Proovi vegantoitumist

Uue aasta alguses antakse erinevaid tervist edendavaid lubadusi, näiteks trenni tegema hakata, alkoholist loobuda või magusa söömist vähendada. Eesti Vegan Selts kutsub aga uut aastat uutmoodi alustama ning proovima 21 päeva jooksul vegantoitumist.

Foto: Jo-Ann McArthur

Vegan väljakutse vältel tutvustatakse osalejatele veganluse põnevat, maitseküllast ning kaastundlikku maailma. Osalejad saavad iga päev oma meiliaadressile infokirja, millest leiab retsepte, toitumisalast teavet ja nippe veganina elamiseks, aga ka infot loomatööstuse ning veganluse eetika kohta.

Esimesed huvilised said väljakutse läbi teha juba novembris. Seni on väljakutsest osa võtnud üle 400 inimese, sealhulgas mitmed tuntud inimesed, sealhulgas laulja Laura Põldvere, Tallinna abilinnapea ja keskkonnaaktivist Züleyxa Izmailova ning Vikerkaare toimetaja ja kultuuriajaloolane Aro Velmet.

Laura Põldvere sõnul oli tegu huvitava ja arendava kogemusega, mis avardas tema teadmisi nii keskkonnast kui loomadest. “Üllatas, kuidas paljud arvasid, et tegemist on dieediga, justkui oleks veganlus tore viis kaalust alla võtta. Seda sugugi mitte. Minu vaatepunktist on tegemist eeskätt keskkondliku küsimusega. Väljakutse käigus saadud uudiskirjade abil sain palju targemaks keskkonnaprobleemide osas, mis meie planeedi käekäiku ohustavad.” Loomade tootmine toorainena mitte kasvatamine olenditena on Laura sõnul hiiglaslik probleem, mille leevendamiseks peaksid kõik oma panuse andma.

USA-s lektorina töötav Aro Velmet kommenteeris, et USA-s on veganlus lihtne, kuna leiab palju vegantoidukohti ning ka poes on hea valik taimseid alternatiive. ” Tuttavad olid põhiliselt uudishimulikud, rääkisid oma kogemustest, soovitasid söögikohti või retsepte. Väga äge oli, kogukonda tekitav kogemus,” kirjeldas Velmet kolmenädalast väljakutset.

Väljakutse läbimise järel lubas vegantoitumise juurde jääda või omas tempos selle poole lubas liikuda 56,7% vastanutest. Ülejäänud vastajad lubasid esialgu loobuda lihast ja/või kalast või vähendada loomse söömist. Märgiline on, et igaüks lubas suuremal või vähemal määral oma toitumist tervislikumaks muuta ning taimse toidu osakaalu menüüs suurendada.

Veganluse proovimine ning selle suunas liikumine mitte üksnes toitumises vaid ka teistes eluviisivalikutes on hea nii loomadele, inimese tervisele kui ka keskkonnale. Üha rohkemad teadusuuringud ja keskkonnateadlased toovad vegantoitumist esile kui esmast ja kõige efektiivsemat muutust üksikisiku tasandil, mida inimene saab praegu keskkonna heaks ning reostuse, kliimasoojenemise ja teiste inimmõjust tulenevate probleemide mõju vähendamiseks teha.

„Võta sõber kampa ja alustage uut aastat uutmoodi!“, kõlab Eesti Vegan Seltsi üleskutse. Väljakutsega saab liituda igal ajal veebiaadressil www.vegan.ee/vv.

Eesti Vegan Selts on mittetulundusühing, mis alates 2012. aastast tegeleb veganluse edendamisega ning veganluseteemalise tõenduspõhise info levitamisega. Samuti osutatakse seltsis mitmeid teenuseid nagu õigus-, toitumis- ja kogemusnõustamine ning tegeletakse huvikaitsega avaliku sektori tasandil.

Lisa kommentaar