“Peast soe” Tilda Swinton

Tilda on seda sorti inimene, kellele pilk jääb pikaks pidama. Ta on pikk sale lumivalge nahaga ja suurte roheliste silmade ning leekiva juuksepahmakaga naine – just selline, keda mõni peab kuradiks, teine ingliks. Ekstravagantsele välimusele lisab vürtsi ka mõnikord ehk liigagi julge riietusstiil. Tildale meeldib võtta riske, eriti punasel vaibal, ning paljud tema ülesastumised satuvad erinevate väljaannete stiilinäidetesse kas parima või halvima valiku poolest – midagi vahepealset tema puhul ei eksisteeri.

tildaa_0a

Foto: Scanpix

Eriliselt hea suhe on Tilda Swintonil moeduo Viktor & Rolfiga. Näiteks oli ta 2003. aastal nende show avamodelliks ning kannab siiani hea meelega just nende loomingut. Üks ilusamaid fotosessioone Tildast on aga seotud Pomellato juveelidega – töötlemata piltidelt näeme, kuivõrd hea võib välja näha üks 49aastane naine.

Oma isiklikku riietusstiili nimetab Tilda tüüpiliselt šotilikuks, kus iga päev peab kandma korraga nelja hooaja rõivaid, sest kunagi ei tea, milliseks ilm paari tunni jooksul muutub. Seetõttu on ta stiil väga kihiline, sisaldades ohtralt tviidi ja kašmiiri ning leide kasutatud asjade poodidest, mis Šotimaa külakestes pidid eriti lahedad olema.

ITALY-FILM-FESTIVAL-SOUTH OF BORDER

Kui aga ekstravagantne välimus kõrvale jätta, on Tilda Swinton Oscari võitnud näitlejanna, kes ise end sealjuures näitlejaks ei nimeta. Nimelt ei mõistvat ta, kuidas igasse rolli tuleb sisse elada, sest tema on rollist sõltumata tema ise – vaid erineva soengu ning riietusega. Enda sõnul ei tea Tilda, mida üldse tähendab näitlemine, kuna tema jaoks on kõik mäng, kehastades erinevaid rolle läbi erineva stsenaariumi, ise sealjuures muutumata.

tildaa_1

 

Lisaks sellele, et Tilda Swinton on näitlejanna, kes ennast ise näitlejaks ei pea, on tema elustiil ühiskonna mõistes rohkem kui ebatavaline. “Reegel on, et pead teadma, mis ja kes sinust saab, kui lõpetad keskkooli. Vale! Sa pead omama suhet pikaajalise tulevikuga, kui oled 20ndate keskpaigas, vastasel juhul on sul midagi viga. Vale! Kui mina oleks siiani elanud nende reeglite järgi, oleks see üks pidev enesepiitsutamine ja liikumine eesmärkide suunas, mis ei paku mulle midagi; ühiskonnale ehk küll,” on Tilda kindel, et ühiskonna seatud normid on midagi, millest ei tule kinni pidada.

Ka oma eraelu puhul on Tilda kõike muud kui tavaline abielunaine – nii tekkis mõne aasta eest päris suur skandaal, kui selgus, et olles abielus oma kaksikutest laste isaga, elas abielupaariga ühe katuse all ka Tilda hea sõber, kes on temast pea poole noorem. Tollal keeldus Tilda suhtekolmnurka kommenteerimast, öeldes vaid, et kuni kõik asjaosalised on rahul, ei ole kellegi teise asi, kuidas nad elavad. Nüüdseks on küll olukord nii palju muutunud, et Tilda laste isa elab kõrvalmajas, kuid Tilda elukaaslaseks on noormees nimega Sandro Kopp. “Ma armastan oma laste isa ja armastan samal ajal oma elukaaslast. Millegi pärast on see aga inimestele vastuvõetamatu ja nende kujutluspilt viib meid kolme korraga voodisse. Nii see loomulikult pole. Miks ma ei või armastada head meest kui oma laste isa, jagades samas mehe-naise armastust Sandroga?” on Tilda nördinud, et peab oma isiklikku elu-olu põhjendama ning õigustama.

PARIS : Tilda Swinton, britain actress, close-up

 

Kuigi Tilda Swintonit võib vabalt nimetada Hollywoodi A-kategooria staariks, pole ta tähtedele omast elustiili üle võtnud. Leonardo DiCaprio, Brad Pitt, George Clooney – need on vaid mõned nimed, kellega Tilda on ekraani jaganud. Aga pärast iga rolli läheb ta tagasi koju Šotimaale, sest enda sõnul on ta Hollywoodis vaid külaline, tahtmata sinna päriselt sisse sulada. “Ma ei ole kunagi tahtnud näitlejana midagi suurt korda saata, pigem tahaks kogu aeg teha väikseid filmiprojekte oma sõprade seltsis. Miks aga teen Hollywoodi kassahitte? Sest ühel hetkel sain aru, et selleks, et teha sõpradega selliseid filme, mis mulle väga meeldivad, tuleb teha ka midagi suurt, mis annaks väikestele ettevõtmistele materiaalse kindluse.”

Tilda Swinton

 

Muuseas: Tilda Swintonil on ka oma parfüüm, mis tuli välja käesoleva aasta kevadel. Mitte kuskilt otsast pole ta selline “staar”, kes võiks taolise ettevõtmisega hakkama saada ja ta tunnistab seda ka ise: “Ma poleks elus osanud arvata, et minust võib saada järjekordne kuulsus, kes loob oma parfüümi. Aga kui see pakkumine tehti ja ma sain aru, et mul on võimalik mängida last kommipoes, segades kokku just selliseid lõhnakomponente, nagu heaks arvan, ei suutnud ma pakkumisest keelduda.”

62 Festival del cinema di Cannes

 

Tilda elab tavalist elu ja teeb ebatavalisi tegusid – näiteks räägitakse, et tema uus võimalik filmiprojekt saab olema eriti suure kaliibriga, sisaldades mitte vähem ega rohkem kui viit Hollywoodi A-kategooria näitlejat. Kuid seniks, kuni filmivõtted pole alanud, elab tema rahulikult Šotimaa väikeses külakeses ja toimetab oma igapäevaseid tegemisi, sest ega Hollywoodis käimine ei tähenda veel, et elu elamata jääks…

Lisa kommentaar