Moeseiklus Piretiga

Ühel kevadisel märtsikuu pärastlõunal, kui kogu Tallinn sulas, kohtusin päiksepaistelise moelooja Piret Puppartiga. Toreda ning sisutiheda vestluse käigus selgus, et jagame nii mõndagi: meil mõlemal on sees suur reisipisik ning huvi etnograafilises mõttes kõige vana ja ilusa vastu. Muu hulgas rääkisime Piretiga tema etnohuvist, moeseiklustest*, moedisaini osakonnast ning üsna pea algavatest EKA sisseastumiskatsetest.

Foto: Edith Voksepp

Puppart, kes on praegu põhiliselt hõivatud Eesti Kunstiakadeemia moedisaini osakonna juhatajaks ning professoriks olemisega, eristub teistest moeloojatest ehk just oma silmapaistva entograafiahuvi poolest. Oma loomingus rõhub ta iga rõiva unikaalsele saamisloole, olgu siis tegu erilise Komimaalt ostetud riidetükist õmmeldud esemega või pruutkleidiga, mille tikitud mustritesse on põimitud abiellujate elulugu.

Pireti loodud on näiteks ka bränd Uschanka, mis on Pireti ulatuslikest rännakutest inspireeritud kaubamärk, mille põhilisteks võtmesõnadeks on erinevate väikerahvaste juurest kaasa toodud pärandi ja kogemuse sidumine põhjamaise käekirjaga.

Etnohuvi

Oma etnohuvi viib Piret erinevaid seoseid luues tagasi 2. klassi, kus ta sai ülesandeks uurida oma perekonnanime lugu. Sealt tuli huvi vanade asjade, aga ka sõnade ja nende tähenduste vastu. Praegu loeb ta sõnaraamatuid ja naudib neid kui trillereid. Iga sõna tähenduse lugu on põnevik omaette! Pireti jaoks on ka oluline asjade lugude hoidmine ja väärtustamine. Seetõttu on tema moeseiklused ja külaskäigud inimeste kodudesse tähtsad, paljud inimesed mõistavad vaid nii oma alleshoitud esemete väge ja väärtust.

Moeseiklused*

*moeseiklus – seikluslik reis, mille (pool)teadlikuks eesmärgiks on tutvuda paiga traditsioonide, kultuuri ja moega. (L.R.)

Kui küsida Piretilt tema lemmik moeseikluse kohta, siis toob ta esmajoones välja möödunud sügisel toimunud reisi Siberisse, Haida külla, kus elavad Siberi setod. Üldse tõmbab Piretit Soome-Ugri ja Eesti sugulasrahvaste poole, see kajab läbi nii tema reisilugude kui ka loomingu. Etnograafi seisukohalt on Eesti sugulasrahvad hindamatu väärtusega, kuna just nendes Siberi piirkonnas laialipillutud rahvakillukestes on säilinud ka tükikesi meie iidsest ühiskultuurist.

Viimane etnograafiareis. Foto: Eva Sepping

Enim ajaloolist väärtust omistab moelooja oma reisile komide (komid on Soome-Ugri etniline grupp, mille asuala jääb Uurali mägedest läände) juurde Siberisse, kus ta veetis kuu aega. Emotsionaalse poole pealt aga on tema jaoks tähtsad kokkupuuted vepslastega (vepslased on Läänemeresoome rahvas Venemaal Äänisjärve edelarannikul). Ekspeditsioonid on olnud Pireti ammune unistus, mis nüüd mitmekordselt täitunud: „Mulle meeldib linnaelu ja ekspeditsioonielu totaalne vastandlikkus, aga veel enam kultuuride värvilisus, mida oma moekunstniku hingega kogeda saan.”

Moekunst

Moekunstis köidavad teda need juhud, mil läbi õigete proportsioonide ja harmoonia kombineerimise on inimese taju endast võimalik hetkega muuta. „Mõned asjad on lihtsalt nii head, et tõstavad enesehinnangut,” leiab moelooja. Piretile meeldibki läbi moe anda inimestele seda, milleni nad ise ehk ei jõua. Seetõttu pole tal kartust ka poes võõrastele nõu andma minna. „Teinekord pole inimestel lihtsalt teatud asjade peale silma,” ütleb Piret. „Üldisem soovitus kõigile on aeg-ajalt rätsepa juues käia, sest lõige on üle materjalist, värvist ja moest. Kui lõige istub, siis ese toimib,” soovitab disainer.

