Tulevikumood juba täna!

Elustiil

Laupäeval stardib Hollandis Eindhoveni disaininädal Dutch Design Week. Kõrgelt hinnatud disaininädalat korraldatakse juba 1998 aastast ning tänaseks on sellest saanud Põhja Euroopa suurim disaini üritus, kus näitab oma töid üle 2600 disaineri ja mida külastab enam kui 335,000 inimest.

Tulevikumoe gurmaanidele mõeldes on by-wire.net eesotsas Marina Toetersiga kokku kutsunud valiku töödest, mis pakuvad mõtteainet, lahendusi või unistusi justnimelt tulevikku vaadates. Moetööstust raputavate tööde seas näidatakse ka kolme Eesti Kunstiakadeemia teadur Kristi Kuusk projekti.

Spellbound on rõivatööstuse jääke maagilisteks lastejutustusteks vormiv brand, mis hiljuti ka Worth Partnership tunnustuse osaliseks sai. Ette tellimist julgustav eetiline lastebränd tutvustab konteksti põhiselt muutuvaid jutustusi õnnelikele lastele. Näiteks muutuvad valges tantsivad rebased ööpimeduses kosmonautideks, ning toas mesipuu all istuva karu ümbere tekivad päikese käes mesilased!

owl-boy-diagonal-reduced
Spellboundi öökulli särk, mis pimedas lendu läheb. Foto: Katrina Tang
Spellbound_clara
Spellbound kiisudega kleit. Foto: Marcella Prella

Näitusel on väljas ka Kristi doktoritööga  seotud Vibe-ing, mis kompab piire personaalse tervishoiu ja kanga innovatsiooni vahel. Rohkem infot Kristi tegemiste kohta leiate siit.

CRISP - Vibe-ing - Wetzer & Berends (c)
 Figure 3. Vibe-ing. Autorid: Eunjeong Jeon, Kristi Kuusk, Martijn ten Bhömer, Jesse Asjes ja Metatronics.

Kuraatorid on näitust tutvustanud järgmiselt:

“Moe valdkond kiirgab innovatsiooni ja uudsuse muljet, aga tegelikkuses on seal kasutatavad materjalid ja tootmismeetodid püsinud sarnased tööstusrevolutsiooni aegadest saati. Mood ja rõivas saaks olla nii palju enamat. See on intiimne tehnoloogia, mis asub meie nahale kõige lähemal.”

Hoones nimega Melkontvangst saab 20-28.10 tutvuda erinevas arengufaasis olevate projektidega, millest mõned väga eksperimentaalsed, teised juba poelettidel.

Kestva disainmõtlemise ja bio disaini valdkonnast leiab uusi viise moetööstuse jätkusuutlikumaks muutmiseks. Näiteks kuuluvad siia ümbertöödeldud materjalid, looduse kasutamine disaini tööriistana ning alternatiivsed disainimise ning tootmise lahendused moetööstusele. Näitusel esitletakse teiste hulgas järgmiste disainerite töid: Fashion Futures, _Fashion Perspectives, Kim van Klaveren, Living Colour, Reboot, Summa College: Sverre, Tamara Hoogeweegen, Waste2Wear.

Uudsete tootmislahenduste seas tutvustatakse nutikat tootmist, mis vähendab jäätme teket. Moetööstuse kestvuse poole suunamiseks kasutatakse digitaalseid tööriistu, ette tellimise mudelit, ise valmistamise põhimõtteid. Selles kategoorias esitletakse Bianca Gorini, Jacob Kok, LABELEDBY., Laurentius Lab, Lisa Konno, Perflex, Philips, StudioBonvie, Summa College: Roxy & Marnie, Troy Nachtigall ja meie oma Eestist alguse saanud maagiliste lasterõivaste brändi Spellbound!

Funktsionaalse hoolitseva nutitekstiili teema all uuritakse, milliseid lisaväärtusi peale keha katmise saab rõivas pakkuda. Tervise jälgimine, patareide laadimine, keskkonnaga suhestumine ning julgustamine käivad näiteks siia alla. Selles valdkonnas näidatakse Babymoon, Beam Contrechoc, Bear Creek Mining S.A.C, Bram van Helden and Thijn Kolk, Bruna Goveia Da Rocha, Danielle Roberts, Daphne Menheere, ESA, Hellen van Rees, Holst Centre, Kristi Kuusk, Lithe Lab, Martijn ten Bhömer, Mohamad Baharom, Pauline van Dongen, Solar Fiber, Summa College: Lilly, TU/e Wearable Senses Lab, Xi`an Jiaotong-Liverpool University ja teiste töid.