Naisekuju Ado Vabbe loomingus

Laupäeval, 17. oktoobril kell 16.00 toimub näituse „Ado Vabbe. Wunderbar“ raames loeng teemal „Naisekuju Ado Vabbe loomingus“, mida viib läbi kunstiteadlane Reet Varblane.

ado_vabbe

Fotol Ado Vabbe. Istuv poolakt. 1953-1956

Ado Vabbe kunstist, eelkõige tema naisekujust rääkides ei saa mööda kirest, ka seksuaalses mõttes. Ent seda kirge ei iseloomusta naudinguiha, vaid pigem kurbus, maailmavalu ja kaotus – tunded, mida saab avada melanhoolia mõiste kaudu. Loengus uuritakse, millised melanhoolia ilmingud väljenduvad Vabbe loomingu eri perioodidel ja kuidas on need seotud nii kunstniku isikliku elu kui ka ühiskonnaga laiemalt.

Ado Vabbe (1892–1961) seni suurim ülevaatenäitus tutvustab kunstniku eripalgelisi loomeetappe neis esile kerkivate teemade kaudu. Vabbet tuntakse ennekõike tema nooruspõlve avangardse loomingu kaudu, mis oli pidevas muutumises ja mille tõstsid 1920. aastatel Eesti alles kujunemisjärgus kunstimaailma tippu kirjandusrühmituse Siuru liikmed, kellest paljude raamatuid ta ka illustreeris. Kirjanik August Gailit nimetas Vabbet kirglikuks kornetiks, kes sammub tantsides ešeloni ees. Näitus jaguneb kuueks alateemaks, milles annavad tooni kunstniku varajane abstraktne looming koos mänguliste tušijoonistustega, commedia dell’arte värvikad tegelased, päikeselised meenutused lõunamaareisidelt, nüansirohked etüüdid igapäevaelust ning naine kui ihade ja unelmate allikas. Näitusega kaasneb rohke pildimaterjaliga põhjalik monograafiline käsitlus Ado Vabbest, mis jäi lahkunud kunstiajaloolase Tiiu Talvistu viimaseks uurimistööks.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar