Tantsimise ilu
Müstika Tantsustuudio avas paariks tunniks oma uksed, kutsudes meid osa saama müstilisest tantsumaailmast, kultuurilistest avastustest ja loomiskunstist.
„Sissepääs ainult hulludele” on praeguseks hetkeks juba 10 aastat tegutsenud tantsustuudio sõnum. Müstilise ruumi looja, rahvusvaheliselt tunnustatud tantsija, koreograafi ja tantsukohtuniku Berit Aicha sõnul on stuudio eesmärk mitmekesistada ja edendada Eesti kultuurielu eksootiliste ning alternatiivsete tantsustiilidega, pakkudes kõrgetasemelist tantsukunsti. Ennast on võimalik väljendada burleski provotseerivalt sensuaalses keeles, kogeda naistevahelist harmoonilist koostööd ürgselt naiselikus tribal-kõhutantsus ning rokkida ihu ja hingega heviaeroobika rütmis.
Stuudios põimitakse omavahel idamaa kultuuri elemente tänapäevastega, katsetatakse uusi loovaid lahendusi ja õpitakse tantsides usaldama ennast ning teisi. Uudsema põneva stiilina toob Aicha välja American Tribal Style kõhutantsu ehk ATSi ning esmakordselt maailmas – Estonian Tribal Style (ETS), kus esitatakse eesti rahvatantsu segatuna tribal-stiiliga. Seda kõike ja rohkemgi veel on võimalik oma meeltega kogeda juba 27. mail toimuval Müstika Tantsustuudio 10. juubelisõul „Maagiline teater –10 aastat hiljem“.
Idamaadest pärit kõhutants on samasugune rahvatants nagu meile kaerajaan, mida traditsiooniliselt tantsitakse pidulikumatel koosviibimistel terve perega. Kõhutants pole mõeldud üksnes naistele, vaid ka lastele ja meestele. Ometigi seostub enamikule meist see tantsustiil paljastatud kõhtude ja sensuaalse võrgutamisega. Kõhutants loob võimaluse mitmeks väljendusviisiks ja tõlgenduseks. Beriti sõnul oleneb vaatajast see, kuidas me tantsu näeme. Võime vaadata tantsivat naist kui võrgutajat või kui süütut tütarlast, võime imetleda tema nõtket keha või mõelda sellele, kust on pärit tema riided või mis tähendusega on kantavad ehted. Professionaalne tantsija tunnetab konteksti ja läheb sellega kaasa. Selles tantsus on juhtija, kellele teised sõnadeta järgnevad, jättes küllaga ruumi improvisatsiooniks.
Samuti on jäänud mulje, et kõhutantsuga tegelevad naised on keskmisest veidi naiselikumalt volüümikama kehaga. Berit julgustab kõigil soovijatel tulla tantsima, sest selleks ei pea olema spetsiaalse kuju ega vormiga keha, vaja on eelkõige ikkagi soovi ning julgust ennast väljendada. Küll kinnitab tantsimisega aastaid tegelenud naine, et aja jooksul keha muutub – tugevamaks ja kindlamaks. Pealegi peitub ühise tantsimise võlu enamikul juhtudel näiteks üksi spordisaalis treenimisega võrreldes ka selles, et kogemuste, võistlusteks ettevalmistumise, murede ja rõõmude kaudu kujunevad välja tugevad ajas püsivad sõprussidemed. Ühine kirg tantsimise vastu, naiselik aura ja jõud annavad mõnusalt positiivset energiat ka argipäeva toimetusteks.
Lisaks tantsimisoskuste arendamise õpitakse lähemalt tundma ka kultuurimaastikku. Araabiamaailmaga lähemalt tutvunud Beriti jaoks on oluline rõhutada, et see kultuur ja taust on palju mitmekesisem, kui me esmapilgul arvame.
Kuigi stuudio looja ja tegevjuht räägib avameelselt tantsumaailma kogemustest, erinevatest kultuuridest ja nende mõistmisest, loomisest ning põnevatest seiklustest, eelistab ta eraelust pikemalt mitte kõneleda, hoides sellega teatavat müstilist aurat ka enda isiksusel. Küll mainib ta, et kuigi ta tegutseb maailmas, mille juurde käib igal sammul sensuaalsus ja salapära, olevat ta oma mehe silmis kõige kaunim just koduses olekus. Siinkohal polegi ehk oluline niivõrd väline vorm, vaid enda väärtustamine ja ennast igas hetkes naiselikuna tundmine.
Stuudio tegevuste hulka ka kaunite kostüümide disainimine ja ehete meisterdamine, õpitakse meikima ja tehakse käsitööd. Salongiõhtul oli külalistel võimalus uudistada lähemalt ka Beriti enda disainitud tähelepanu köitvaid rõivaid, imetleda ajas püsivaid ehteid ja lihtsalt nautida mõnusas rütmis liikumist.
Müstika Tantsustuudio on hubaselt sensuaalne ja soe koht, kus on ruumi uuteks algatusteks, ise avastamiseks ja toetavaks koosolemiseks. Lähemalt saab stuudio tegevustega tutvuda nende kodulehel.