Kleit etnopraktikalt. Foto: Peeter Rästa

Uued moesuunad

Küsin Pireti käest, et kuidas talle meeldib see, et tikand praegu moes suurt comeback’i teeb. Selle peale vastab moelooja, et tikand on tema jaoks alati teema olnud, sest see on suurepärane viis vana ja uut kombineerida. Tikand muudab rõiva väärtuslikuks ja väärikaks. Piret leiab, et vanast uue tegemine on tore ja tänuväärne, ent ise pürgib ta põlvest põlve pärandatava moe poole.

Moedisaini osakonna uudised

Moedisaini osakonna uudiste kohta pärides hõiskab Piret kohe säravate silmadega, et neil on käimas palju uusi põnevaid asju. Näiteks jõudis uute vägevate tegijate hulgast värskelt EKA lõpetanud Anu Raat rahvusvahelise moemagnaadi H&Mi lasterõivaste disainitiimi. Piret käis just ka teise kursuse tudengitega Londonis inspiratsiooni kogumas. Külastati Marcks&Spenceri peakontorit, põigati sisse Hand&Lock’i (tegu on maailma juhtiva tikandistuudioga, mis teeb koostööd kuningliku perekonnaga ja just valmis ühisprojekt popikuninganna Madonnaga), kohtuti sealsete Eesti moeloojatega (nt Roberta Eineriga – loe lugu tikandist ja Einerist siit) ning uudistati Londoni moenädala show’del. Magistrandid testivad goldwork’i (eriline kullaga tikandite loomine), laserdavad, 3D-prindivad ja eksperimenteerivad uute pindade loomisega. Lisaks on küpsemas 29. ERKI Moeshow ja enne seda antakse kollektsioonidega tuld Habitus Baltija’l Riias! Uutelt tulijatelt ootab Piret eelkõige annet, motivatsiooni ja tahet. „Moedisain on karm eriala,” hoiatab Piret ning tõdeb, et vaja on toorest tahet läbi lüüa. Kindlasti tasub eksamitele tulijatel enne selgeks mõelda, mida mood neile annab.

Etnokleit läbi valguse. Foto: Peeter Rästa

Piret praeguses hetkes

Uusi kollektsioone pole Piretil hetkel aega kokku panna, sest enamik energiast läheb EKAsse sisse elamisele ning õpetamisele, või nagu Piret ütleb: „Vastutusele noorte peade eest.” Küll aga tunneb Piret, et on leidnud endale õige koha, seda ka etnograafiahuvi poole pealt, sest nii saab ta otseselt oma armastust selle moeharu vastu edasi anda. Seetõttu pakibki ta aeg-ajalt oma tudengid kokku ja viib nad näiteks Heimtalisse Anu Raua juurde vanu asju uudistama ja (kui tohib) siis ka katsuma. „See ei tähenda, et tulemus oleks kuidagi arhailine. Sugugi mitte, me installeerime sinna juurde valguse, katsetame futuristlikke kangaid, sulatame, põletame, eksperimenteerime kogetu põhjal jne.” Maailm läbi selle kasvab ning paljud Pireti õpilased on kursusest inspireerituna ka enda juuri otsima hakanud. „Näiteks avastad, et oled otsapidi Tšuvaššiast– mis saaks veel põnevam olla!” seletab Piret särasilmi.

Foto: Eva Sepping

Lõpetuseks

Aeg lippas kärmel sammul, kui me Piretiga tol pärastlõunal ühes vaikses kohvikus istusime. Oli väga värvikas vestlus, täpselt nagu Piret ise. Olen kindel, et siinkohal nõustuvad minuga kõik Piretit kohanud inimesed. Pireti maailm on moodne, kirju, traditsiooniline, avastusi/üllatusi täis ja natuke kreisi! Intervjuu otsi kokku tõmmates küsisin Piretilt, et kas ta sooviks ise veel midagi lisada. Selle peale ütles Piret, et tema üheks suureks sooviks on, et ei kaoks usk Eesti moodi. Praegu läheb palju õpilasi otse välismaale, selle asemel, et esimesed paar astet siin teha. Samas tuleb tagasi see põlvkond, kes on juba ära käinud. Potentsiaali on palju ja kõik oleneb ka entusiasmist. Ja see on õnneks nakkav! Jõuame sinna!

NB! 24. märtsil on Eesti Kunstiakadeemias avatud uste päev ning moedisaini osakonda on tutvustamas Piret koos Iris Van Herpeni coutur’i-hõngulise käe alt naasnud üliõpilase Mariliis Niinega. Näha saab ka Liisi Eesmaa juhendatud utopistlikke moešedöövreid, mis spetsiaalselt selleks päevaks pop-up näituse formaati valatakse. Ehk õnnestub ka teil nakatuda entusiasmiga Eesti moe, tegemiste ja etnograafia vastu!

Lisa kommentaar