Ehtekunsti muusad
Ehtemaailmast huvitatutele ei ole Aveli Kippari ja Kristiina Kõllo kindlasti tundmatud nimed. Karismaatiline Goldtime’i ostujuhtide duo algatas Eesti suurimas juveelipoodide ketis kodumaisele ehtedisainile pühendatud väljapaneku rajamise, avas hiljuti Riias glamuurse peoga Goldtime’i esinduspoe ning on üldse oma südameasjaks võtnud Eesti ehtedisaini viimise klientideni, Eesti tuntud nimedest alles alustavate ehtekunstnikeni.
Eesti ehtekunsti tulevikutalentidest rääkides oli selle kevade üks väljapaistvamaid projekte kindlasti Eesti kunstiakadeemia, Goldtime’i ja Viru Keskuse ühisprojekt, ehtenäitus „PILK”, mille raames noored ehtekunstnikud lõid Eestist inspireeritud ehteseeriad. Kuidas see sündis?
Projekt sai alguse soovist aidata noortel tulla kooliseinte vahelt välja, anda neile võimalus oma loomingut tutvustada ning seeläbi edasi areneda. Projektis osalesid EKA ehte- ja sepakunsti eriala viimase kursuse tudengid, kellele andsime ülesande luua kursusetöö raames ehtekollektsioonid, mis annaksid uudses võtmes edasi Eesti ehte sõnumit. Tööd taandusid sellele, kuidas keegi noortest loojatest näeb meie maad ja kultuuri ehte vormis – midagi, millest võiks saada väärikas kingitus nii turistile kui ka Eestit väisavatele kõrgetele külalistele.
Alustasime tudengitega kohtumisi juba eelmise aasta sügisel, kui andsime neile omalt poolt ülevaate juveeliäri jaekaubanduslikust poolest ning tutvustasime meeldejäävate ehtebrändide lugusid nende loomingu inspireerimiseks. Olime erinevates etappides osalised kogu loomeprotsessi kestel, detsembris esitleti meile prototüüpe ning mais toimuski Viru Keskuse aatriumis näitus. Projektis osalesid noored ehtekunstnikud Mariliis Hopp, Lotta Koov, Sille Luiga, Rauno Paju, Kairi Sirendi, Iris Krantsiveer, Reeli Lüütsep, Jaan Škerin, Agnes Veski ja Helina Risti ning nende töid juhendasid Piret Hirv ja Eve Margus-Villems Eesti kunstiakadeemiast.
Goldtime valis tudengite seast välja ühe noore ehtekunstniku, kelle looming on kõrvuti meie ehtekunsti kõlavaimate nimedega. Miks langes valik just Sille Luigale?
Sillel oli algustest peale väga kindel nägemus sellest, mida ta teha tahab, ja nii oli ka lõpptulemuses näha konkreetsust, originaalset ideed ja kvaliteeti. Ta oli alati valmis võtma vastu tagasidet ja oma tööd edasi arendama, nii sai lõppresultaat veelgi parem. Noore ehtekunstnikuna on tal väga kindel nägemus, kuidas oma brändi üles ehitada ning mis lugu see peab rääkima. See teeb tema loomingu ka kliendile atraktiivseks. Kiitust vääris ka väljapaneku teostus, läbi leidlike elementide mereteema väljamängimine. Praeguseks on Sille tööd Goldtime’i Viru Keskuse poes väljas ja omalt poolt soovime talle edu.
Kui paljud noored ehtekunstnikud jõuavad teie juurde oma loomingut müüki pakkuma?
Tegelikult väga vähesed. Mõni aasta tagasi tuldi isegi rohkem, aga nüüd millegipärast ei julgeta või kui tullakse, siis ei ole pakutav päris meie tasemele vastav. Kuna Goldtime on juveelikaupluste kett, siis eelistame eelkõige väärismetallist tooteid. Kui meie juurde tuleb ikkagi põneva materjalikäsitlusega toodet pakkuv noor ehtekunstnik, kelle tööd on ühtlasi teostatud kvaliteetselt ja neist kumab läbi originaalne idee, siis kuulame ta väga hea meelega ära. Tahamegi noortele öelda, et ei tasu karta suuri asju, me oleme alati koostööks avatud ja katsume leida mõlemale poolele tulusaid viise ideede teostamiseks.
