TOKU lugu

Elustiil

Võrumaal tegutsev jalatsivabrik OmaKing tõi uue brändi TOKU nime all turule nüüdisaegsete linnajalanõude kollektsiooni. Femme uuris lähemalt, kuidas TOKU alguse sai ning tegi juttu disainerite Kristiina Nurga ja Piibe Tompiga kingamudelite teemal. 

Idee uutmoodi jalanõusid valmistama hakata tuli Võrumaa küngaste vahel asuvas OmaKinga vabrikus. Seni oli jalatsivabrik tuntud peamiselt susside poolest, kuid võimalused olid olemas kvaliteetse nahksandaalide tootmiseks ja nii otsustati osaleda Eesti Disainikeskuse Disainibuldooseri programmis. Võeti eesmärgiks luua nüüdisaegseid jalanõusid ning jõuda uute sihtrühmade ja tarbijateni nii Eestis kui ka välismaal.

Disainibuldooseris ühtis OmaKinga tee hakkaja disainijuhi Maarja Mõtusega, kel juba oli varasem jalatsidisainimise kogemus. Nimelt taaselustas Maarja 2011. aastal Võru82 nime all Tartu tossud, millega võitis tookord ka disainiauhinna.

Disainijuhi juhendamisel kaasati meeskonda kingadisainerid, kelle abiga hakati uusi kingi looma, arvestades kingavabriku tehnoloogiaid, võimalusi ja ambitsioone. Üsna pea hakkas mõttes mõlkuma ka idee uuest brändist, sest uute toodete olemus vajanuks uut väljundit.

Olulise sisendi tarbija eelistuse kohta andsid töötoad, kuhu kutsuti mõtteid vahetama ja käsi külge panema loodavate kingade potentsiaalsed kandjad. Maarja sõnul oli töötubadest palju kasu, sest nende raames valiti ühiselt suund ja stiil. „Nägime, mida hindavad  tänapäeva linnainimesed jalanõu juures, ja võtsime selle toodete loomisel aluseks. Juba siis oli tore näha, et positiivne meelestatus Eestis toodetavate nüüdisaegsete kingade järele oli suur,” meenutab Maarja Mõtus disainiprotsessi algust.

Pilt 1
TOKU kollektsioon. Foto: Liina Notta

Kristiina Nurga Berlin

Äsja turule jõudnud TOKU sandaalide seas on kolm mudelit naistele ja üks meestele. Tokyo naistesandaalid ja nii Helsinki naiste- kui ka meestekingad on loonud Piibe Tomp. Berlini mudel on aga Kristiina Nurga töövili.

Kristiina Nurga sõnul sündis mudel nimega Berlin kogu brändi taga oleva naiskonna soovide, teadmiste ja unistuste jõul. „Seda kinga iseloomustab eelkõige mugavus: tänu kummidele lihtne jalga panna, pehmendatud voodriga pealne ja sisetald, sportlikult väljapeetud välimus. Usun, et nendega jõuaks päeva jooksul mitu näitusesaali ja parki läbi jalutada,” kirjeldab Kristiina Nurk sandaali.

Pilt 2 Berlin
Nulku by Kristiina Nurk on disaininud mudeli Berlin. Foto: Liina Notta

Kristiina Nurga enda brändi Nulku by Kristiina Nurk disainile on iseloomulikud minimalistliku joonega pehme vormikäsitlus ja erksavärvilised detailid. „Erilist rõhku panen tootmis-tehnilisele mustkunstile, proovin detailide kinnituskohti ja sõlmpunkte võimalikult nähtamatuks muuta. Otsin peent joont jõulistes detailides ja elegantsust praktilisuses,” iseloomustab Kristiina oma stiili ja tal on hea meel, et sai seda kasutada ka Berlini mudeli juures.

Pilt 3 Nulku_KristiinaNurk portree_fotoIrisKivisalu
Kristiina Nurk. Foto: Iris Kivisalu

Varem käsitööna jalatsite disainimist ja valmistamist proovinud Kristiina Nurga jaoks on see esmakordne disainikogemus tööstuslikus tootmises. „Minu jaoks on see suure unistuse täitumine, et jalatsimudel kodumaise jalatsitootja juures tootmisesse jõudis”, on Kristiina Nurk tulemuse üle rõõmus.

