Kummardus Amy Winehouse`ile

Harukordne talent Amy Winehouse pälvis hetkega maailma tähelepanu. Ta oli ehtne džässilaulja, kes tegi seda südamest ja lahkas muusikas ka oma probleeme. Aususe ja andekuse koostööst sündisid mõned meie ajastu unikaalsemad ning armastatumad laulud. Samas aitas kuulsus ja meedia tähelepanu kaasa ka Amy Winehouse’i hävingule. Dokumentaalfilm jutustab ühe andeka inimese elu keerdkäikudest.

amy-winehouse

Foto: kaader filmist

Kõrged soengud, lai silmalainerijoon ja vanakooli džässlaulja emotsionaalselt isikupärane hääl – sellisena mäletavad Amy Winehouse’i kõik, kes on tema muusikaga vähem või rohkem kokku puutunud. Dokumentaalfilm “Amy” heidab pilgu sellele, kuidas sai temast ajakirjanduse kaanestaar, kes lummas miljoneid oma häälega, kuid kahjuks ka sama paljusid oma tempudega nii sees- kui väljaspool võõrutuskliinikuid.

Režissöör Asif Kapadia on pääsenud ligi lauljanna enda tehtud koduvideotele; tänu sellele pole filmi näol tegemist tüüpilise järelhüüdega, kus lähedaste “rääkivad pead” annavad Amy kohta ülistavaid intervjuusid, vaid oskusliku ja objektiivse portreega, millel joonistuvad selgelt välja Winehouse’i elu pooltoonid. Kapadia on suutnud hoiduda vajutamast lauljanna kirjule elule ülistava kiidulaulu või karmi hukkamõistu pitserit.

Amy-Winehouse-Documentary-Trailer-Makes-Debut-FDRMX

 

Otsus ehitada film üles koduvideotele loob vaataja ja kangelanna vahel palju intiimsema atmosfääri, kui see ehk tekiks tavapärasema struktuuriga dokumentaalfilmi puhul. Muidugi on põhjus ka filmi kangelannas: oma lühikese elu jooksul paistis Amy silma oma aususega nii laval kui ka väljaspool seda. Tundlikkusest ja haavatavusest tuleneb ka filmi põhiküsimus: mis jääb alles artistist endast, kui ta jätab endast kõik lavale, ja kuidas pärast lavalist “alastiolekut” tükid kokku koguda?

Vaatamata filmi kohatistele tumedatele toonidele on „Amy“ ilus lugu ühe noore naise puhtast ja rikkumata armastusest muusika vastu. 14. septembril täitunuks Amy Winehouse’il 35. eluaastat.

Film pärjati 2016. aasta alguses parima dokumentaalfilmi Oscariga ning seda on võimalik vaadata 27.augustil ETV2.

Dokumentaalfilmi AMY treiler annab hea eelvaate kogu loole.

Lisa kommentaar