Naised nagu piltpostkaardilt

Laulu- ja tantsupeo rahvuslikus tuules saab kino Artis ekraanil näha kaht tuliuut kodumaist filmi, mille tegevus toimub kaunil Muhu saarel.

Muhu1

Foto: Sergei Kibus

Valminud on dokumentaalfilm „MUHU: Ätsed ja roosid“, mis jäädvustab Muhu kultuuripärandit läbi kahe põlvkonna naiste tegemiste ühe suve jooksul. Film otsib muhu naise arhetüüpi sellel veidi suletud ja salapärasel saarel.

Kohalikud naised viivad põlvest põlve edasi ja loovad uuesti oma emadelt pärandiks saadud käsitööd ja ellusuhtumist. Lauldakse vanu laule ja räägitakse oma keelt, aga on ka palju sellist, mis hakkab unustuse hõlma vajuma või mis on ajas muutumas. Muhu naised ei karda muutusi ja võtavad kõike nii nagu see on. Läbi suviste sündmuste, tegemiste ja kohtumiste saab selgeks, et saarel on kõik teod ja inimesed omavahel seotud. Ka uuema aja nähtused ei tundu selles pärimust hindavas kogukonnas võõrad, sest muhulased kannavad hoolimata põlvkonnast endas edasi erilist Muhu fluidumit.

Filmi pealkiri – ätsed1 ja roosid – on vihje Muhu folkloorirühmale Ätses ja naisrühmale Tokkroes, millega on seotud filmi peategelased. Lisaks vihjavad üks muhukeelne ja üks kirjakeelne sõna asjade muutumisele ajas ning vana ja uue vastandusele. Alati on nii, et miski kuhtub ja samas sünnib uus elu.

Filmi autor Kadriann Kibus on Muhu taustaga ning soov jäädvustada sealset eluolu ja pärandkultuuri on olnud pikaajaline. Kui praegu valminud film on muhu naisest, siis loomuliku käiguna on tulevikus plaanis ette võtta ka film muhu meeste elust.

Film linastub koos animafilmiga „Tantsitaja“, mille tegevus toimub samuti Muhumaal, erkude Muhu mustrite ja värvide keskel. See on lõbus lugu karjapoisist, kes vilepilli mängides oma õnne leiab.

1 ätsed – karikakrad (muhu keeles)

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar
|