Piibe Tompi Tokyo ja Helsinki

Ka Piibe Tompi jaoks on koostöö tootmisettevõttega esmakordne, kuid kingade disainimise kogemust on kogutud juba üksjagu. Kingapisik süttis Eesti kunstiakadeemia nahakunsti erialal õppides, kui avanes võimalus luua kingameistri Kaspar Paasi juhendamisel esimesed jalanõude katsetused. Teine paar kingi valmis Sille Sikmanni juures praktiseerides, kuid veendumuse, et just jalatsidisain on õige suund, sai Piibe Tomp Taanis Koldingu disainikooli Ecco jalatsidisaini kursusel. Seal oli tulevasel TOKU disaineril võimalik õppida 22 aastat Nike Jordani peadisainerina töötanud D´Wayne Edwardsi käe all. Kogutud teadmisi Võrumaal OmaKingas rakendades on Piibe Tomp äärmiselt rahul, et elu nii on läinud. „Jalatsidisaini valdkonda sattumine on juhtunud kahe aasta vältel ja äärmiselt orgaaniliselt. Ma usun, et kui me teeme õiget asja, siis maailm aitab sellele kaasa ja pakub võimalusi,” lausub Piibe Tomp oma teekonna kohta.

Pilt 4 Piibe Tomp_Merle Vaab
Piibe Tomp. Foto: Merle Vaab

Tokyo ja Helsinki mudelite loomisel lähtus Piibe Tomp eelkõige kandja mugavusest. „Kingi disainides pidasin silmas selle kandjat, aktiivse eluviisiga linnaelanikku, kellele meeldib loodus ja külastada festivale. Nii sündisidki mugavad jalanõud, mis suvel leiavad palju praktilist kasutust. Disainikeelelt on need põhjamaised: puhtad ja lihtsad jooned on kombineeritud mänguliste detailidega,” kirjeldab Piibe TOKU kingi.

Pilt 5 Tokyo
Tokyo. Foto: Liina Notta

Tokyo mudelis on nii jaapanlikku minimalismi kui ka põhjamaist funktsionaalsust. „Kingad on pehme talla ja pehme nahkse ülaosaga ning pahkluud ümbritsev pannal sulgub mugava krõpsuga,” kirjeldab disainer sandaali.

„Helsinki mudel on meil nii naistele kui ka meestele. Selle kinga nahkne põimik on universaalselt ilus mõlemal liistul,” on Piibe veendunud, et stiilsed ja praktilised kergest jalga pistetavad kingad sobivad paljudesse suvistesse olukordadesse.

Pilt 6 Helsinki M
Helsinki. Foto: Liina Notta

Tulevikuplaanid

Piibe Tompiga on OmaKingal käimas pikaajalisem koostöö ja suve jooksul on plaanis turule tuua ka paar kinnise nahkkinga mudelit. „Nende kallal käib praegu usin töö. Mõtted on juba ka järgmise aasta TOKU kollektsiooni juures. Võimalusi ja ideid on palju,” rõõmustab Piibe. Kingadisaineri koostöö tootmisettevõttega sujub hästi. Tekkinud on inspireeriv ja usalduslik koostöö. Kogu meeskond näeb vaeva, et disaineri visioon realiseeruks parimal viisil.

Piibe Tompile sobib see, et OmaKing soovib ausse tõsta käsitööd ja meistrioskusi, mis on olulised ühe hea ja kvaliteetse jalanõu valmistamisel. „Nii võibki TOKU jalatsitel leida omanäolisi detaile, mida suured tootmisettevõtted ei saa endale lubada, kuid mis tegelikult annavadki jalatsitele juurde käsitöö tunnetuse.” Nüüd, kui kollektsioon on turul, loodab Piibe, et kandjad võtavad TOKU linnajalanõud hästi vastu nii Eestis kui ka välismaal.

Täna, 6. juunil tasub sammud seada Viru Keskuse aatriumisse, kus disainer Piibe Tomp neid ägedaid jalavarje tutvustab. 7. juunil saab kollektsiooniga tutvuda Rocca al Mare keskuses, 9. juunil Tartu Kaubamajas ja 10. juunil Tartus Lõunakeskuses.

TOKU kingad on müügil ABC Kinga kauplustes. Lähiajal Tallinna ja Tartu Kaubamajas, Stockmannis, disainipoodides üle Eesti ning varsti ka e-poes www.toku.ee.

Sotsiaalmeedias saab TOKU tegemistel silma peal hoida Facebookis ja Instagramis.