Tänasest saab Balti Jaama Turul osta toitu kaasa prügivabalt

Ringmajandusettevõte Bringpack käivitas Balti Jaama Turul pilootprojekti, mille eesmärk on testida uudset korduskasutatavate toidupakendite ringlusteenust. Külastajatel on aprillikuu jooksul võimalik osta valitud toidukohtadest toitu kaasa korduskasutatavates toidupakendites ning need hiljem tagastada turuhoonesse paigaldatud uudsesse korjeautomaati. 

Bringpak

Fotod: Erakogu

Piloodist võtab esialgu osa viis Balti Jaama Turul asuvat toidukohta: Baojaam, Biomarket, Tokumaru, Veg Machine ja VLND Burger. Ostes eelnimetatud kohtadest kohapeal toidu kaasa, saab klient valida ühekordse ja Bringpack korduskasutatava toidupakendi vahel. Bringpack toidukarbi hinnaks on 84 senti, millest 24 senti on pesutasu ja 60 senti deposiit, mis kantakse viipemaksena tagasi kliendi kontole karbi tagastamisel. Toidukarp tuleb tagastada Balti Jaama Turu peasissekäigu juurde paigaldatud automaati, mille on ehitanud kodumaine idufirma Cuploop. 

Bringpack

Toidukarbi võib vabalt endaga kaasa võtta ja käituda täpselt nagu ühekordset karpi kasutades. “Erinevus seisneb selles, et pärast söömist ei jää kätte prügi, vaid justkui taara, mille saab meie automaati tagastada,” selgitab uudset süsteemi Bringpacki asutaja Rasmus Rask. Pakend saadetakse pärast pesu uuele kasutusringile ja seda protsessi korratakse vähemalt 50 korda, mis omakorda tähendab, et raiskamata jääb sama suur hulk ühekordseid karpe.

Projekti käigus testib Bringpack uudse korjeautomaadi kasutajasõbralikkust, ringluseks mõeldud toidukarpide sobivust ning inimeste valmidust ringlusteenust kasutada ja selle eest tasu maksta. “Cuploop masinad ongi välja töötatud selleks, et aidata vähendada suurt hulka ühekordseid nõusid, mis kaasnevad toidu kaasa ostmisel või suursündmustel. Arvame, et inimesed on selliseks sammuks ammu valmis ning püüame omalt poolt tehnilise lahendusega muutusele kaasa aidata,” ütles Cuploopi esindaja Lauri Luik.

Algatuse taga on soov muuta jätkusuutliku ja prügivaba elu elamine lihtsaks ja kättesaadavaks. Nii toidukohad kui Balti Jaama Turg suhtuvad Bringpack korduskasutatavate toidupakendite ideesse lootusrikkalt. “Koroonakriisist tingitud olukord, kus toitu saabki müüa ainult pakendites, mis on sisuliselt koheselt määratud äraviskamisele, ei ole jätkusuutlik ning meil on hea meel, et Bringpack on loonud sellele toimiva ja keskkonnasõbralikuma alternatiivi,” ütles VLND Burgeri asutaja Kris Süld, pidades algatust väga tänuväärseks. “Loodame, et ühekordsetest pakenditest tekkivad prügikuhjad jäävad juba lähiaastate perspektiivis minevikku,” lisas Süld.

Bringpack on alustav ettevõtte, mille missiooniks on pakkuda lahendusi ühekordsete toidupakendite asendamiseks korduskasutatavate toidupakenditega. Bringpacki asutajad on ettevõtjad Rasmus Rask ja Priit Mikelsaar. Nende varasem kogemus ringmajandusettevõtlusest sai alguse 2004. aastal, kui koos Heateo SA, Eestimaa Looduse Fondi ning Caritas Eestiga asutati sotsiaalne ettevõte Uuskasutuskeskus. Lisaks on nad koos loonud ja üles ehitanud ka ökojäätise brändi La Muu.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar