Jazzkaare ootuses

Õhus on aina intensiivsemalt tunda sügise värviküllust ja meeleolusid. Meelte köitmiseks ja kosutamiseks sobib ideaalselt 9.–15. oktoobrini Telliskivi loomelinnakus ja 3. novembril Alexela kontserdimajas toimuv festival Jazzkaar 2020. Unustamatuid muusikaelamusi pakuvad nii maailma tippmuusikud, kui ka meie endi poolt hinnatud ja alati oodatud kodumaised koosseisud. Seoses sellega pakume Femme lugejatele võimaluse tutvuda kolmel korral meie võrratute muusikutega veidi teistsuguse nurga alt – nad kirjeldavad üksteist isikliku kogemuse kaudu lühiankeedi vormis. Põnevat lugemist!

Eplik_Randalu_Lahkhelid_FotoKaupoKikkas

Fotod: Kaupo Kikkas

Esimesena toome mitmekülgsest artistide nimekirjast esile Kristjan Randalu, kes koos Vaiko Eplikuga avab 9. oktoobril muusikalise rännaku ning Janno Trumpi, keda saab laval näha ja kuulata tema asutatud kollektiiviga JT Conception. Eri koosseisudes esinevad muusikud naudivad teineteise loomingut, teevad koostööd õpetamise vallas ning tulevikus võib-olla näeb neid ka koos musitseerimas. Uurimegi lähemalt, kuidas nad üksteist kirjeldaksid läbi loomingulise vaateprisma.

JANNO KRISTJANIST
Tööalased kokkupuuted on neil kahel muusikul senini olnud rütmimuusika hariduse pinnal, kus nad mõlemad on paar aastat olnud juhendajad Koolijazzi festivalil Viljandis.

Kuidas kirjeldaksite Kristjani loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu/lähenemise eriliseks?

Kristjani looming on minu jaoks täiesti ainulaadne ja kordumatu. Ta on üks nendest muusikutest, kelle esitused ja loomingu tunneb ära juba esimestest mängitud nootidest ja see on teatavasti väga tugeva muusiku tunnus – võime eristuda. Minu jaoks peegelduvad Kristjani loomingus intelligentsus, teadlikkus ja kultuuriline rikkus, kuid selle kõige kõrval jääb siiski alati kõlama karge põhjamaisus ja stoiline rahu.

Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just nüüd oktoobris?

Kristjan annab Jazzkaare tänavusele festivalile avalöögi koos Vaiku Eplikuga. Selle tandemi näol on minu arvates tegu meie kodumaa kõige erilisema ja omanäolisema duoga, kelle tegemistele olen ise aastaid kaasa elanud. Kristjan suudab Vaiko juba niigi geniaalsest muusikast esile tuua väga peened ja sügavad detailid. Huvitaval kombel hakkavad ka Epliku tekstid nende duo-kontsertidel teistmoodi kõlama, kandes edasi sõnumit, mida muidu ehk ei oskakski neist lugudest leida. Soovitan väga ja kõigile!

Kristjan Randalu on oma põlvkonna silmapaistvaimaid Eesti džässmuusikuid, keda hinnatakse kõrgelt nii solisti, ansamblimuusiku kui ka heliloojana. Tänavuse Jazzkaare avakontserdiga tähistavad Vaiko Eplik ja Kristjan Randalu kümne aasta möödumist esmakordsest muusikalisest kohtumisest, mille aluseks oli Randalu uus nägemus Epliku muusikast.

Mida annab teile kui artistile Jazzkaarel esinemine?

Kristjan:  Minule esinejana on Jazzkaar viimased kakskümmend aastat olnud kindel osa muusikalisest maailmast. Professionaalne korraldus ettevalmistusest kuni detailideni laval on alati väga hästi teostatud ja see tagab muusikule ideaalse raamistiku oma muusikale keskendumiseks ja võimalikult parima kontserdi läbiviimiseks. Sellele omakorda lisandub Anne Ermi visioon ja ettenägelikkus kunstilise juhina, mis on olnud tänuväärseks algimpulsiks mitmetele uutele loomingulistele kooslustele.

KRISTJAN JANNOST

Kristjanile jäi Janno muusika esialgu silma ja kõrva professionaalsete videotega, hiljem on Jazzkaare raames kuulatud ka JT Conceptioni loomingut. Siiani pole nad veel laval kohtunud.

Kuidas kirjeldaksite Janno loomingut? Mida väärtustate, mis teeb tema loomingu/lähenemise eriliseks?

Viimaste aastate jooksul on pigem ikka väiksemaid uusi koosseise tekkinud, mille formaat annab muusikale teatud paindlikkuse ja on ka praktiliselt lihtsam teostada. Janno ansambel on sisuliselt juba bigbänd, mis eeldab läbimõeldud ettevalmistust ja heliloomingut. Hindan tema muusika fookust rütmil ja gruuvil.

Miks tasub tema heliloomingut kuulama minna just nüüd oktoobris?

Põhimõtteliselt tasub soetada Jazzkaare festivalipass ja minna kuulama võimalikult palju kontserte. Sünergia muusikute ja publiku vahel saab kindlasti olema eriline peale viimase poolaasta sündmusi. JT Conceptioni kontserdi puhul ootan huviga, mis suunas see kollektiiv oma uuema muusikaga liigub – kas varasemate eeskujude mõjutused on endiselt aktuaalsed või on plaanis katsetada midagi erinevat.

JT Conception

 

JT Conception ehk endise nimega Trump Conception on bassist Janno Trumpi kokku kutsutud ning tema loomingut esitav kümneliikmeline gruuviorkester. Kodumaiste muusikagurmaanide südamed võitis bänd džässi, roki ja funk’i sulatava särava muusikaga juba oma esimeste kontsertidega 2015. aastal. JT Conception on välja andnud kaks kauamängivat bassisti loominguga – „One” (2016) ja “Wait For It (2017) ning pälvinud hulga nominatsioone ja auhindu kohalikus muusikaskeenes, nimistut kroonib Aasta Jazzansambli tiitel eelmisest aastast. Lisaks kodumaisele edule on kollektiiv endale nime teinud ka Baltikumi džässifännide seas.

Mida annab teile kui artistile Jazzkaarel esinemine?

Janno: Eestis tegutseva džässmuusikuna annab Jazzkaar mulle võimaluse ennast ja oma loomingut natuke laiemale publikule tutvustada, kui see meil muidu võimalik oleks. See festival on seisnud aastakümneid selle eest, et džäss ei oleks ainult muusikutele endile kuulamiseks, vaid see jõuaks ka laiema üldsuseni. Piiride sulatamine džässi, funk’i, klubimuusika ja paljude teiste  eri muusikastiilide vahel on Jazzkaarele tekitanud laialdase fännibaasi ja kasvatanud Eesti džässipublikut olulisel määral.

Täpsema info programmi ja kõikide festivalil esinevate artistide kohta leiab Jazzkaare kodulehelt.

Lisa kommentaar
Lisa kommentaar