Vaikuse ja iseenda aeg

Täna öösel vastu homset algab talv. Paari päeva pärast hakkavad päevad kukesammu võrra pikemaks minema ning valgus saab taas võidule, kirjutab Hiina meditsiini keskus Tervise Alkeemia.

Foto:  Erakogu

Energeetiliselt on talv juba mõnda aega käes. Loodus puhkab ja energia on suunatud sissepoole. Sama soovitatakse teha ka inimestel – võimalikult palju puhata ja pöörata pilk iseendasse. Talvele on iseloomulik vee element ja selle iseloom praegusel aastaajal on seismine. Seega on soovitav olla lihtsalt vaikne ja hoida energia enda sees. Idamaised praktikad (qi gong, tai ji, shindo, jooga), meditatsioon, mõtisklemine ja päeviku pidamine on kõik suurepärased meetodid, mis aitavad meil seda teha, et saada parem ühendus iseendaga ja mõista oma sisemist jõudu. Lisaks on need praktikad väga head meele ja emotsioonide rahustamiseks ning vaimsuse tõstmiseks.

Kuidas siis olla talvel terve ja rõõmus? Siin mõned soovitused:

Aksepteeri iseennast hinnanguteta
Meil kõigil on oma hirmud ja need nö külmutavad meid. Tagajärjeks on seiskumine ja stagnatsioon. Oluline on neid hirme endale tunnistada ja aksepteerida iseennast hinnanguid andmata. Eneseteadvus ja –kindlus vabastab meid hirmudest ning nii me saame edasi liikuda.

Võta aega kuulamiseks ning taastumiseks
Kuula oma keha ja puhka nii palju kui võimalik, et kevadel oleksid täis uut energiat, millega ärgata. Et saada maksimaalselt jõudu magamisest, on soovitav voodisse minna varakult ning magada kaua. Talv on vastuvõtmise aeg, mitte tegutsemise.

Pea päevikut ja tee märkmeid
Vaikne olemise ajal on meil väga hea võimalus saada parem kontakt iseendaga, näha selgemalt oma emotsioone, tundeid ja unistusi. Kirjuta need kõik üles, aga ära analüüsi. Lase neil lihtsalt olla ning vaata mõne aja pärast uuesti, äkki saad sealt mõne mõte edasi minekuks.

Fantaseeri ja hellita end
Kujutle, et need ideed ja pildid, mis sa enda sisse istutad, hakkavad arenema nagu taimed aias. Hoia ja luba neil kasvada vaikselt ja loomulikult.

Toitu teadlikult
Talvel on eriti oluline soe toit ja kuna talv imeb niiskuse meie kehadest välja, siis kindlasti peab jooma piisavalt vett (sooja või leiget). Kuulake oma keha ja mõistke, milline on teile piisav kogus. Toiduks sobivad imehästi juurviljad, teraviljad, liha ja kala. Kui olete taimetoitlane, sööge rohkelt kaunvilju ja pähkleid.

Hoia oma keha soojas, riietudes vastavalt ilmale
Hiina meditsiini järgi on kaela- ja õlapiirkonnas „tuule“-punktid, mille kaudu võivad haigused siseneda. Oluline on jälgida, et need piirkonnad oleksid kaitstud. Soovitav on kanda salli ning hoida kael kaetud.

Hea uudis on see, et talve saab nautida igaüks, kui me elame, toitume ja liigume aastaajale vastavalt ning pöörame tähelepanu iseenda vajadustele.

Nagu Ott Arderi luuletuseridades kirjas:

„Kes end elu eest ei peida
aastaringi elumajas,
õige palju rõõme leida
võib ükskõik mis aastaajas“

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar