Kuldehted: mitte lihtsalt ilusad, vaid ka kasulikud rahakotile

Kui odavad nikkelehted kaotavad oma väärtuse sisuliselt kohe pärast ostmist ning muutuvad tuhmaks ja koledaks üsna kiirelt, siis kuldehted on aegumatud. Kuld, üks kõige kvaliteetsemaid väärismetalle, säilitab oma väärtuse isegi kümnete aastate jooksul, mistõttu on kuldehted tuntud ka omamoodi investeeringuna. Kui hooldada kuldehteid korralikult, on võimalik neid pärandada edasi mitmeid põlvkondi. Hea õnne korral võib kuldehe tulevikus olla isegi väärt kordades rohkem kui tänasel päeval.

Kuldehe

Foto: Unsplach

Kui soovid end või oma lähedasi hellitada kvaliteetsete ehetega, loe alljärgnevaid soovitusi, mille abil oskad välja valida parimad kuldehted – sellised, mis võivad olla aastate pärast veelgi väärtuslikumad.

Mida suurem kullasisaldus, seda väärtuslikum ehe

Kindlasti oled kuulnud kuldehetega seoses mõistet „karaat“. Karaat on ühik, mis viitab sellele, kui palju on ehtes puhast kulda. Kuna puhas kuld on liialt pehme, segatakse seda teiste metallidega, vastasel korral poleks võimalik kuldehteid luua. Seepärast ei olegi ehtepoodides saadaval nö puhtast kullast ehteid.

Mida kõrgem on karaadi number, seda suurem on kuldehtes kulla sisaldus. Mõistagi kasvab sellevõrra ka hind. Kõige kõrgema karaadiga kuld, mida enamikest ehtepoodidest võib leida, on 18K kuld – see sisaldab 75% kulda. Levinud on ka 14K kuld, mis sisaldab 58.5% kulda.

Eesti ehtepoodidest võib leida pisut teistsuguste tähistega ehteid. 18K kulda märgitakse numbriga 750, mis viitab 75%-sele kullasisaldusele. 14K kuld on tähistatud numbriga 585, mis tähendab 58.5%-st kullasisaldust.

Kui soovid osta valge või punase kullaga ehteid, siis on samuti tegemist kullasulamitega. Valge kulla puhul on segatud kulda pallaadiumiga, punase/roosa kulla loomiseks lisatakse kullale natuke vaske, mis annab sulamile roosaka varjundi.

Kõige parema väärtusega kuldehte leidmiseks tasub eelistada 18K ehk 750 kuldehteid, mis võivad küll olla pisut kallimad, kuid on see-eest ka „puhtama“ koostisega.

Kuldehted vs kullatud ehted

Kui su eesmärk on osta kuldehteid investeerimise eesmärgil või soovid lihtsalt saada oma raha eest parima võimaliku pakkumise, on oluline meeles hoida, et mitte kõik kuldehted pole puhtast kullast ehted. Lisaks ehedatele kuldehetele on olemas ka kullatud ehted. Kullatud ehete näol on tegemist toodetega, mille puhul on soodsam metall lihtsalt kaetud kullakihiga. Mida paksem on kullakiht, seda kvaliteetsem on ehe, kuna seda väiksem on tõenäosus, et alumise kihi moodustanud metall võiks aja jooksul paljastuda.

Kullatud ehted võivad küll olla kvaliteetsed, kuid võrreldes puhtast kullast ehetega pole need sugugi nii väärtuslikud, üksnes seetõttu, et kuldkattega ehe sisaldab siiski suuremal määral mingit muud metalli. Kuldkattega ehted võivad aja jooksul kuluda, paljastades tuhmi metalli selle alt. Puhtast kullast ehtega sellist probleemi aga tekkida ei saa, sest ehe on valmistatud sajaprotsendiliselt kullasulamist.

Kuidas valida välja kvaliteetsed kuldehted?

Kui juba ostad kuldehte, siis tee valik, mis tasub end ära pikas perspektiivis. Mõtle tulevikule: kui ostad puhtast kullast ehte, on võimalik, et saad tulevikus selle maha müüa ja suisa teenida rohkem raha, kui ehe on tänasel päeval väärt. Puhtad kuldehted ei kaota oma sära ega kvaliteeti isegi kümnete aastate jooksul. Järgi kuldehete ostmisel ühte „kuldset“ põhimõtet: osta parim ehe, mille saad endale oma eelarve juures lubada.

Kaitse enda ja oma lähedaste tervist ning telli kuldehted turvaliselt internetist, valides endale sobiva ehte Jahontsi juveelipoest. Sind ootab suur ehtevalik, professionaalne teenindus ja kiire tarne – telli kuldehted turvaliselt ja kontaktivabalt ning üllata oma lähedasi kauni särava kingitusega.

Lisa kommentaar