Fotografiskas moefotograafia legendi näitus
Veebruari alguses avab Fotografiska ühe selle aasta tuumakamatest näitusest – moefotograafia legendi Peter Lindberghi enam kui sajast fotost koosneva mahuka ülevaate „Olemise kergus“. Näitusel saab näha mitmeid ikoonilisi fotosid, sealhulgas Eesti tippmodelli Carmen Kassi portreed. Näituse avapidu toimub 2. veebruaril, kõigile huvilistele on näitus avatud alates 3. veebruarist.
Saksamaal üles kasvanud ning aastakümneid Pariisis elanud fotograaf ja filmitegija Peter Lindbergh (1944-2019) sai kunstialase hariduse, kuid keskendus alates 1970-ndate aastate lõpus fotograafiale. Lindbergh on üks kaasaegse moefotograafia teerajajatest – teda peetakse supermodellide ajastu algatajaks ning tema stiil ja filosoofia olid, on ja jäävad eeskujuks ja inspiratsiooniks mitmele fotograafide, disainerite ja teistele loomeinimeste põlvkonnale.
Lindberghi fenomeni mõju läänemaailma kultuurile on laiem kui vaid moefotograafia – läbi oma objektiivi pakkus Lindbergh maailmale uut visiooni, mis muutis meie ettekujutust naiseliku ilu ideaalist. Lindbergh seisis loomulikkuse ja naturaalsuse eest – Photoshopi ajastul oli ta kompromissitu fototöötluse vastane ega lubanud kellelgi fotode loomise protsessi sekkuda. Fotograaf nägi naise ilu tema isiksuses ja individuaalsuses ning tema fookuses oli alati pildistatava inimese olemus. „Fotograafidel lasub vastutus vabastada naised, aga tegelikult ka kõik inimesed hirmust nooruse ja täiuslikkuse ees,“ kirjutas Lindbergh oma raamatus Images of Women II.
“Lindberghi fotode esteetika keskmes on autentsus, loomulikkus ja puhtus, kus ükski detail ei tõmba tähelepanu pildistatava hingelt,” ütles Fotografiska Tallinna näituste juht Maarja Loorents. ”Ta on üks neist fotomaailma suurnimedest, keda oleme Fotografiska loomisest peale Tallinna tahtnud tuua ja nüüd see saabki teoks. Peter Lindbergh on moefoto tõeline suurmeister, kes tõi moeajakirjade kaantele klantspiltide kõrval loomuliku ja naturaalse ilu ning julges oma teisitimõtlemisega kogu moefoto valdkonda heas mõttes raputada.”
Mustvalge foto meister Lindbergh töötas nii heledate kui tumedate varjunditega – monokroomsus aitas fotograafi tema tõelise pildikeele otsingul. “Kuigi inimesed näevad reaalsust värviliselt, seostuvad must ja valge minu jaoks alati pildi tõepärasuse, selle sügavama tähendusega,“ selgitas ta 2017. aastal intervjuus Vogue Italyle.
Oma karjääri jooksul töötas Lindbergh palju tuntud näitlejate ja modellidega ning pildistas ka Eesti edukamaid modelle Carmen Kassi ja Karmen Pedarut. Üks Lindberghi ikoonilisemaid fotosid on 1990. aasta jaanuari Briti Vogue kaanefoto, mida saab samuti Fotografiska näitusel näha. See on pilt, milles nähakse supermodellide ajastu algust. Pildil poseerivad vähese jumestusega ja lihtsates rõivastes noored ja toona veel vähe tuntud tulevased supermodellid Linda Evangelista, Christy Turlington, Cindy Crawford, Naomi Campbell ja Tatjana Patitz. Lindbergi endasõnul tundus uskumatu, et kõigest kolm kuud hiljem olid need pildid ja need modellid kõikjal ning järgmise kümnendi suund näis ette määratud.
Näituse “Olemise kergus” avamisega saab 2. veebruaril alguse Fotografiska moekuu. Terve kuu vältel on kaks näitusekorrust väga erinäoliste moefotograafide päralt – Lindberghi näituse kõrval saab vaadata Eesti fotograafia suurkuju Toomas Volkmanni näitust “täis minevik” ning kaasaegse moefotograafia staari Elizaveta Porodina näitust “Maskiga/Maskita“. Oma ala tippude töid toetavad stiilsed eriüritused – tuurid, töötoad, ja happening‘id:
- veebruaril toimub vestlus moefotograafide ja valdkonna asjatundjate Vincent Petersi, Toomas Volkmanni, Anu Merila ja Marion Laevaga.
- märtsil esineb Fotografiskas Kitty Florentine, kes pakub muusikalist tõlgendust Elizaveta Porodina näitusest “Maskiga/Maskita”.
- Moekuule panevad punkti Toomas Volkmanni näituse “täis minevik” lõpusündmused, sh Florian Wahli ja Johann Rosenbergi Volkmanni loomingust inspireeritud performance-etendus ‘A Blastful Finale’.
- Rohkem Moekuust Fotografiska veebilehel: com/tallinn/programm
Fotografiska on Tallinnas Telliskivi loomelinnakus asuv kaasaegne kultuurikeskkond, kus kohtuvad fotograafia, kunst ja kultuur. Hilise õhtuni avatud majas toimub samaaegselt kolm-neli eripalgelist näitust. Igal aastal toob Fotografiska Eesti publikuni üle kümne erineva fotožanri ja -kunstniku väljapaneku. Muuseumi piletihinnad on paindlikud ning sõltuvad külastuspäevast ja -ajast, noored ja lapsed on Fotografiskasse alati oodatud tasuta ning neile pakutakse spetsiaalsed haridusprogrammid. Fotografiska on meelte ja elamuste kohtumispaik: majas tegutsevad Michelini rohelise tärniga pärjatud restoran, kohvik, katuseaed, veinibaar ja pood. Igal nädalal leiab Fotografiskas aset erinevaid mõtlemapanevaid, kogemusterohkeid ja meelelahutuslikke üritusi.