Tulevik on värviline ja rapsivahane!

JOIK Home & Spa valikusse on lisandunud helge ja kollane nartsissilõhnaline küünal, mis lõhnab nagu päikseline kevad. Aroomis on tunda meeldivat lillelõhna – nartsissi ennast, pisut hüantsinti ja jasmiini, sekka roheliste lehtede ja muru alanooti.

joik_natrsiss

Fotod: Tootja

Raps vahetab soja välja

“Võtsime JOIK-is vastu otsuse hakata meie lõhnaküünlaid valmistama sojavaha asemel rapsivahast. Kui 16 aastat tagasi esimesed JOIK lõhnaküünlad valmisid, siis olime Eestis esimesed, kes kasutasid küünalde valmistamiseks sojavaha. Seni olid turul olnud suuresti ainult parafiiniküünlad, sekka mõne väiketootja mesilasvahast küünlad, kommenteerib JOIK turundusjuht Kadri Mäesalu.

Sojavahal on palju häid omadusi, aga ühest asjast ei saanud me kuidagi ümber – vaha tuli meieni kaugelt Ameerikast ning see näris aastaid meie hinge. Kuidas vähendada pika transpordimaa tõttu tekkivat jalajälge? Aastate jooksul erinevate looduslike vahade valik laienes ja nii hakkasime ka meie katsetama teisi taimseid vahasid. Kui pikki aastaid domineerisid looduslike küünlavahade maailmas palm ja soja, mis kumbki Euroopas ei kasva ning vahatootmise kese oli Aasias ja Ameerikas, siis viimastel aastatel on ka Euroopa toorainetootjad hakanud otsima võimalusi kuidas kasutada siinset kohalikku toorainet ning siin tulebki mängu raps – Euroopas, ka Eestis, laialdaselt kasvatatav taim.

joik_

Katsetuste käigus avastasime rapsivahal palju häid omadusi, mis teevad temast veelgi parema küünlavaha, kui seda on sojavaha. Kuigi paljud omadused on sojaga sarnased – pikk ja puhas põlemine, lihtne puhastamine – siis mõned asjad on paremadki. Näiteks on tema lõhna eritamisvõime parem ning vaha väljanägemine on siidisem ja siledam.

Vaatame veidi lähemalt, milliseid häid omadusi rapsivahal veel on:
• Euroopas toodetud põhjamaine rapsivaha tagab väiksema ökoloogilise jalajälje tänu väiksemale transpordivahemaale.

• Raps ei ole monokultuur ning selle kasvatamine ei ole keskkonnale kahjulik. Seda kasutatakse hoopis põllukultuuride vaheldamiseks. Raps on tavaliselt vahetaim enne viljakülvi.

• Rapsivaha on GMO-vaba, sest Euroopas on keelatud geneetiliselt muundatud põllukultuuride kasvatamine.

• Rapsivaha on bioloogiliselt lagunev ning pikemalt ja puhtamalt põlev võrreldes parafiiniga.

• Rapsivaha on vegani-sõbralik

Ennetamaks küsimust, miks on meie vaha põhjamaine, mitte Eestist pärit, siis Eestis ei valmista keegi rapsist küünaldele sobilikku vaha. Küll aga on üsna võimalik, et vähemalt osa Eesti rapsist jõuab toorainena Skandinaavia firmade kaudu tagasi ka meie küünaldesse.

Tulevik on värviline ja rapsivahane

Täielik rapsivahale üleminek toimub selle aasta jooksul. Esimesed rapsivahast küünlad on uued, värvilistes klaasides kevadküünlad, mis hakkavad tulevikus kõik olema värvilistes klaasides. Kui enne oli küünlavaha ise värviline, siis nüüd klaasid. Pärast värvilistes klaasides jõuluküünalde suurt edulugu näis see ainuõige samm. Esimesed pääsukesed värviliste küünalde reast on meie uuenenud kevadkollektsiooni küünlad, mida saate uudistada siit.

Lisaks kollasele Narcissus Poeticusele, saavad uue kuue esmajärjekorras Forever Fresh, Aprikoos & Freesia, Primavera, Piibeleht, Maasikas & rabarber, Hurmav sirel ning Cherie.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar