36. Jazzkaar paistis silma eesti muusikute rahvusvaheliste koostöödega

Kultuur

Sel aastal 20. aprillist 1. maini toimunud Tallinna Rahvusvaheline Festival Jazzkaar leidis aset 36. korda. MUBA noorte muusikute rohke osavõtuga tasuta kontsertide päeva ja Kristjan Randalu suurepärase etteastega alanud Jazzkaar rõõmustas publikut rohkem kui 140 muusikasündmusega. Festival, mille käigus sai nautida kaheksat erinevat eesti ja rahvusvaheliste muusikute koostööprojekti, kogus üle 19 300 kontserdikülastuse.

Festivali põhiprogrammi iga kontsert pakkus kordumatuid elamusi. „Peaesinejate James Carteri ja Jazzmeia Horni energiast pakatavate etteastete kõrval lummas tunneteskaala teises otsas Snarky Puppyst tuntud meistrite loomulik ja õrn musitseerimine. Esmakordselt saime Jazzkaare põhiprogrammis kuulda kõrgetasemelist välismaa bigbändi Aarhus Jazz Orchestra, mille dirigent Nikolai Bogelund kiitis koostööd meie laulja ja helilooja Karmen Rõivassepaga aegade parimaks,” sõnas Jazzkaare asutaja ning kunstiline juht Anne Erm.

„Eesti esinejate julged rahvusvahelised koostööd tõestasid meie muusikute head taset ja ideeküllust – mitmed neist on jõudnud rahvusvahelistele lavadele ja teistel on see käeulatuses,” lisas Erm.

Lisaks juba eelpool mainitud Karmen Rõivassepale ja Aarhus Jazz Orchestrale saab välja tuua Kristjan Randalu suurepärases saateansamblis mänginud Norra kitarristi Eivind AarsetiKertu Aera kvintetti kuulunud Norra ja Rootsi muusikud Thiery Marazanye (klaver), Albert Støver Rygh (kitarr) ja Benjamin Anderssoni (trummid) või MiaMee mitmekülgse, Soomest pärit liikme Anni Elif Egecioglu. Erki Pärnoja esines koos oma koolivenna, Rootsi helilooja ja bassisti Patrik GrundströmigaMaria Faust oli etenduse „Rahamaa” muusikat esitavasse kooslusesse The Economis kaasanud noore Norra trompetimängija Oscar Andreas Haugi ja taanlasest tromboonimängija Mads HyhneMathei Florea ja tema Berliinis põhjamaist nüüdisjazzi esitav kollektiiv New Grounds kohtusid erilisel kontsertõhtul maailma tippkitarristi, New Yorgis tegutseva Gilad Hekselmaniga ning Madis Muul Trio andis meeldejääva kontserdi ühe kuulsaima ja armastatuima India löökpillimängija Giridhar Udupaga.

Jazzkaar 2025 toimus 20. aprillist 1. maini Telliskivi Loomelinnakus Von Krahlis, Fotografiska Tallinnas ja Alexela Kontserdimajas tuues muusikasõpradeni üle 140 sündmuse, sealhulgas 48 põhiprogrammi kontserti. Lisaks oli huvilistel võimalik nautida tasuta kontsertide päeva etteasteid, linnaruumiprojekti tegevusi Tallinnas, Tartus, Pärnus, Hiiumaal ja esmakordselt ka Ida-Virumaal, Arne Maasiku fotonäitust, vestlusi muusikutega ning meistriklasse.

Festivali artistide kontserdid jõudsid tänavu ka Haapsalu, Otepää, Tartu, Viljandi ja Võru kuulajateni. Festival kogus kokku üle 19 300 külastuse, piletiga muusikanautlejaid oli 8750. Sel aastal osales Jazzkaarel erakordselt palju jazzivaldkonna delegaate – esindatud olid olulisemad jazziväljaanded, nagu All About Jazz, Jazzwise, Jazz’n’More ja Jazzthetik, ning kohal olid Soome, Poola, Läti ja Leedu rahvusringhäälingute toimetajad.

Jazzkaar 2025 arvudes:

–  48 põhiprogrammi kontserti, sh 3 kodukontserti, 7 kontserti väljaspool Tallinna ja 13 tasuta kontsertide päeva kontserti;

– 82 linnaruumi kontserti, kus esines üle 90 noore muusiku. Lisaks jõudis linnaruumiprojekt esmakordselt Ida-Virumaale;

– 17 tasuta kontsertide päeva sündmust, sh 13 kontserti, hommikujooga, plaaditurg, jazz–funk töötuba lastele ja ühetunnidisko; 

– kokku üle 140 muusikasündmuse üle Eesti;

– kokku üle 19 300 kontserdikülastuse;

– 8750 piletiga külastust;

– üle 7900 linnaruumiprojekti külastuse;

– vihmasest ilmast hoolimata ligi 1100 tasuta kontsertide päeva külastust;

– esines 215 muusikut 17 riigist;

– 4 Klassikaraadio ülekannet ja salvestust – Kristjan Randalu „Marginaalid ja Dividendid”, Maria Faust & The Economics „Rahamaa”, Karmen Rõivassepp & Aarhus Jazz Orchestra ja Kertu Aer 4;

– 110 vabatahtlikku aitasid korraldada festivali;

– 20 välisdelegaati (välisajakirjanikud, festivalide korraldajad ja jazziklubide eestvedajad);

– Jazzkaare meediatiimi 14 vabatahtlikku fotograafi tegid festivalist ligi 2700 fotot;

–  45 kilo värsket hapukurki sõid festivali artistid ja meeskond nädala jooksul backstage’is.

GALERII JAZZKAAR 2025 EREDAMATEST HETKEDEST LEIAB SIIT.

Jazzkaare tegemistel hoia silma peal Facebookis ja Instagramis

Festivali peasponsorid: JURA, Jazz Pesulad ja Eesti Päevaleht. Aastatoetajad: United Motors, Nordic Hotel Forum, Tallink ja Aktaprint. Poetic Waysi kontserti esitles Seesam kindlustus. Festivalikeskust aitasid püstitada Telliskivi Loomelinnak, Prike ja Fotografiska Tallinn. Toetajad: Reval Café, Kodupaber, MyFitness, RGB Baltic, Eesti Autorite Ühing, Piletikeskus, Kultuuriministeerium, Eesti Kultuurkapital, UNESCO muusikalinn Tallinn ning Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutus.

Pilt, jazzkaar.ee