-impuls-spordiklubis
Foto: Impuls Spordiklubi

Selle treeningstiili ajalugu tutvustab Tallinnas ja Tartus asuv Impuls Spordiklubi.

Nagu paljud asjad, on ka Zumba saanud alguse tänu lihtsalt inimlikule eksimusele. Hilistel 80ndatel läks Columbias elav noor treener Alberto “Beto” Perez andma järjekordset aeroobikatundi. Beto oli veetnud lapsepõlve Columbias, Lõuna-Ameerikas ning juba pisikesest peale armastas ta ladina rütme, kuulates neid igal võimalusel.

Beto_Perez
Foto allikas: Wikipedia

Kohale jõudes avastas ta, et tunniks plaanitud muusika oli koju ununenud ning seljakoti sügavustest leidis ta vaid oma lemmikkassetid.

Improvisatsioonist maailmakuulsa kaubamärgini
Betol oli valik, kas jätta tund ära või improviseerida.

Miljonite Zumba austajate õnneks otsustas ta improviseerida ja nii koosneski esimene tund salsast, rumbast ja muudest ladina rütmidest.

Alguse sai uus ja omalaadne treeningstiil, mis koosneb hoogsatest rütmidest, tantsuliigutustest ja ka treeningharjutustest. Beto improvisatsioon kogus kiirelt populaarsust ning jõudis ka uuel aastatuhandel Ameerika Ühendriikidesse.

2001 registreeris Perez koos Alberto Perlmani and Alberto Aghioniga Zumba kaubamärgi ning tähelend oligi alanud. Kui esialgne treening oli peamiselt seotud ladina rütmide ja tantsudega, siis ajapikku on juurde tulnud ka mõjutusi näiteks hip-hopist, kantrist aga ka kõhutantsust.

Vaata ka lisainfot Impuls spordiklubi Tallinnas ja Tartus toimuvate Zumba treeningute kohta siit. Kutsume sind julgelt esimest korda treeningusse.

Pigem pidu kui üksluine treening

Zumba on eelkõige hea tuju trenn. See jõudis laia maailma tänu Alberto “Beto” Perezi entusiasmile ja uskumusele, et grupitreeningud peaksid olema eelkõige lõbusad ja pigem meenutama pidu, kui igavat treeningut, kus tehakse üksteise järel erinevate harjutuste seeriaid.

Zumba arendab vastupidavust, koordinatsiooni ning on üsnagi intensiivne. See kõik aga käib vastupandamatu muusika ja rütmide saatel.

Viis vastupandamatut põhjust, miks tegeleda zumbaga

  • Kalorid kaovad märkamatult. Zumba koosneb suures osas aeroobsest tegevusest ja treeningintervallidest, mille jooksul vahelduvad kiiremad ja aeglasemad liikumised.
  • Zumba haarab endasse. Treening, mis kohati meenutab lõbusat tantsupidu, aitab murda argirutiini ning sinna on alati hea meel minna. See on suurepärane valik, kui on soov vabaneda tunniks rutiinsetest töö- ja olmemuredest.
  • Vastupidavus ja jõud. Zumba koosneb nii aeroobsest kui anaeroobsest treeningust ning tänu sellele langeb kehakaal ning paraneb füüsiline vorm. Aeroobne osa treeningust tugevdab südant, anaeroobne osa aga arendab keha üleüldist lihastoonust.
  • Enesekindlus. Tänu tantsuliigutustele paraneb kordinatsioon ja rüht. Regulaarsel harjutamisel muutuvad ka sinu liigutused graatsilisemaks. Oled näinud tänaval või poes inimest, kelle liigutused on sujuvad ning kehahoiak imetlusväärne? Võimalik, et ta tegeleb tantsuliste trennidega, nagu näiteks Zumba. Hea enesetunne ning ilus kehahoiak tekitavad meeldiva enesetunde ning see omakorda tõstab ka enesekindlust.
  • See treeningstiil sobib igaühele. Zumba treeningtunde on erinevaid, vastavalt inimese vanusele ja tasemele. Kuna Zumba võtmeteguriks on muusika, saab selle toreda treeningstiilis viia pea igasse saali – või tantsida ilusa ilmaga ka vabas õhus? Muusika ja rütmid on universaalne keel ning seda mõistavad kõik, rahvusest ja vanusest olenemata.
  • Zumbatamine aitas parandada Hispaania teadlaste uuringu järgi osalejate emotsionaalset tervist ka pika aja jooksul peale treeningute lõppu. Vaata lisa Postimehes ilmunud artiklist.

Ehkki Zumba treeningstiilina on vaid paarkümmend aastat vana, ulatuvad selle juured mitmete sadade või isegi tuhandete aastate tagusesse aega. Selle treeningviisi võtmeks on universaalne keel – muusika ja rütmid ning see koosneb erinevatest tantsuliikidest ja harjutustest.

Tantsude põhimõte on aga geniaalselt lihtne – lase end hoogsalt muusikal kaasa haarata, jäljenda treeneri liigutust ning naudi ergastavat trenni turvalises keskkonnas.

Just seetõttu on see juhuslikult leiutatud treening jõudnud lühikese ajaga saanud miljonite inimeste lemmikuks üle maailma. Zumba treening kogub järjest enam ka populaarsust laste ning vanemaealiste trennisõprade seas, kellele on mõeldud treeningprogramm nimega Zumba Gold.

Kas sina oled juba Zumbat proovinud?