Moes on disain
Kodumaist rõivadisaini tutvustav programm pöörab tänavu tähelepanu riide valmimise protsessile ning rõivaeseme kui disainiprodukti tähenduse analüüsile. Tekstiil säilib üle dekaadide. Nii võiks ka sellest valmistatav toode olla valmis sobituma inimese kultuuripilti pikemalt, säilitades stiilsuse ja esteetilisuse kaunistamaks keha hooaegade üleselt. Märgakem rõivaeset kui disainiprodukti, mis on moes igal ajal.
Disainiöö kavasse kuuluv rõivadisainile kontsentreeruv blokk on tänavu koondunud üheks etenduseks, kus astuvad üles nii juba tegutsevad ja tunnustatud kui ka noored ambitsioonikad disainerid.
Disain on probleemi lahendamine esteetiliselt, käepärasel viisil ning innovaatilisel moel. Siit edasi saab tuletada rõivadisaini hüpoteesi = kuidas katta keha ning seda kõiki tehnoloogilisi, kultuurilisi, majanduslikke aspekte arvesse võttes ja seda inimestele atraktiivses vormis? Disainiööl üles astuvad rõivabrändid tegelevad rõivadisaini “ülesandega” ning hooaeg/ kollektsiooni nr on teatava järjepidevuse väljendamiseks kuivõrd üldiste moetrendidega paralleelselt suhestumiseks.
Tekstiil säilib üle dekaadide. Nii võiks ka sellest valmistatav toode olla valmis sobituma inimese kultuuripilti pikemalt, säilitades stiilsuse ja esteetilisuse kaunistamaks keha hooaegade üleselt. Märgakem rõivaeset kui disainiprodukti, mis on moes igal ajal.
Disainiöö rõivadisainerid lähtuvad oma loomingus teatavast esteetikast, väärtustavatest põhimõtetest – piirkondlik tootmine, suunatus väga konkreetsele kliendile, põhjalikult valitud materjalid jms – nö põhjendatud disain.
Mare Kelmpman
Mantlid, kardiganid, sallid, rätikud jm on valmistatud eelkõige vabadust ja loomingulisust hindavale persoonile. Disainer lähtub toote tegemisel kanga olemusest ning selle karakterist ning vähesel määral sisselõikeid tehes sobitab tekstiili kehale – nii valmib rõivaese.
Liisa Soolepp, “KuuKuu”
Inspireerunud Kuust, leidis moekunstnik kollektsiooni loomisel innustust just sellest maagilise muutumisvõimega taevakehast, mis alati oma ühe poolega maa poole vaatab, ent teise peidus hoiab. Just niisama erinäoline, kui see müstiline ööde valgustaja, on ka materjalide valik, mida on kollektsiooni loomisel kasutatud.
Anna Viik, “Lines”
“Lines” on noore eesti moedisaineri Anna Viigi ja UK räppari J-flowzi interdistsiplinaarne koostööprojekt, milles mood, disain, videokunst ja hiphop-muusika põimuvad terviklikuks moe-show’ks.
Kairi Lentsius, “Telk 2”
Eksperimentaalse brändi Lentsius Design autori Kairi Lentsiuse mantlite kollektsioon “Telk 2” on jätkuprojekt 2013. aasta kevadel valminud bakalaureuse diplomitööle, mille raamas on algmaterjaliks juba mitu dekaadi kasutuses olnud telgid. Aja jooksul kangapinnale pleekinud ja vihmaga uhutud graafika on kui looduslik trükimuster, mille kaudu peab autor oluliseks tõsta esile tekstiili muutumist ajas ja selle protsessi loomulikkust.
Reet Aus, “Upmade by Reet Aus”
Jätkusuutliku rõivadisaini pioneer ning tootmissüsteemide uuendajaid globaalses mastaabis, Reet Aus, presenteerib värsket kollektsiooni. Kollektsioon on valminud väärtustava taaskasutuse meetodil Bangladeshis, ettevõtte Beximco tootmise ülejääkidest.
Pühapäeval, 28. septembril
Kell 17.00
Teater NO99 suures saalis
Pileteid etendusele saab eelnevalt osta nii Disainimaja galeriipoest (Kalasadama 8) kui ka Kaubamaja 1.korrusel asuvast POP-UP poest!
Sissepääs: 10 €, 7 € (EDL liige, tudeng, õpilane, pensionär)