Britt Samosoni joonistused jõudsid voodipesule
Armastatud Eesti moekunstniku ja illustraatori Britt Samosoni ning Kaubamaja koostöös on valminud uus voodipesukollektsioon, mis on inspiratsiooni saanud Eesti looduse motiividest.
Britt Samoson on kunstnik, kelle filigraanne käekiri on paljudele tuttav nii näitustelt kui ka raamatutest. Nüüd jõudsid tema joonistused ka PAI voodipesule, aidates magamistubadesse tuua Eesti looduse ilu ja metsade sügavat rahu. Britt Samosoni kaks voodipesudisaini on detailide poolest küll erinevad, kuid samas ühendab neid ilmselge loodusearmastus. Mõlemalt vaatavad vastu kõigile tuttavad kodumaised loomad, linnud ja taimed meie oma metsadest.
Sinu ja PAI koostöö kombineerib moekunstniku ja illustraatori tööd mõnes mõttes uutmoodi – meediumiks on kangas ja sina illustreerid seda, kuid kolmemõõtmelise vormi sellele annab hoopis see, kes sinna padja või teki lõpuks sisse paneb. Kuidas selline ettevõtmine alguse sai?
Alustasin eri suundadest, mis mulle pähe tulid, ja vormistasin need nn tujutahvliteks. Neid oli esialgu lausa viis, seinast seina kujunduskeele ja detailidega − konkurents sai viimaks päris tihe. Valisime sealt koos Kaubamaja meeskonnaga välja ühe suuna, milleks on mulle väga südamelähedane looduse teema. Arendasin seda edasi, valisin tegelased ja motiivid ning jäime viimaks tulemusega väga rahule. Mulle kui kunstnikule on oluline ka tehniline teostus ja pean ütlema, et PAI kangaste trükikvaliteet on lihtsalt suurepärane! Eestis sellist tulemust ma naljalt polegi näinud, seega on tore, et kangatrükk Portugali meistrite käte all valmis. Puuvillasatiin on kindlasti üks paremaid voodipesumaterjale.
Miks sa linnainimesena valisid läbivaks teemaks just Eesti looduse?
Ma viibin Eesti looduses ju kõige rohkem! Mulle tohutult meeldivad igihaljad puud, olen kasvanud Nõmme mändide all ja ka mu unistuste kodu on mändide keskel. Mäletan, et lapsena pani ema mu tihti käbisid korjama, ta arvas, et meie Nõmme õu peaks olema „korras” ja sambla asemel võiks üldse kasvada inglise muru. Mulle jällegi sammal väga meeldib ja käbidki on sellest ajast kuidagi armsaks jäänud. Nüüd ei korja mu lapsepõlvekodu õuelt enam keegi käbisid ja sammal vohab seal rahumeeli nagu peab. Samblaga on mul üldse väga eriline suhe. Kui ma metsas käin, laman samblal nii kaua kui kannatab, kuni keegi ütleb, et „lähme nüüd ära”. See annab väge ja rahustab. Iga kord kui ma käin seenel, ei jõua neid mu korvi lõpuks ühtegi – ma lihtsalt vahin neid, nuusutan ja puudutan erinevaid taimi, pildistan ja pikutan.
Millised tegelased sinu loodud maailmades elavad?
Need on kõik päriselt Eestis eksisteerivad loomad ja linnud. Eks oleks võinud ju ka hoopis troopilisi ja kirjusid loomi-linde joonistada, aga nendega pole mul vahetut sidet. Näiteks sel ajal, kui ma suvel PAI kollektsiooni kavandeid joonistasin, nägin Nõmmel väga palju siile. Üks neist suutis mu pimedal Nõmme tänaval lausa ära hirmutada – ma polnud kunagi kuulnud, et siil nii valjult turtsuda oskab. Igatahes tekkis mul siilide suhtes suur respekt. Ka teistest „peategelasest” koduvarblasest pean väga lugu, ta on südikas ja paindlik lind, kelles on mõnevõrra eestlaslikkust – ta saab hakkama igal pool. Teisalt on varblane kergelt äratuntav ja tekitab koduse tunde. Loomulikult ei saa Eesti loodus ilma pääsukesteta, seega lendavad ka nemad harakate seltsis tekstiilil ringi.
Mida neilt piltidelt veel leida võib?
Näiteks männiokkad – need tegin hästi realistlikud, nagu need võiksid välja näha mändidelt otse voodisse pudenedes. Sammal ja samblikud on juba iseenesest nii põnev materjal, et kutsub joonistama. Liblikas lendab siin, sest mu oma väike poeg näitas mulle suvel liblikat ja teatas, et see on ju päeva-paabusilm − ma ei tea ise ka, kust ta selle selgeks õppis. Seened, sest nende eoslehtedel on väga ilus struktuur, mida saab joonistada samamoodi nagu juukseid. Kuna ma väga naudin väikeste detailide joonistamist, lisasin ühele joonistusele kalliskiviga ehitud sõrmuse – varandus, mille harakas kuskilt pihta pani.
Millisesse kodusse su disainitud voodipesu võiks jõuda?
Püüdsin seda sobitada võimalikult paljudesse kodudesse, hoides disaini neutraalsena ja tonaalsuse peaaegu monokroomsena. Valge taust annab helgust ja heledust ning on piisavalt tagasihoidlik, et sobida kõige erinevamatesse interjööridesse: suvilasse, lastetuppa, Skandinaavia õhustikuga kodumiljöösse, maakodusse ja linnakorterisse. Kui siilidega voodipesu näen ma näiteks ka tumedamates jõulistes interjöörides, siis pääsukeste, pesade ja ehetega romantilisem versioon sobiks hästi näiteks mõne teismelise tütarlapse tuppa.
PAI on Kaubamaja oma kodutekstiilide kaubamärk, mille tooted on hoolikalt valitud kõikjalt maailmast, pidades silmas Eesti inimeste kvaliteedi-, disaini- ja mustrieelistusi. Tootevalikus on voodipesu, köögitekstiil, rätikud, dekoratiivpadjad ja pleedid.