Millega võiks ehtekunstnik arvestada, kes teile oma loomingut pakkuma tuleb?
Meie jaoks on oluline ehtevaldkonna ajatus ja väärikus, kliendile peab ehet ostes jääma tunne, et see on midagi erilist, mis jääb talle aastateks. Idee, kantavus ja teostuse ning materjalide kvaliteet ongi kõige olulisemad – tunneme juba toodet kätte võttes, palju tööd sinna sisse on läinud. Tasuks tulla enne vaatama, mis meil juba müügil on ning siis mitte samasugust pakkuda, vaid püüda erineda. Oluline on ka tootmisvõimekus, ehtekunstnik peab olema võimeline vajadusel ehteid juurde tegema ning tagama oma müügipinna stabiilse täituvuse. Samal ajal oleme omalt poolt alati nõus toetama kogu selle teadmiste pagasiga, mis meile on kogunenud, brändiloomest väljapanekumaterjalide ja just nende kõige õigemate ehtekarpide soovitamiseni vitriinide jaoks.
Mida põnevat toob tulevik Eesti ehtedisaini?
Kindlasti tahame jätkata head koostööd Eesti kunstiakadeemia ja Viru Keskusega, et noortel ehtekunstnikel oleks Goldtime’i näol ka tulevikus üks lisakanal kliendini jõudmiseks. Meile väga meeldisid näituse „PILK” avamisel kõlanud EKA rektori Mart Kalmu sõnad, kes ütles, et tänapäeval ei saa kunsti eraldada ainult galeriidesse, see peab tulema inimesele lähemale ja võtma vahel ka kommertslikuma vormi. Kui tahame, et ala areneks, tuleb need kaks valdkonda ühendada.
Samuti täieneb värskete suviste seeriatega ka Goldtime’i Eesti disaini väljapanek – kõik seal esindatud Eesti ehtekunstnikud toovad müüki suvevärvides tooted, et kliendini jõuaks taas kord midagi värsket. Kindlasti pakub põnevat avastamist ka „Lummuse” EV100 sündmuseks valminud limiteeritud koguses erikollektsioon „Aastasada” ja AEGAON kellade trendikad mudelid.
Millised ehted on sel suvel moes?
Kõrva- ja sõrmetipukaunistused on selle suve trendikaimad ehted, kujunditest rõngad ja kolmnurgad. Suvel tekib mõnus hipilik festivaliõhkkond, kuhu need ideaalselt sobivad. Võib öelda, et kõik traditsiooniline muudab oma asukohta – kõrvarõngad on asümmeetrilised, sõrmused liiguvad sõrmetippudesse jne.
Kuna rõivamoes on palju paljastatud õlga, muutuvad rippuvad efektse vormiga kõrvarõngad hästi populaarseks. Samuti on moes käeehete kuhjamine – mida rohkem, seda uhkem. Käeehted annavad võimaluse ehete personaliseerimiseks, just kandjale oluliste sõnumite põimimiseks ehetesse läbi erinevate amulettide, lülide või ripatsitega. Ehe ei ole tänapäeval enam lihtsalt aksessuaar, vaid sellel on ka emotsionaalne tähendus. Lahe on vaadata naisi, kes sobitavad omavahel ägedad festivali vaimus ehted kaelas rippuva aegumatu teemantiga. Enam ei ole nii, et kui kannad punast kulda, siis midagi muud ei tohi sellega koos kanda, julgelt võib erinevaid stiile kombineerida.
Olete mõlemad rohkem kui kümme aastat ehtemaailmas tegutsenud. Mis teid selles endiselt paelub?
Aveli: „Mind köidab endiselt see, et läbi ehete saab teha inimesi õnnelikuks, inspireerida ja panna neil silmad särama. Kõik need erilised sündmused, milleks tullakse ehteid kingituseks ostma – sünnipäevad, kihlumised, lõpetamised, pulmad, jõulud jne. Nendega kaasnevad alati tohutult soojad emotsioonid, mida ehted inimestele on läbi aegade pakkunud. Samuti on Eesti ehtedisain justkui meie oma laps. Oleme selle esile tõstnud headel esitluspindadel ja selle tulevikku panustamise oma südameasjaks võtnud. Kindlasti on minu jaoks oluline ka see, et saame oma teadmisi kolleegidele kauplustes edasi anda, neid koolitada ja sütitada neis ehtemaailma vastu samasugust kirge nagu meis endis põleb. Loomulikult teevad kõikidele klientide rõõmsad näod meid endid samuti õnnelikuks.”
Kristiina: „Ehtemaailm on siiamaani väga põnev ja hoiab värskena. Kuna see on väga otseselt seotud moemaailmaga, siis tundub vahel, nagu hoiaksid selles sees olles kätt ka moemaailma pulsil – trendid vahelduvad, rutiini ei teki kunagi. Muidugi vaimustud mõnest stiilist rohkem kui mõnest teisest, aga huvitav on alati. Ise leidsin viimati äratundmise 1980-ndate stiili tagasitulekus. Olin 1980-ndatel alles liiga noor, et seda lõpuni tajuda, nüüd sain selle perioodi justkui uuesti läbi elada. Samuti tunnen, et tahan Eesti disaini valdkonnas midagi olulist ära teha. Imeline tunne on, kui saad noorele ehtekunstnikule tema tee kätte juhatada, aidata kaasa millegi sünnile.
Loomulikult on oluline n-ö käivitaja valdkonna pidev areng ja selles toimuvate muudatustega kaasas käimine ja uute suundade Eestisse jõudmise eest hea seismine. Mulle meeldib mõelda, et staatus kohustab hoidma kvaliteedi ja teadmiste lippu kõrgel. See on meeldiv kohustus.
Püüame alati pakkuda midagi uudset ja läheneda uue nurga alt ka oma sündmustel, see on kinkinud Goldtime’i sõpradele mõnusaid üllatusmomente. Näiteks Tallinn Fashion Week 2017, kus esitlesime Eesti ehtekunstnikega ehteid täiesti pööraselt põnevas etendusena- sellist showd nägid TFW lavalauad kindlasti esmakordselt. Juba ajalooliselt on juveelimaailm midagi eksklusiivset ja ihaldusväärset ning sündmuste kaudu tuleb publikule luua samad emotsioonid.”
Milline ehe jättis teile endile viimati kustumatu mulje?
Aveli: „Minu jaoks on see personaalne ehe – abikaasa kingitud justkui teine kihlasõrmus pulmaastapäevaks, millega käis kaasas eriline lugu meie abielust. Tegemist on valgest kullast igavikusõrmusega, mida kaunistavad poolkaares teemantid. Kannan seda uhkusega iga päev ja olen õnnelik oma pere toetuse üle. Õnn on teha tööd, mida sa armastad. Kuid veelgi suurem õnn on teha seda siis, kui perekond sind selles toetab ja sinu tegemistele kaasa elab ja sul on võimalus teha seda, mis sul silmad särama paneb.”
Kristiina: „Isiklikus plaanis on mulle kõige kallim üks Pandora käeehe. See on minu talisman, kus iga amulett tähistab mõnd olulist inimest, asja või hetke elus. Professionaalses mõttes jättis kustumatu mulje hiljuti nähtud Dancing Diamond – Jaapani tehnoloogiaga tehtud ehted, kus teemantid on liikumises ja justkui värelevad. See võimaldab eriti hästi esile tuua teemanti kõige ilusamat omadust, valguse peegeldamise võimet.”