Miks tasub eelistada online maksevahendeid?

Tänapäeval ei suuda keegi meist ette kujutada elu ilma e-poodide ja -teenusteta. On iseenesest mõistetav, et saame soovitud kaupa lisaks kodumaisetele pakkujatele tellida ka välismaistelt veebilehtedelt. Mõlemad neist võimaldavad lisaks traditsioonilistele pangalinkidele ja krediitkaardimaksetele tasuda ka online maksevahendite kaudu, mis nii mõnelgi juhul on parem valik. Järgnevalt vaatame lähemalt, millised on erinevad online maksevahendeid ning miks tasub neid eelistada.

online

Foto: Erakogu

Online maksevahend – mis see on?

Online maksevahend on justkui digitaalne rahakott, läbi mille saab teha ülekandeid ja tasuda erinevate teenuste eest. Nende hulka kuuluvad näiteks e-poe tellimused, online kasiino, krüptovaluuta ostmine. Mõistagi pakuvad online maksevahendid teenust vaid internetis, kuid paljud teenusepakkujad võimaldavad tellida ka plastikkaardi ning kasutada seda pangakaardina.

On olemas kahte tüüpi e-rahakotte:

1) Need, mis on otseselt seotud deebet- või krediitkaardiga. Sellisel juhul on maksevahend justkui vahendaja. Raha saaja ei näe maksekaardi andmeid, kuid pangas kajastub summa ning raha saaja. Selliste maksevahendite hulka kuuluvad näiteks Apple Pay, Paypal ja Google Wallet.

2) Need, mis ei ole pangaga seotud. Selliste digirahakottide puhul tuleb kanda summa oma kontole. Pank ei näe, mis summas ja kuhu oled edaspidi makseid online maksevahendiga teinud. Sellist võimalust pakuvad näiteks Skrill, NetEller ja EcoPayz.

Vali maksevahend vastavalt oma vajadustele. Pea meeles, et erinevad e-poed ja e-teenuste pakkujad ei pruugi kõiki maksevahendeid toetada. Eestis on enim levinud Skrill ja NetEller, seda just online kasiinos ja krüptovaluuta ostmisel. PayPal on rahvusvaheliselt väga tuntud, kuid Eestis kasutatakse seda pigem vähe. Apple Pay ja Google Walleti eeliseks on mugavus igapäevaostude tegemisel, näiteks füüsilises poes kasutades nutitelefoni NFC funktsiooni.

Millised on online maksevahendite eelised teiste maksevahendite eest?

● Turvalisus – Digitaalse rahakoti andmed on krüpteeritud, seega maksekaardi andmeid ei edastata ülekande või makse sooritamise ajal. Samuti ei näe pangad, kuhu ülekandeid tehakse. See võimaldab kasutada kasiino teenuseid või osta krüptovaluutat ilma panga silmis riskigruppi sattumata.

● Kiirus – Online maksevahendiga makstes jõuab raha saajani lausa mõne minutiga. Pangaülekannete puhul võib raha kohaletoimetamise aeg venida mitme päevani.

● Mugavus – Kõik online maksevahendid ja nende kodulehed on mobiili jaoks optimeeritud, paljudel on ka oma äpp, mis muudab kasutamise veelgi lihtsamaks ja mugavamaks. Sisselogimiseks ei pea kaardi andmeid sisestama, piisab e-mailist ja paroolist.

● Erinevad riigid, erinevad valuutad – Online maksevahendiga saab teha makseid kõikidesse maailma riikidesse olenemata valuutast, makse jõuab saajani samuti väga kiiresti. Küll aga lisandub valuuta konverteerimisel tehingutasu, kuid see on võrreldes pankade tasudega madal.

● Digirahakotti on võimatu ära kaotada – Tavalise rahakoti kaotamise või varguse puhul on võimalus, et sinu sularaha ning pangakaarte kuritarvitatakse enne kui jõuad kaardid kinni panna. Digirahakoti puhul sellist ohtu ei ole.

● Pakkumised – Mitmed teenusepakkujad võimaldavad iga finantstehingu korral koguda cashback-i või boonuspunkte, mida saab hiljem auhindade või raha vastu vahetada.

Miks inimesed eelistavad online maksevahendeid? Vastus sõltub kasutaja vajadustest – kellele meeldib teenuse mugavus, kes väärtustab madalaid teenustasusid jne. Ühes saab aga kindel olla – raha saadetakse saajale kiirelt ja turvaliselt.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar