Veneetsias avati Eesti jätkusuutliku disaini näitus “Second Chance”

Paralleelselt Veneetsia arhitektuuribiennaali väljapanekutega on Eesti disain kultuuride tuiksoonel esindatud juba teist korda. Selleaastase väljapaneku sisu on ajendanud kriisi ajal eriti ilmekalt esile kerkinud keskkonna probleemidest. Näitus demonstreerib kuidas ringlusesse võtmisega muudetakse kasutatud esemed uuteks toodeteks, mis omakorda aitab säästa piiratud ressursse ja kaitsta keskkonda.

illison_mantlid

Fotod: Erakogu

“Second Chance” näitusega püütakse demonstreerida, et jääkidest tehtud esemed on atraktiivsed ja nutikad: väljapanekust leiab Toyota klaasikildudest ehteid; vasksentidest kõrvarõngaid; Nõukogude lastetekkidest värvilisi mantleid või emailpottides prosse; vanadest teksadest ümbertöödeldud materjalist kampsuneid; sõjaväe telkidest mantleid; ruladest või plastpudelitest istmeid ja valgusteid; kasutatud nahktagidest kotte jms. Väljapankus on ka näide, kuidas kuulsast Itaalia Murano klaasist kausi killud on ehteks vormunud.

urmas_lyys

Urmas Lüüsi emailpottidest prossid

Näituse kuraator Ilona Gurjanova selgitab: “Eesti kuulub nende riikide hulka, kes on juba Nõukogude ajast tõhusalt taaskasutusega tegelenud. Oleme kasutanud vana mööblit, üleliigseid materjale ja riided uuel viisil. Kuigi see on keskkonna jaoks hea asi, tegime seda pigem vajadusest. Alati on lihtsam kujundada midagi nullist, kui disaineril on valida kasutamiseks mis tahes materjali või esemeid. Samas upcycle tooted on originaalsemad ja tavaliselt käsitsi valmistatud, need on lõbusad ning neil on keskkonnasõbralikkuse kõrval ka hing, lugu, mida rääkida.

naitusel

Näitusel tutvustatakse disainilahendusi tuntud Eesti disaineritelt: Marit Ilison, Reet Aus, Kairi Lentsius, Angela Orgusaar, Urmas Lüüs, Sille Luiga, Kalli Sein, Raili Keiv, Margot Vaaderpass, Tarmo Luisk, Elmet Treier, Igor Volkov, Eva-Karlotta Tatar, Leonardo Meigas, Anne Türn, Mihkel Mölder ja Laura Saks. Esitletakse ka Eesti Kunstiakadeemia keraamika, klaasi, ehte ja sepise eriala tudengite kavandatud toidunõud ja -tarvikud Fotografiska restoranile.

toidunoud

Taaskasustusprintsiibist lähtuv näituse kujundus on Leonardo Meigase poolt. Garibaldi tänava galeriis on avatud on ka Eesti Disaini Maja pop-up shop, kus enamus näituse tooteid on võimalik ka osta.  Disainibiennaal on loodud 2016. aastal disainikultuuri edendamiseks ja rahvusvahelise disainerite võrgustiku laiendamiseks.

Eesti Disainerite Liit (EDL), kes ühendab üle 160 Eesti tuntud disaineri, on võtnud ülesandeks tutvustada aktiivselt Eesti disaini saavutusi ka väljaspool Eestimaad. Viimase 20 aasta jooksul on kureeritud väljapanekutega esinetud rohkem kui 20 linnas. EDL’i ametlik showroom Eesti Disaini Maja asub Solarise keskuses ning juba 16 aastat korraldab EDL Tallinna Disainifestivali Disainiöö.

Lisa kommentaar