Padjapiir
1. veebruaril rullub Viru Keskuses lahti näitus „PADJAPIIR“, kus 19 Eesti Kunstiakadeemia moe-, tekstiili- ja aksessuaaritudengit kompavad reaalsuse ja unenäo piire. Eksperimentaalvormide näitus „PADJAPIIR“ on Eesti Kunstiakadeemia noorte talentide, moevõlur Liisi Eesmaa ja visuaalkunstnik Flo Kasearu koostöös sündinud elamus, kus segunevad tegelikkus ja ulme, luues hübriidse tunnetuse kahe maailma vahelisest alast.
“Seekordne näitus viib olemise ulmadest välja kasvanud pehmete vormide ja kummituslike tegelaste vatist maailma. Tekimaailm, mis kaitseb ja hoiab, kuid avab portaali ka tontlikele õudusunenägudele, ” sõnab projekti üks loomingulisi juhte Liisi Eesmaa.
Läbi seitsme aasta toimunud eksperimentaalvormide ühiseks missiooniks on kujunenud nende valmistamine jääkidest – nii ka sel aastal. Materjal saadi tegevuse lõpetanud patju ja tekke tootvalt ettevõttelt, kuid esimesena valmisid neist EKAs siia saabunud Ukraina põgenike tarvis 240 padjapüüri, 40 tekki ja 20 voodilina. Alles siis liikus materjal, mida ei õnnestunud enam abivajajate jaoks rakendada, tudengite kätesse. Jääkmaterjalidele astuti vastu suure innuga – nii neelas näiteks teos “Urr” endasse 12kg vatiini ning dünaamiline “GORGO” käitas 150 meetrit padjapüüride õmblemisel kasutatavaid tõmblukke. Suur rõhuasetus jäi enamasti pehmete vormide loomisele, sest praegune keeruline aeg vajab turvatunnet rohkem kui eales varem. “Turvapadjaklubikursus…eksperimenteeri, katseta ja kuku kuidas tahad, enda vormitud ja küpsetatud turvapadi päästab ikka olukorra,” võtab emotsiooni kokku Flo Kasearu. Liisi Eesmaa lisab : “Mind vaimustab antud projekti puhul tudengite toores loovenergia ja sestap on ka seitsmendat korda selle ette võtmine kõike muud kui tavaline.”
Näitust võõrustab pikaajaline partner Viru Keskus. “Meil on au toetada EKA eksperimentaalsete vormide näitust juba neljandat aastat järjest. Läbi kolme ühiskonda raputanud aasta on vormiloojate tööd me aatriumis peegeldanud üldsuse meeleolusid. Viru Keskuse jaoks on oluline nii Eesti moedisaini pealekasvu ideede tutvustamine kui materjalide taaskasutuse viiside otsingud,“ mõtestab koostööd Viru Keskuse turundus- ja kommunikatsioonijuht Kristel Sooaru.
Teosed on eksponeeritud sürreaalset unenägu meenutavas keskkonnas, mille muudavad eriti värvikaks fotograaf Riina Varoli tundlikud pildid. Fotogalerii on esmakordselt esitletud hiidpatjadel, kandes edasi näituse pehmeid väärtusi.
Näituse avamine toimub Viru Keskuse aatriumis 1. veebruaril kell 16.00 ning jääb avatuks 15. veebruarini. Näituse külastus on tasuta.
Kunstnikud: Maria Roosiaas, Anastasia Makarova, Edvard Vellevoog, Freyja Tralla, Ron Verlin, Hanna Johanson, Hanna Tiina Pekk, Jaagup Kaiv, Kassandra Laur, Liisi Hinto, Rita Lenore, Kristiina Tali, Regina Vanner, Helena Kisant, Romet Kaljo, Stella Tukia, Triin Anijalg, Kristina Oja, Jentl Rietdijk (HOL).
Juhendajad: Liisi Eesmaa (kunstiline juht), Flo Kasearu
Fotograaf: Riina Varol
Produktsioon: Piret Puppart, Sirli Pohlak
Graafiline disain: Kertu Kibal, Emma Reim
MUAH: Mammu
Modellid: Janika (Agency Icon), Roman Fironov (Vector MGMT)
Ürituse toetajad: EKA, Viru Keskus, Lipuvabrik, Kolimisrõõm, UKU Pure Earth, Uuskasutukeskus, Anna Viigi Stuudio, Nudist, Vector MGMT, Agency Icon.